Dnešní podvečerní bruselská diskuse britské premiérky Theresy Mayové a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera umožnila stanovit směr pro další práci týmů rokujících o britském odchodu z Evropské unie. V rozhovoru pro BBC to večer uvedla Mayová s tím, že se k dalším jednáním - včetně nové schůzky s Junckerem - do Bruselu vrátí v sobotu, tedy den před mimořádným summitem 27 zemí EU k brexitu.
Bez podrobností o "dobrém pokroku" hovořil po schůzce Mayové s Junckerem jeden z mluvčích Evropské komise. "Práce pokračují," dodal stručně.
Oba politici se s žurnalisty dnes společně nesetkali. Před rozhovorem, který se podle očekávání měl týkat dění v EU i v Británii v souvislosti s blížícím se britským odchodem z evropského bloku a především přípravy deklarace o podobě budoucích vztahů, si Mayová s Junckerem jen potřásli rukama a na otázky neodpovídali.
"Jsou některé zbývající věci, o kterých jsme s panem předsedou Junckerem dnes večer mluvili," připustila Mayová v rozhovoru, jehož přepis médiím poskytlo britské velvyslanectví při EU. Cílem nadcházejících vyjednávání a sobotní cesty Mayové prý bude zajistit, že "budeme moci tento proces ukončit způsobem, který bude v zájmu všech našich občanů".
Dnešní schůzka byla oznámena teprve v úterý a zástupci EK ani britské vlády příliš podrobností o obsahu setkání nesdělili. Podle mluvčího komise Margaritise Schinase přijela Mayová na "odpolední čaj".
Za sedmadvacet zemí EU o podobě brexitu, tedy britského odchodu z EU 29. března příštího roku, vyjednává tým vedený Michelem Barnierem. Už loni v prosinci ale Mayová do rozhovorů vstoupila formou podobné schůzky s Junckerem, která tehdy napomohla odblokování jednání.
Nyní mají obě strany na stole text smlouvy o britském vystoupení, která upravuje konkrétní okolnosti brexitu. Dokument už schválila - byť za cenu několika rezignací - vláda Mayové. Premiérku nyní čeká zásadní zkouška, když bude smlouvu prosazovat ve skepticky naladěném britském parlamentu.
Na straně evropských zemí na poslední chvíli se svými požadavky v souvislosti s Gibraltarem přišlo Španělsko, ohledně rybolovu chce ještě některé věci prosadit Francie. Podle diplomatů by se ale nyní text smlouvy jako takové neměl znovu otevírat, zbývá do něj jen doplnit termín konce případně prodlouženého přechodného období.
O vývoji vyjednávání kolem brexitu budou ve čtvrtek dopoledne opět mluvit také velvyslanci 27 členských zemí EU (bez Británie).
Španělské a francouzské požadavky by mohly být zapracovány do nyní vznikající politické deklarace, v níž chtějí obě strany definovat, jak si svou spolupráci v řadě oblastí představují v budoucnosti. Tento asi dvacetistránkový text by měl být potvrzen souběžně se skoro šestisetstránkovou rozvodovou smlouvou. Jeho finální podobu by měli zástupci vlád 27 zemí podle dosavadních předpokladů dostat v pátek.
Další možností jak vyřešit španělské obavy, aby se Británie s EU o Gibraltaru nedohodla bez účasti Madridu, by nejspíš mohlo být speciální prohlášení přijaté společně s ostatními dokumenty.
V tomto ohledu bude jasno v neděli dopoledne, což je termín, na který šéf unijních summitů Donald Tusk do Bruselu svolal mimořádnou vrcholnou schůzku EU27. Premiéři a prezidenti zemí bloku (bez Británie) by na ní měli nejprve politicky podpořit smlouvu o vystoupení tak, aby se jí mohl začít zabývat europarlament. Potvrdit by také měli onu politickou deklaraci o budoucnosti a možná tedy i další související dokumenty.
Mayová také v neděli dopoledne v Bruselu bude. S šéfy ostatních států a vlád unie by se měla sejít poté, co skončí jejich schůzka v počtu 27. Vyplývá to z programu summitu, který dnes zveřejnila Rada EU.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Velká Británie , Brexit , Jean-Claude Juncker
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
před 1 hodinou
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
před 1 hodinou
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
před 1 hodinou
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
před 2 hodinami
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
před 2 hodinami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 3 hodinami
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 3 hodinami
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 4 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 4 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 5 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 6 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 6 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 7 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 7 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 7 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 8 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 9 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
Dramatické chvíle se v uplynulých dnech odehrály na hradu Windsor, kde tou dobou pobývali princ William a princezna Kate se svými dětmi. Do areálu totiž pronikli kriminálníci, kterým se navíc podařilo uniknout, aniž by byli dopadeni.
Zdroj: Lucie Podzimková