Brexit lze zastavit, konstatuje právník Jolyon Maugham v komentáři pro server The Guardian. Odvolává se přitom na názor generálního advokáta Soudního dvora EU, Manuela Campose Sánchez-Bordony, podle kterého může Spojené království jednostranně deaktivovat příslušný článek 50 o vystoupení z unie.
Brusel nemůže stát v cestě
Podle Maughama to znamená, že pokud britský parlament rozhodne, že zájmům země nejlépe poslouží setrvání v EU, Brusel mu nemůže stát v cestě. Není jasné, zda názor generálního advokáta sdílí celý Soudní dvůr EU, který své stanovisko teprve vydá, ale v drtivé většině případů soudy stojí za svými generálními advokáty, připomíná expert. Dodává, že pokud tomu tak bude i nyní, je pravděpodobnější, že Spojené království nakonec v EU setrvá.
"Článek 50 mlčí o tom, zda členský stát, který se rozhodl vystoupit, může změnit názor," poukazuje odborník. Vysvětluje, že pochybnosti v této otázce zaseli právníci bývalé ministryně pro brexit Giny Millerové, kteří britskému nejvyššímu soudu tvrdili, že to možné není, což však nyní generální advokát vyvrátil.
Británie rovněž zjistila, že by nadále mohla požívat výhod jako doposud - úlev v příspěvcích do rozpočtu EU a kontroly vlastních hranic, kterou ji umožňuje výjimka z členství v schengenském prostoru, podotýká Maugham. Britští politici si podle něj uvědomují, že bez těchto výhod by bylo těžší ospravedlnit setrvání v EU.
"Byli bychom nuceni přijmout mnohem tvrdší podmínky, než máme dnes. Udržet si úlevy? Zapomeňte na to," cituje právník kategorická slova britského ministra životního prostředí Michaela Govea z minulého týdne. Dodává, že nyní se ukázalo, že toto s velkou pravděpodobností neodpovídá skutečnosti, což měl Gove vědět.
Názor generálního advokáta také vyjasňuje právní cestu k britskému setrvání v EU, soudí Maugham. Vysvětluje, že jednou z možností je deaktivace článku 50 britskými zákonodárci bez vypsání dalšího referenda - referendum o brexitu z roku 2016 bylo ostatně nezávazné -, což generální advokát pochopitelně nechává na zvážení britskému parlamentu.
Paradox druhého referenda
S ohledem na stávající situaci by takový krok britští zákonodárci nepochybně odmítli, připouští právník. Poukazuje však na nedávný neúspěch pokusu vyvolat hlasování o nedůvěře premiérce Therese Mayové, který ukázal, jak malá je v britském parlamentu podpora pro opuštění EU bez dohody s Bruselem.
Pokud britští zákonodárci zjistí, že se blíží termín vystoupení 29. března 2019 a není uzavřená dohoda, apel k jednoduchému zatažení za záchrannou brzdu s cílem vyhnout se pomyslnému pádu se srázu může získat většinovou podporu, domnívá se expert. Upozorňuje na možný paradox: "Pokud bylo hlasování z června 2016 legitimní, jak můžeme zvažovat další referendum? A pokud bylo nelegitimní, proč potřebujeme další?"
Problém alternativní cesty - druhého referenda - spočívá v načasování, protože i po stanovisku generálního advokáta by Velká Británie potřebovala souhlas ostatních členů EU s prodloužením času k uspořádání dalšího hlasování, vysvětluje Maugham. Domnívá se však, že pokud bude politická vůle, referendum lze uspořádat rychle.
Referendum v Řecku o tom, zda přijmout podmínky záchranné půjčky, proběhlo pouhý týden poté, co jej schválil parlament, připomíná právník. Dodává, že názor generálního advokáta dává EU důvod termín případného brexitu prodloužit, jelikož volba lidu by zakládala mnohem silnější mandát než rozhodnutí samotných zákonodárců.
"Bylo by projevem velké arogance předstírat, že cokoliv z uvedeného je snadné, či dojednané, či dané," přiznává expert. Připomíná, že existuje mnoho překážek pro britské zákonodárce, kteří se snaží prosadit své rozhodnutí proti vůli vlády, jak ukázal například pokus přimět britský vládní kabinet ke zveřejnění právního rozboru tzv. irské pojistky v dohodě o brexitu. Nelze však popřít, že cesta k setrvání Spojeného království v EU je nyní jednodušší, tvrdí Maugham.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Soudní dvůr EU
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 31 minutami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 1 hodinou
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 2 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 2 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 3 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 3 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 4 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 5 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.
Zdroj: David Holub