Kdo rozetne „horký brambor" italského rozpočtu? Brusel pořád dýchá Římu na záda

Komentář Josefa Brože - Italexit odvrácen? Po měsících bojů Evropská komise oznámila, že dosáhla dohody s Itálií o svém návrhu rozpočtu na příští rok a rozhodla se zatím neuložit sankce. Toto tvrzení se ale nezdá být ještě konečné, revize může přijít ještě v lednu.

Po třech měsících hrozeb, změn a výstrahách na finančních trzích se obě strany dohodly. Brusel i Řím složily včera zbraně. Podle sdělení Evropské komise, italská vláda souhlasila s odložením dvou ze svých hlavních opatření: uvolněním důchodového systému a zavedení příjmu občana pro nejvíce znevýhodněné osoby. Oproti původně sestavenému rozpočtu, jenž vykazoval deficit HDP na úrovni 2,4 procenta, Italové předložili posun o „jednu nulu": na 2,04 procenta.

Jak před časem pravil Matteo Salvini, ministr vnitra a místopředseda vlády: „O nějakou tu nulu nebo desetinnou čárku nejde!" Premiér Giuseppe Conte navíc nabídl prognózu růstu rozpočtu ze 1 na na 1, 5 procent. Je to reálné? „Po třech měsících byla jednání úspěšná," raduje se liberálně-pravicový list Corriere della Sera. Evropská komise již oznámila, že nebude zahajovat proti Itálii řízení pro porušení pravidel. Oznámení přichází zároveň ve chvíli, kdy Francie opatrně sonduje, co to v Bruselu udělá, když nenaplní ona magická 3 procenta deficitu, protože nyní čelí nejvážnější krizi od konce 60. let, a do oběhu dává nově 10 miliard na uklidnění „žlutých vest".

Od září panovala mezi Bruselem a Římem politicky doslova „studená válka". V Itálii se toto napětí promítalo i do vztahů v křehké koalici dvou anti-systémových stran. Liga (severu) i Hnutí 5 hvězd, obě strany vládní koalice, chtěly uvolnit prostředky na realizaci svých předvolebních slibů. V Bruselu vrátily první italský rozpočet a dávali silně najevo, že nepřijmou nový, který by stále vykazoval deficit ve výši 2,4%. Řím udělal v těchto dnech trochu fanfarónské gesto: „Nemáme problém, ustoupíme!" Blíží se evropské volby, a Matteo Salvini již několikrát dal přímo najevo ambice stát se premiérem, obzvláště s blížícím se termínem evropských voleb v květnu 2019.

Odmítnutí Bruselem by mohlo být jeho hlavním tématem ve volbách. Nejsme nepřátelé, ozývá se z Bruselu do Říma. Premiér Conte, jenž vystupuje přeci jenom méně excentricky, získával v poslední době u Hnutí 5 hvězd, v jejichž očích pro svůj styl a schopnost vyjednávání stoupal i v ambicích na předsedu hnutí. Brusel tím Conteho fakticky podržel. Téma přijetí rozpočtu ale zůstává i nadále „horkým bramborem" vládní koalice.

Damoklův meč stále visí

Oddechnutí totiž zcela na místě, neboť jde o rozhodnutí, které se ještě může změnit. Damoklův meč nad italskou vládou z Bruselu stále visí. Evropská komise slovy Valdise Dombrovskise, jejího místopředsedy, totiž tvrdí, že současný „nový návrh" není „řešením ideálním", neboť „neposkytuje dlouhodobé řešení ekonomických problémů", existuje tu stále ještě nadměrný schodek. Italský prezident Sergio Mattarella, který výsledek jednání v parlamentu přivítal, varoval, aby se vláda snažila i nadále vyvarovat nebezpečí a nepodléhala pouze náhlým emocím. Komisař Dombrovski požaduje ještě garance ve výši 10,25 miliard garantovaných úspor.

Pro tuto chvíli se jedná, jak upozornil komisař Pierre Moscovici, o řešení politické. Je to podle něj „vítězství v politickém dialogu", které Evropská komise „upřednostnila před střetnutím". „Dokázali jsme, že nejsme nepřátelé italského lidu. Někteří doufali v krizi, ale my jsme se vždy zaměřili na řešení," řekl v narážce na Salviniho komisař Moscovici. Také levicový list La Stampa vnímá řešení jako „zelenou". Ovšem nabádá k opatrnosti, protože komise se bude rozpočtem zabývat ještě v lednu příštího roku, jakmile italský parlament přijme konečně zákon o rozpočtu. „Do té doby bude vláda cítit stále horký dech Bruselu na krku," píše La Stampa.

Dech, který nikdo necítí rád.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Matteo Salvini (Liga severu) Sergio Mattarella

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy