Klimatická konference COP24 se protáhne, kolem dohody trvají rozpory

Světová konference o klimatu COP24 se chýlí k nervóznímu "finiši" před cílem, kterým má být shoda na pravidlech uplatňovaní pařížské dohody o klimatu. Vzhledem k přetrvávajícím rozporům ohledně návrhu dohody coby výsledku téměř dvoutýdenních jednáních se organizátoři podle agentury AP rozhodli posunout závěr konference z pátku až do neděle. Podle televize TVN 24 konference potrvá přinejmenším do soboty.

"Ještě se nedá říct, kdy klimatický summit OSN v Katovicích definitivně skončí. Určitě se bude jednat i v sobotu," řekl novinářům polský ministr ochrany životního prostředí Henryk Kowalczyk. "Dnes hovoříme o prodloužení na sobotu. Co bude dál, to se ukáže. Ještě máme hodně času, než sobota skončí," dodal podle TVN 24. Konkrétní rozpory Kowalczyk nezmínil, prý by to nebylo slušné: "Text je dlouhý a pár drobností ještě zbývá," řekl.

Polish Minister of the Environment, Henryk #Kowalczyk, honoured organisations meeting highest environment protection standards with #EMAS certificate. Congratulations! @MinSrodowiska pic.twitter.com/QGMxv3U6Ko

— COP24 (@COP24) 14. prosince 2018

Ještě dříve se o nutnosti prodloužit konferenci zmínil starosta Katovic. "Už se rozhodlo o prodloužení do soboty, ale není vyloučeno, že se bude jednat i v neděli," řekl Marcin Krupa, jehož město hostí skoro 21.500 účastníků konference.

Ještě horší - přinejmenším z hlediska polské pověsti - by podle serveru Gazeta.pl mohl vypadat v případě ztroskotání COP24 "havarijní scénář" v podobě svolání dodatečných jednání či nové konference na příští rok, anebo přijetí dokumentu s "otevřenými" otázkami, které by byly předmětem dalších jednání.

Některé z klíčových otázek sice ještě nejsou vyřešeny, ale evropští diplomaté a aktivisté podle AP doufají, že dohoda je na dohled. "Jdeme do finiše," prohlásila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. "Nemůžeme říci, že všechno je vyřešeno, ale vypadá to dobře. Věřím, že nakonec budeme úspěšní," dodala.

Za hlavní úskalí, která se vynořila během uplynulé noci, označila agentura AP vytvoření fungujícího mezinárodního trhu s emisními povolenkami, jakož i otázku, zda by některé země mohly získat peníze za škody, které klimatické změny již způsobily.

"Závěrečný sprint přichází po dvou hektických týdnech, v napjatém geopolitickém kontextu, který není příznivý pro věc klimatu. Jednání poznamenal neočekávaný spor o vědeckou zprávu IPCC a chmurný návrat k rozdělení mezi země Severu a Jihu," poznamenala agentura AFP.

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) v říjnu uvedl, že růst oteplování lze udržet na úrovni 1,5 stupně Celsia, ale vyžadovalo by to rychlé a bezprecedentní změny v lidském chování. Schválení zprávy IPCC se o uplynulém víkendu stalo na katovické konferenci jablkem sváru. Spojené státy, Rusko, Saúdská Arábie a Kuvajt, tedy velcí producenti fosilních paliv, se postavily proti tomuto kroku.

Čeká se, že do Katovic dnes - již potřetí - dorazí generální tajemník OSN António Guterres, který na úvod konference a ve středu vyzval k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu.

Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Respektive proti období let 1850 až 1900.

Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.

Na konferenci se chudé země domáhají záruk finanční podpory, aby se dokázaly s klimatickými změnami vyrovnat. Třetím cílem jednání je přimět vlády k ambicióznějším závazkům v příštích dvou letech, byť bez přesných čísel.

Konference, jíž se účastní téměř dvě stovky zemí včetně České republiky, začala v neděli 2. prosince plenárním zasedáním. Českou delegaci na COP24 vede ministr životního prostředí Richard Brabec.

Související

Smog

Klimatická konference COP24 nic nevyřešila? Vinu nese i Česko

Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti, které dnes oslovila ČTK. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.
Zbytky ledovce, Island

Fiasko, či úspěch? Závěry klimatické konference COP24 v pěti bodech

Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.

Více souvisejících

COP24 (konference o klimatu Polsko 2018) globální oteplování Polsko António Guterres

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy