Světová konference o klimatu COP24 se chýlí k nervóznímu "finiši" před cílem, kterým má být shoda na pravidlech uplatňovaní pařížské dohody o klimatu. Vzhledem k přetrvávajícím rozporům ohledně návrhu dohody coby výsledku téměř dvoutýdenních jednáních se organizátoři podle agentury AP rozhodli posunout závěr konference z pátku až do neděle. Podle televize TVN 24 konference potrvá přinejmenším do soboty.
"Ještě se nedá říct, kdy klimatický summit OSN v Katovicích definitivně skončí. Určitě se bude jednat i v sobotu," řekl novinářům polský ministr ochrany životního prostředí Henryk Kowalczyk. "Dnes hovoříme o prodloužení na sobotu. Co bude dál, to se ukáže. Ještě máme hodně času, než sobota skončí," dodal podle TVN 24. Konkrétní rozpory Kowalczyk nezmínil, prý by to nebylo slušné: "Text je dlouhý a pár drobností ještě zbývá," řekl.
Polish Minister of the Environment, Henryk #Kowalczyk, honoured organisations meeting highest environment protection standards with #EMAS certificate. Congratulations! @MinSrodowiska pic.twitter.com/QGMxv3U6Ko
— COP24 (@COP24) 14. prosince 2018
Ještě dříve se o nutnosti prodloužit konferenci zmínil starosta Katovic. "Už se rozhodlo o prodloužení do soboty, ale není vyloučeno, že se bude jednat i v neděli," řekl Marcin Krupa, jehož město hostí skoro 21.500 účastníků konference.
Ještě horší - přinejmenším z hlediska polské pověsti - by podle serveru Gazeta.pl mohl vypadat v případě ztroskotání COP24 "havarijní scénář" v podobě svolání dodatečných jednání či nové konference na příští rok, anebo přijetí dokumentu s "otevřenými" otázkami, které by byly předmětem dalších jednání.
Některé z klíčových otázek sice ještě nejsou vyřešeny, ale evropští diplomaté a aktivisté podle AP doufají, že dohoda je na dohled. "Jdeme do finiše," prohlásila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. "Nemůžeme říci, že všechno je vyřešeno, ale vypadá to dobře. Věřím, že nakonec budeme úspěšní," dodala.
Za hlavní úskalí, která se vynořila během uplynulé noci, označila agentura AP vytvoření fungujícího mezinárodního trhu s emisními povolenkami, jakož i otázku, zda by některé země mohly získat peníze za škody, které klimatické změny již způsobily.
"Závěrečný sprint přichází po dvou hektických týdnech, v napjatém geopolitickém kontextu, který není příznivý pro věc klimatu. Jednání poznamenal neočekávaný spor o vědeckou zprávu IPCC a chmurný návrat k rozdělení mezi země Severu a Jihu," poznamenala agentura AFP.
Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) v říjnu uvedl, že růst oteplování lze udržet na úrovni 1,5 stupně Celsia, ale vyžadovalo by to rychlé a bezprecedentní změny v lidském chování. Schválení zprávy IPCC se o uplynulém víkendu stalo na katovické konferenci jablkem sváru. Spojené státy, Rusko, Saúdská Arábie a Kuvajt, tedy velcí producenti fosilních paliv, se postavily proti tomuto kroku.
Čeká se, že do Katovic dnes - již potřetí - dorazí generální tajemník OSN António Guterres, který na úvod konference a ve středu vyzval k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu.
Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Respektive proti období let 1850 až 1900.
Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.
Na konferenci se chudé země domáhají záruk finanční podpory, aby se dokázaly s klimatickými změnami vyrovnat. Třetím cílem jednání je přimět vlády k ambicióznějším závazkům v příštích dvou letech, byť bez přesných čísel.
Konference, jíž se účastní téměř dvě stovky zemí včetně České republiky, začala v neděli 2. prosince plenárním zasedáním. Českou delegaci na COP24 vede ministr životního prostředí Richard Brabec.
Související
Klimatická konference COP24 nic nevyřešila? Vinu nese i Česko
Fiasko, či úspěch? Závěry klimatické konference COP24 v pěti bodech
COP24 (konference o klimatu Polsko 2018) , globální oteplování , Polsko , António Guterres
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák