Macron zvažuje další ústupek žlutým vestám, Trump už ho popichuje

Mluvčí francouzské vlády dnes v rozhlasové stanici RTL uvedl, že kabinet by mohl zrušit novou daň z nemovitosti, pokud se ukáže, že nefunguje. Zrušení této daně a návrat k dřívější dani, která zahrnovala kromě nemovitého majetku také finanční investice, šperky či auta a týkala se tak většího počtu bohatých lidí, je jedním z požadavků hnutí takzvaných žlutých vest. Prezident Emmanuel Macron dnes prostřednictvím vládního mluvčího požádal politické strany a odbory, aby "jasně a otevřeně vyzvaly ke klidu". Násilné demonstrace z minulé soboty označil za "odpor vůči republice".

Ve Francii hrozí i tuto sobotu i přes podstatné ústupky vlády další kolo protestů, protože část demonstrantů požaduje Macronův odchod, píše francouzský tisk. Úřady už se na demonstrace připravují. Ministr vnitra Christophe Castaner vyzval "rozumné" členy hnutí žlutých vest, aby do Paříže nejezdili. Mluví se také o změně policejní strategie při protestech, konkrétní kroky ale oznámeny nebyly.

Úprava daně z nemovitosti byla jedním z předvolebních slibů prezidenta Macrona. Nová daň, známá ve Francii pod zkratkou IFI, platí od ledna a týká se stejně jako ta dřívější jen těch daňových poplatníků, jejichž nemovitý majetek přesahuje 1,3 milionu eur (33,5 milionu Kč).

Kvůli omezení výhradně na nemovitosti ji ale platí třikrát méně lidí než dříve a podle francouzského tisku přinese do rozpočtu pouze jednu miliardu eur namísto pěti miliard. Daňovou úlevou pro nejmajetnější Francouze i svými dalšími kroky si Macron vysloužil kritiku, že je "prezidentem bohatých".

Francouzská vláda po rozsáhlých protestech ustoupila v úterý takzvaným žlutým vestám v jejich zásadním požadavku, kterým bylo upuštění od plánu na zvýšení daně z pohonných hmot. Vláda oznámila, že opatření, které je součástí její ekologické reformy, má přispět k čistšímu ovzduší a platit mělo od ledna, o půl roku odloží.

Aux agents de la Préfecture du Puy-en-Velay : vous avez vécu quelque chose de terrible samedi. Rien ne justifie cette violence. pic.twitter.com/x79Qvg6hsc

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 4. prosince 2018

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty a silniční blokády a jeho akce jsou chápány v širším smyslu i jako vyjádření odporu proti vládním ekonomickým reformám a rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Na Macronovo rozhodnutí vyjít vstříc žlutým vestám na twitteru ironicky reagoval americký prezident Donald Trump, který má v poslední době se šéfem Elysejského paláce napjaté vztahy. "Jsem potěšen, že můj přítel Emmanuel Macron a demonstranti v Paříži se shodli na závěru, k němuž já jsem dospěl už před dvěma roky. Pařížská (klimatická) dohoda je naprosto špatná, protože zvyšuje ceny energií v zodpovědných zemích a největším znečišťovatelům dává volné ruce," uvedl Trump.

Realizací cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 se nyní v polských Katovicích zabývá konference OSN o změnách klimatu (COP24). USA s dohodou nesouhlasí a Trump již dříve oznámil, že Washington od ní odstoupí.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Demonstrace v Paříži Francie Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy