Brexit nebude? Právník vysvětlil, proč je setrvání Britů v EU pravděpodobnější

Brexit lze zastavit, konstatuje právník Jolyon Maugham v komentáři pro server The Guardian. Odvolává se přitom na názor generálního advokáta Soudního dvora EU, Manuela Campose Sánchez-Bordony, podle kterého může Spojené království jednostranně deaktivovat příslušný článek 50 o vystoupení z unie.

Brusel nemůže stát v cestě

Podle Maughama to znamená, že pokud britský parlament rozhodne, že zájmům země nejlépe poslouží setrvání v EU, Brusel mu nemůže stát v cestě. Není jasné, zda názor generálního advokáta sdílí celý Soudní dvůr EU, který své stanovisko teprve vydá, ale v drtivé většině případů soudy stojí za svými generálními advokáty, připomíná expert. Dodává, že pokud tomu tak bude i nyní, je pravděpodobnější, že Spojené království nakonec v EU setrvá.

"Článek 50 mlčí o tom, zda členský stát, který se rozhodl vystoupit, může změnit názor," poukazuje odborník. Vysvětluje, že pochybnosti v této otázce zaseli právníci bývalé ministryně pro brexit Giny Millerové, kteří britskému nejvyššímu soudu tvrdili, že to možné není, což však nyní generální advokát vyvrátil.

Británie rovněž zjistila, že by nadále mohla požívat výhod jako doposud - úlev v příspěvcích do rozpočtu EU a kontroly vlastních hranic, kterou ji umožňuje výjimka z členství v schengenském prostoru, podotýká Maugham. Britští politici si podle něj uvědomují, že bez těchto výhod by bylo těžší ospravedlnit setrvání v EU.

"Byli bychom nuceni přijmout mnohem tvrdší podmínky, než máme dnes. Udržet si úlevy? Zapomeňte na to," cituje právník kategorická slova britského ministra životního prostředí Michaela Govea z minulého týdne. Dodává, že nyní se ukázalo, že toto s velkou pravděpodobností neodpovídá skutečnosti, což měl Gove vědět.   

Názor generálního advokáta také vyjasňuje právní cestu k britskému setrvání v EU, soudí Maugham. Vysvětluje, že jednou z možností je deaktivace článku 50 britskými zákonodárci bez vypsání dalšího referenda - referendum o brexitu z roku 2016 bylo ostatně nezávazné -, což generální advokát pochopitelně nechává na zvážení britskému parlamentu.

Paradox druhého referenda

S ohledem na stávající situaci by takový krok britští zákonodárci nepochybně odmítli, připouští právník. Poukazuje však na nedávný neúspěch pokusu vyvolat hlasování o nedůvěře premiérce Therese Mayové, který ukázal, jak malá je v britském parlamentu podpora pro opuštění EU bez dohody s Bruselem.  

Pokud britští zákonodárci zjistí, že se blíží termín vystoupení 29. března 2019 a není uzavřená dohoda, apel k jednoduchému zatažení za záchrannou brzdu s cílem vyhnout se pomyslnému pádu se srázu může získat většinovou podporu, domnívá se expert. Upozorňuje na možný paradox: "Pokud bylo hlasování z června 2016 legitimní, jak můžeme zvažovat další referendum? A pokud bylo nelegitimní, proč potřebujeme další?"

Problém alternativní cesty - druhého referenda - spočívá v načasování, protože i po stanovisku generálního advokáta by Velká Británie potřebovala souhlas ostatních členů EU s prodloužením času k uspořádání dalšího hlasování, vysvětluje Maugham. Domnívá se však, že pokud bude politická vůle, referendum lze uspořádat rychle.

Referendum v Řecku o tom, zda přijmout podmínky záchranné půjčky, proběhlo pouhý týden poté, co jej schválil parlament, připomíná právník. Dodává, že názor generálního advokáta dává EU důvod termín případného brexitu prodloužit, jelikož volba lidu by zakládala mnohem silnější mandát než rozhodnutí samotných zákonodárců.

"Bylo by projevem velké arogance předstírat, že cokoliv z uvedeného je snadné, či dojednané, či dané," přiznává expert. Připomíná, že existuje mnoho překážek pro britské zákonodárce, kteří se snaží prosadit své rozhodnutí proti vůli vlády, jak ukázal například pokus přimět britský vládní kabinet ke zveřejnění právního rozboru tzv. irské pojistky v dohodě o brexitu. Nelze však popřít, že cesta k setrvání Spojeného království v EU je nyní jednodušší, tvrdí Maugham.

Související

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Soudní dvůr EU

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

před 6 hodinami

Donald Trump

Dramatický návrat Trumpa do Bílého domu: To se pobavíte, vzkázal příznivcům

Donald Trump plánuje dramatický návrat do Bílého domu, který by mohl zásadně proměnit Spojené státy. Když bude v pondělí inaugurován v mrazivém Washingtonu, bude doufat, že nastolí novou éru americké politiky a splní své ambiciózní sliby o rozsáhlých změnách. Ceremoniál, který se kvůli extrémní zimě poprvé po desetiletích uskuteční uvnitř Kapitolu, symbolizuje okamžik, kdy bude jeho činy poprvé skutečně podrobeny hodnocení, místo aby se hodnotily pouze jeho sliby.

před 8 hodinami

včera

Královna Alžběta II.

Na dvoře Alžběty II. byl sovětský špion, potvrzují odtajněné dokumenty MI5

Prasklo další tajemství týkající se královny Alžběty II., která zemřela před více než dvěma lety ve věku 96 let po sedmi dekádách na britském trůnu. Panovnice svého času nebyla několik let informována, že jeden z dvořanů se přiznal k tomu, že byl sovětským špionem. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů MI5, upozornila BBC. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody po roce 2025: Zpoplatní se další věc, upozorňuje ČSSZ

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel vítá příměří v Gaze. S výzvou se obrací na obě strany konfliktu

Prezident Petr Pavel označil příměří mezi Izraelem a Hamásem, které v neděli se zpožděním začalo, za významný milník k posílení stability v regionu. Dohoda mezi oběma stranami dnes vstoupila v platnost se zpožděním. Hamás podle izraelské strany nedodal včas jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Útok na gymnáziu má následky i pro slovenskou policii. Šéf končí

Tragický čtvrteční útok na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi způsobil zemětřesení ve vedení slovenské policie. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v sobotu oznámil, že policejní prezident Ľubomír Solák končí ve funkci. Důvodem je selhání místních policistů, kteří podcenili varování od učitelů i žáků ohledně pachatele útoku. 

včera

Donald Trump

Trumpův problém s Kanadou. Vracející se prezident se plete

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump opakovaně tvrdí, že jeho země přichází každoročně o stovky miliard dolarů ve prospěch Kanady. Ve svých projevech často zdůrazňuje, že Spojené státy de facto dotují kanadskou ekonomiku, což považuje za neudržitelné a nespravedlivé.

včera

včera

ANO se blíží k vládní většině, ukazuje nový průzkum. Dvě strany balancují na hraně

Volební rok začíná pro opoziční hnutí ANO dobře. Sněmovní volby by i v první polovině ledna vyhrál subjekt expremiéra Andreje Babiše. Hlas by mu dala více než třetina voličů. Hnutí by k většině chybělo jen šest křesel. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy