Migrační pakt je jako pozvánka. Nebudeme platit za kurzy pro migranty, udeřilo Maďarsko

Maďarsko nebude uplatňovat ani jednu část globálního paktu OSN o migraci. Při rozhovorech s šéfem Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Antóniem Vitorinem to dnes v Ženevě prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Balíček ustanovení obsažených v paktu je podle něj proti maďarským zájmům, protože migraci podporuje, místo aby se ji snažil utlumit.

Szijjártó na tiskové konferenci po jednáních s Vitorinem řekl, že pakt "migraci spíš podporuje, než aby usiloval o zamezení takového procesu". Pakt by se, podobně jako závazné kvóty EU, "prakticky rovnal pozvání", řekl podle agentury MTI Szijjártó. Šéf maďarské diplomacie dodal, že i v zemích EU je kolem 30 milionů až 35 milionů lidí, jejichž životní "podmínky by je mohly snadno motivovat k opuštění své vlasti".

"Nebudeme platit za kurzy pro migranty,... nebudeme skrývat, že masová migrace bude mít vážné bezpečnostní dopady a neposkytneme migrantům stejné služby jako Maďarům, kteří platí daně," zdůraznil Szijjártó.

Ministr však doplnil, že Maďarsko by mohlo s IOM spolupracovat u takových témat, jako je pomoc při návratu pronásledovaných blízkovýchodních křesťanů zpět domů nebo v boji proti pašerákům lidí.

Maďarsko dalo mezi prvními zeměmi světa najevo, že migrační pakt, který má být podepsán na konferenci 10. a 11. prosince v Maroku, nepřijme. Nepodepsat dokument se rozhodly například i Česko, USA, Rakousko, Polsko, Izrael, Bulharsko či Austrálie. Většinou jim vadí, že dokument, byť právně nezávazný, stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací.

Autoři deklarace si slibují mimo jiné lepší boj proti pašerákům a obchodování s lidmi. Pakt vyzývá k poskytnutí kapacit pro přesídlení deseti procent celkového počtu uprchlíků ve světě ročně. Vládám neupírá právo vrátit osoby, jimž byl zamítnut azyl a které v zemi pobývají nelegálně.

Jednání o globálním paktu vyvolala migrační krize v Evropě v roce 2015, označovaná za největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podobu paktu původně letos v červenci schválilo přes 190 států OSN.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Péter Szijjártó Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) migrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy