Uprchlická krize na ostrovech v Egejském moři? Situace se začíná měnit

Počet migrantů, kteří setrvávají na ostrovech ve východním Egejském moři, klesá. Podle řeckého ministerstva pro migraci žilo v takzvaných registračních centrech a kolem nich v polovině prosince asi 14.500 lidí. Uvedla to dnes agentura DPA. V některých střediscích ale stále počty běženců několikrát převyšují ubytovací kapacitu.

Před dvěma měsíci stoupl počet migrantů na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos přibližně na 20.000. Řecké regionální úřady na ostrovech tehdy varovaly před "sociální explozí" a pohrozily, že některé z přeplněných uprchlických táborů budou muset zavřít.

Přeplněná přijímací střediska na ostrovech kritizuje dlouhodobě i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který už v létě vyzval řeckou vládu, aby situaci urychleně řešila.

16.2 million people were driven from their homes in 2017.44,400 each day. ?️1 every 2 seconds. ⏱️ pic.twitter.com/9glSOxkAal

— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) 17. prosince 2018

Po kritice přemístily řecké úřady v uplynulých měsících tisíce migrantů na pevninu. Šlo mimo jiné o rodiny s dětmi, matky samoživitelky, nezletilé či příslušníky náboženských menšin.

Problematická je nadále situace v takzvaném hotspotu (přijímacím středisku) na ostrově Samos. V tamním táboře Vathy se nyní zdržuje téměř 4000 lidí, přitom kapacitu má pouze pro 648 osob. Na ostrově Lesbos, kde je registrační centrum pro 3100 lidí, se situace pomalu zlepšuje. V táboře a kolem něj momentálně pobývá zhruba 4900 migrantů, ještě na začátku října jich tam bylo více než 7500.

Od začátku letošního roku připlulo na řecké ostrovy z Turecka přes 31.045 migrantů. Loni jich za celý rok podle UNHCR bylo 29.718 a ještě o rok dříve 173.450. Největší migrační vlnu zažily řecké ostrovy v roce 2015, kdy tam dorazilo 856.723 lidí. Jejich příliv se výrazně zpomalil díky dohodě EU s Tureckem.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko uprchlické tábory UNHCR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

včera

Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole

Chorvatský prezident Zoran Milanović dosáhl významného vítězství v nedělních prezidentských volbách, kdy podle předběžných údajů získal nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy