Komando Puma v akci: Němci a Rakušané opět bojují proti rachejtlím z Česka

Němečtí a rakouští policisté před Vánocemi a oslavami konce roku opět svou pozornost zaměřili na českou hranici. Při kontrolách řidičů zjišťují, zda si lidé z výletu do Česka nevezou zakázanou zábavní pyrotechniku. Nakupovat petardy v Česku, hlavně na příhraničních tržnicích, považují totiž úřady obou zemí za nebezpečné. Za pravdu jim dávají přinejmenším tři případy z posledních týdnů, kdy lidem rachejtle z Česka vybuchly v rukou a způsobily vážná zranění.

Policisté ze Saska, Bavorska, Horních a Dolních Rakous, tedy dvou německých a dvou rakouských spolkových zemí, které hraničí s Českou republikou, v uplynulých týdnech zabavili desítky kilogramů nebezpečné zábavní pyrotechniky.

Například minulý týden v bavorském Schirndingu, který leží nedaleko Chebu, skončilo v rukou policie více než sedm kilogramů nebezpečných petard z Česka, jež jsou v Německu zakázané.

Tento týden v úterý zabavila policie více než 250 kusů zábavní pyrotechniky dovezené z Česka v Neurehenfeldu, který leží přes hranici od severočeské Moldavy. Tyto dělbuchy obsahovaly 11 kilogramů výbušné látky. Že se blíží Vánoce a silvestrovská noc, poznali také strážníci u bavorského Waldsassenu, kteří v posledních dnech zabavili zhruba tisíc zakázaných petard.

Zvláštní kontroly zaměřené na dovoz zakázané zábavní pyrotechniky u hranic s Českem během adventu každoročně pořádá také rakouská policie. Jen o víkendu speciální jednotka pohraničníků Puma zabavila u hranic Horních Rakous s Českem několik stovek kusů pyrotechnického zboží. Na dny před Silvestrem chystají policisté další akci.

V Dolních a Horních Rakousech zaznamenali letos nejméně tři tragické nehody, při kterých roli sehrála právě nebezpečná pyrotechnika z Česka.

Na konci listopadu explodovala petarda v ruce 14letého chlapce ve městě Waidhofen an der Thaya jižně od Slavonic. Na počátku prosince zranila pyrotechnika určená pouze profesionálům při tradičním průvodu masek v Ramsau jihozápadně od Vídně šestnáctiletého chlapce. Hoch přišel po výbuchu o několik prstů. Zatím poslední zranění letošní petardové sezóny hlásily v pátek úřady z hornorakouského města Enns nedaleko Lince, kde pyrotechnika dovezená z Česka utrhla dva prsty 18letému mladíkovi.

Zábavní pyrotechnika je v Evropské unii rozdělena do kategorií F1 až F4. V případě České republiky se mohou legálně k nejnižší kategorii dostat jen osoby starší 15 let, v případě F4 pouze lidé se zvláštní odbornou způsobilostí. Do první kategorie se řadí například prskavky, práskací kuličky či petardy vystřelující konfety.

Podle německé policie jsou dělobuchy z Česka často nebezpečné i proto, že neobsahují černý střelný prach, ale mnohem nevyzpytatelnější průmyslovou třaskavinu, která reaguje mnohem silněji. Kromě toho jsou údajně české petardy často hůře zpracované než výrobky z Německa.

Ačkoliv dovoz nebezpečných petard z Česka, ale i jiných sousedních zemí, představuje nadále problém, v posledních letech se podle policie začíná problém přesouvat: Němci i Rakušané totiž stále častěji nakupují zábavní pyrotechniku na internetu. Na počátku prosince například policisté při rozsáhlé razii po celém Německu zadrželi 57 lidí, kteří provozovali nelegální internetový obchod se zábavní pyrotechnikou. Zabaveno bylo 27.000 kusů dělbuchů s celkem 315 kilogramy výbušnin.

Související

Více souvisejících

Ohňostroje Německo Rakousko Česká republika Silvestr

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy