Na Slovensku se strhla mela kvůli migračnímu paktu, Lajčák ve sněmovně tvrdě narazil

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák chce v prosinci na ministerské schůzce k migračnímu paktu OSN předložit výklad Slovenska k dokumentu, že nemůže omezit svrchovanost země v oblasti migrace či poskytování azylu. Lajčák, který již pohrozil demisí pro případ odmítnutí dokumentu Slovenskem, to dnes řekl poslancům zahraničního výboru slovenského parlamentu. Výbor ale doporučil sněmovně, aby přijala usnesení, kterým požádá vládu o odstoupení Slovenska z procedury přijímání paktu.

Výhrady k paktu netajil například premiér Peter Pellegrini, dokument zcela odmítl předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico, koaliční Slovenská národní strana (SNS) i nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita. SNS také požaduje, aby se konference k paktu nezúčastnil zástupce Slovenska.

S cílem zamezit případným nesprávným interpretacím paktu chce Lajčák na ministerské schůzce v marockém městě Marrákeši připojit slovenský výklad k dokumentu. Slovensko by tak podle šéfa diplomacie prohlásilo, že pakt nesmí omezit svrchovanost země v oblasti migrace a že země zůstává suverénní při rozhodování o poskytování azylu. Řekl rovněž, že pakt není právně závazný a že Slovensko jeho ustanovení neplánuje převzít do svého právního řádu.

Lajčák odmítl vyjádření kritiků paktu, že dokument stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Vymezení definice dovolené a nepovolené migrace patří podle něj do kompetence národních států.

Šéf slovenské diplomacie později před novináři řekl, že zmiňovaný výklad má zmírnit obavy slovenské veřejnosti před migračním paktem.

"Považuji to (výklad) za reflexi obav, které ve společnosti existují. Považuji to za ujištění veřejnosti, že je nebereme na lehkou váhu," uvedl Lajčák. Dodal, že Slovensko je méně tolerantní než bylo před pěti či deseti lety a naopak stalo se egoističtějším.

Od migračního paktu OSN v uplynulých měsících již odstoupilo několika zemí. Minulý týden účast na paktu odmítla česká vláda.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák Slovensko uprchlíci migrace Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy