Čelíme nejhorší hrozbě za tisíc let, může mít katastrofální následky, varuje sir Attenbourough

Na klimatickém summitu OSN, který se koná v polských Katovicích, vystoupil s poselstvím známý dokumentarista a popularizátor přírody, sir David Attenbourough. Delegátům sdělil, že se rychlým tempem blížíme kolapsu civilizace a je potřeba jednat dřív, než bude skutečně pozdě.

Sir Attenborough byl vybrán, aby na summitu reprezentoval obyčejné lidi z celého světa. Jak informuje deník The Guardian, připravila OSN pro tuto příležitost projekt nazvaný „křeslo lidu“. Jeho prostřednictvím mohli lidé posílat politikům své vzkazy a zprávy. David Attenboroug pak některé z nich použil i ve své řeči.

„Právě teď čelíme lidmi způsobené katastrofě globálního rozsahu, nejhorší hrozbě za tisíce let: klimatické změně,“ řekl v naléhavém proslovu pan Attenborough. „Kolaps naší civilizace a vymření velké části z přírodního světa je na obzoru, pokud nezačneme okamžitě jednat.“

Poté všechny lidi vyzval, aby začali používat novou aplikaci ActNow, kterou vytvořila OSN. Ta má lidem poradit, jaké každodenní kroky mohou sami podnikat, aby přispěli k zlepšení situace. Stránky OSN uvádějí, co je cílem kampaně. „Jakákoliv klimatická akce, kterou jako jednotlivci uděláme, může mít dopad, pokud nás bude hodně. Vyšleme politikům i lidem v privátním sektoru zprávu, že lidé chtějí klimatickou akci.“

Nedávno vydaný report OSN varoval, že při dnešních opatřeních nebude možné udržet oteplování na 1,5°C oproti předindustriální éře. Tuto hranici přitom vědci považují za kritickou. Pokud nebude vyvinuto skutečně cílené úsilí, může globální teplota stoupnout až o 3°C.

Na summitu promluvil také generální tajemník OSN António Guterres. Ten řekl, že dopady spojené s klimatickou změnou „jsou již dnes pro mnohé lidi, regiony a dokonce i celé země otázkou života a smrti.“ Konference je podle něj nejdůležitější událostí od Pařížské dohody, je ale důležité, aby se země zavázaly ke konkrétním krokům.

To ale není zdaleka tak jisté. Donald Trump je známý svým odmítáním klimatické změny a nyní se k němu připojil i nový brazilský prezident Jair Bolsonaro. Panují obavy, že za jeho vlády nastoupí Brazílie spíše opačnou, než enviromentální cestu. Především dopady na situaci v Amazonii mohou být obrovské. Budoucnost proto nevypadá příliš přívětivě.

„Lidé světa promluvili. Dochází nám čas. Lidé chtějí, abyste vy, světoví lídři, jednali. Pokračování civilizace a přírody, na které jsme všichni závislí, je ve vašich rukách,“ zakončil Attenborough svůj apel před shromážděnými státníky.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny David Attenborough OSN životní prostředí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy