Migrační pakt rozkládá slovenskou vládu. Lajčák podal demisi, premiér nesouhlasí

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák dnes předal svou demisi prezidentovi Andreji Kiskovi a o svém rozhodnutí informoval premiéra Petra Pellegriniho. Oznámil to tiskový odbor slovenského ministerstva zahraničí. Předseda vlády vzápětí na tiskové konferenci prohlásil, že Lajčákův krok chápe, s jeho rezignací však nesouhlasí. Ministra označil za respektovaného politika světového formátu a chce ho přesvědčit, aby ve funkci zůstal. Hlava státu zatím neoznámila, zda demisi přijme.

Lajčák se rozhodl odstoupit poté, co slovenský parlament ve čtvrtek odmítl přijmout migrační pakt OSN. Usnesení proti dokumentu podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců slovenské sněmovny, kromě většiny koaličních zákonodárců i část opozice.

Pellegrini dnes prohlásil, že Lajčákovu rozhodnutí rozumí vzhledem k tomu, že se ministr na sepsání migračního paktu osobně podílel v době, kdy stál v čele Valného shromáždění OSN. "Jako předseda vlády jsem ale přesvědčený, že toto není důvod, aby rezignoval, a s podáním jeho demise nesouhlasím. Potřebujeme jeho zkušenosti i v roce 2019, a proto využiji nejbližší dny k tomu, abych se pokusil jeho rozhodnutí změnit," řekl premiér.

Premiér se s ministrem plánuje oficiálně setkat v pondělí, naznačil však že s ním může neformálně jednat i o víkendu, kdy Pellegrini kvůli aktuální situaci zrušil svou cestu do Katovic na mezinárodní klimatickou konferenci.

Slovenský prezident Kiska zatím neoznámil, zda Lajčákovu demisi přijme. Mluvčí hlavy státu Roman Krpelan ČTK informoval, že Kiska pozval ministra na schůzku. Jednání prezidenta s Lajčákem by se mělo uskutečnit v úterý.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Globální pakt OSN v debatách hájil a tvrdil, že téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří podle něj šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

Pellegrini dnes mimo jiné řekl, že vnímá obavy ohledně zahraničněpolitické orientace Slovenska, které se objevily po oznámení Lajčákova odchodu. V této souvislosti zdůraznil, že země se bude nadále orientovat na Západ. "Chci jasně říci, že náš životní a hodnotový prostor je Evropská unie a bezpečnost naší země je spojená se členstvím v NATO. I naše ekonomická prosperita je propojena se západními ekonomikami," prohlásil premiér.

Pellegrini se na tiskové konferenci vyhnul odpovědi na otázku, zda v případě, že v čele slovenské diplomacie by mohl stanout expremiér a předseda vládní strany Směr - sociální demokracie Robert Fico. Ten podle slovenských médií o tuto funkci údajně projevil zájem.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák Andrej Kiska Slovensko Peter Pellegrini vláda SR

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy