Analýza Josefa Brože - Oficiální návštěva, oficiální večeře, oficiální protokol. Dvoudenní návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v hlavním městě Belgickém království může působit na první pohled nezajímavě, snad až banálně. Přesto setkání v Bruselu, jehož hostiteli byli král Belgičanů Filip a jeho choť Mathilde, se na této úrovni uskutečnilo před 47 lety. Významem toto setkání, dvou ze zakládajících zemí nejen Evropských společenství, ale již poválečného Bruselského paktu, překračuje navíc pouhé bilaterální vztahy.
Dnes není totiž Brusel vnímán pouze jako místo, kde se rodí nová perspektiva celé Evropy, ale mnohem více jako místo, kde přistěhovalci páchají atentáty. Dokonce někdy jako míst, kde se Evropa hroutí a rozpadá. Brusel a s ním i Belgie má v poslední době renomé jako „křižovatka islámského terorismu“. Jaká je skutečnost? Není rozhodně jednoznačná, a to ani mezi Francií a Belgií
Pompa a politika: Nový dech nebo jen falešné iluze?
Oficiální návštěva měla významy zjevné, ale i skryté. Při uvítacím ceremoniálu před Královským palácem v Bruselu nechyběl červený koberec. Pro znalce etikety a módních stylů bylo lze popásti se na způsobech zdvořilého zdravení, titulování i barevných kombinacích. Prezident Macron políbil hned po vystoupení z auta královně Mathildě ruku jeho manželka Brigitte vysekla lehké pukrle, Macron tituloval krále zásadně: „Sire“… královna Mathilde měla na sobě granátově rudé šaty, v účesu diadém s Devíti belgických provincií, v nechyběly diamanty, u Brigitte trochu dráždil její podivně rozepnutý šedý plášť, který vlál ve větru na všechny strany.
Státní banket v pondělí večer v královském paláci v Lakenu, severozápadní části Bruselu, kde nechyběly ani princezny Astrid a Claire, princové Lorenz a Laurent, si vyžádal od pánů i vytažení zlatých čestných dekorací a různobarevných šerp, jimiž se státníci opásali.
Protokolární program měl samozřejmě i kapitolu politickou, totiž setkání prezidenta Macrona s premiérem Charlesem Michelem. Zde bylo jasné sdělení hned od počátku: obnovit znovu „evropský dech“ a „evropský elán“. Brusel, hlavní město Belgie, ale i sjednocené Evropy, jakési srdce Evropské unie, jež v posledních letech je až příliš „náchylné na infarkty“. „Je to první oficiální státní návštěva francouzského prezidenta po 47 letech,“ připomněl Macron na tiskové konferenci. Naposledy byl v Belgiii v roce 1971 jako prezident Georges Pompidou.
Proč tomu tak bylo, o tom všichni pomlčeli. Francie obvykle nahlíží na Belgii trochu svrchu, jako na svého trochu retardovaného bratra, o tom ale nebyla žádná konference. Belgie je navíc zmítána silným separatismem, mezi Valony a Vlámy, který z ní činí přebornici ve vládě bezvládí.
Ačkoliv je Brusel logicky místem, kde se setkávají státníci velmi často, na bilaterální úrovni to překvapivě dlouho trvalo, než francouzský prezident Macron – navzdory dvěma předchozím návštěvám –Françoise Mitterranda v roce 1983 a Jacquese Chiraca v roce 1997 – jejich „oficiální charakter“ nebyl nikdy skutečně zdaleka tak oficiální, jak by se slušelo, neboť nebyl přímo na pozvání královské rodiny.
Multilateralismus a podpora Globálního paktu OSN o migraci
Politiku ale dělají i v monarchiích politici, a Emmanuel Macron i Charles Michel, kteří se snažili během obou dnů zdůraznit jejich „blízkost politickou i osobní“ (oba jsou ostatně blízko i věkem: Macron dovršil 40 let, Michelovi je 42), cílem setkání byl zejména touha „posílit vůli proevropských reformistů“. Macron hledá po Evropě – včetně té střední – spojence do zápasu o reformu Evropy a blížících se evropských voleb příštího roku. Podobně jako na nedávné návštěvě v Bratislavě, i zde bylo součástí této prezentace budoucnost Evropy pod názvem: „My, zítřek, Evropa“ v Aula Magna v Nové Lovani, nějakých třicet kilometrů jihovýchodně od Bruselu, kde se k tomu účelu shromáždilo na 800 studentů.
Francie má s Belgií nejdelší hranici: tvoří ji pásmo o délce 620 kilometrů. Navzdory tomu, že zcela nedávno dala Belgie přednost v nákupu stíhaček americkým strojům, Macron i Michel považují posílení evropské spolupráce na všech úrovních za „životně důležité“. Ambici obou je prosazení „multilateralismu“, který stojí proti „iluzorním snům a unilaterárnímu jednání“ - čímž měli oba politici na mysli vůdce populistických uskupení v Maďarsku a v Itálii.
Spolupráce obou zemí, Francie a Belgie, je k tomu dobrým základem. „Naše vztahy jsou mimořádně živé v oblasti umělecké, intelektuální, vědecké, ekonomické, bezpečností a na úrovni infrastruktur,“ cituje Macrona belgický Le Soir. Macron využil zároveň této návštěvy k tomu, co francouzský konzervativní list Le Figaro nazval „kyslíkovým závanem“. Prezident Macron čelí nyní ve Francii stávce „žlutých vest“, masovému apolitickému protestu, který se rozpoutal 17. listopadu, jenž odmítá zvyšování cen a pohonných hmot prostřednictvím blokád a silničních perturbací.
Jedním z bodů, na němž se shodli, byl i Globální pakt OSN o migraci, který jsou obě země připraveny podepsat. „text umožňuje zlepšit spolupráci a nabízí linie řešení, založené na tom nejlepším partnerství v oblastech bezpečnosti a boje proti síti převaděčů,“ řekl prezident Macron. Pakt, který kritizují Spojené státy americké a v Evropě skupina zemí, ze střední Evropy Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, ale i Rakousko a Švýcarsko, je stala předmětem vášnivých diskusí. „Ty jsou legitimní,“ upřesnil Macron, „ale věřím, že lze najít východisko.“
Molenbeek: Neuralgický bod Bruselu
Návštěvu, jež provázela vzletná slova a protokolární pompa, v úterý narušil atentát proti policistům v centru Bruselu. Útok silně kontrastoval s úterní snahou krále Filipa i prezidenta Macrona rehabilitovat bruselskou čtvrť Molenbeek, která se stala čtvrtí, vnímanou v posledních letech jako semeniště islamismu. „Macron chce v Molenbeeku otočit list,“ hlásilo francouzské rádio RFI. Právě z Molenbeeku pocházel i zadržený atentátník Salah Abdeslam, autor pařížských atentátů ze 13. listopadu 2015. Tento neuralgický bod Bruselu, obývaný tisíci přistěhovalců, hodlal Macron povzbudit návštěvou kreativních ateliérů, kde vznikají „společné iniciativy“, jiného druhu, než terorismus.
Související
S Trumpem budeme řešit ruskou hrozbu, věří Rutte. Na USA už se nemůžeme spolehnout, reaguje Macron
Na USA už se nedá spolehnout? Evropa kvůli výhře Trumpa začala jednat, Macron si telefonoval se Scholzem
Emmanuel Macron , Belgie , Francie , Charles Michel
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě