Kdo rozetne „horký brambor" italského rozpočtu? Brusel pořád dýchá Římu na záda

Komentář Josefa Brože - Italexit odvrácen? Po měsících bojů Evropská komise oznámila, že dosáhla dohody s Itálií o svém návrhu rozpočtu na příští rok a rozhodla se zatím neuložit sankce. Toto tvrzení se ale nezdá být ještě konečné, revize může přijít ještě v lednu.

Po třech měsících hrozeb, změn a výstrahách na finančních trzích se obě strany dohodly. Brusel i Řím složily včera zbraně. Podle sdělení Evropské komise, italská vláda souhlasila s odložením dvou ze svých hlavních opatření: uvolněním důchodového systému a zavedení příjmu občana pro nejvíce znevýhodněné osoby. Oproti původně sestavenému rozpočtu, jenž vykazoval deficit HDP na úrovni 2,4 procenta, Italové předložili posun o „jednu nulu": na 2,04 procenta.

Jak před časem pravil Matteo Salvini, ministr vnitra a místopředseda vlády: „O nějakou tu nulu nebo desetinnou čárku nejde!" Premiér Giuseppe Conte navíc nabídl prognózu růstu rozpočtu ze 1 na na 1, 5 procent. Je to reálné? „Po třech měsících byla jednání úspěšná," raduje se liberálně-pravicový list Corriere della Sera. Evropská komise již oznámila, že nebude zahajovat proti Itálii řízení pro porušení pravidel. Oznámení přichází zároveň ve chvíli, kdy Francie opatrně sonduje, co to v Bruselu udělá, když nenaplní ona magická 3 procenta deficitu, protože nyní čelí nejvážnější krizi od konce 60. let, a do oběhu dává nově 10 miliard na uklidnění „žlutých vest".

Od září panovala mezi Bruselem a Římem politicky doslova „studená válka". V Itálii se toto napětí promítalo i do vztahů v křehké koalici dvou anti-systémových stran. Liga (severu) i Hnutí 5 hvězd, obě strany vládní koalice, chtěly uvolnit prostředky na realizaci svých předvolebních slibů. V Bruselu vrátily první italský rozpočet a dávali silně najevo, že nepřijmou nový, který by stále vykazoval deficit ve výši 2,4%. Řím udělal v těchto dnech trochu fanfarónské gesto: „Nemáme problém, ustoupíme!" Blíží se evropské volby, a Matteo Salvini již několikrát dal přímo najevo ambice stát se premiérem, obzvláště s blížícím se termínem evropských voleb v květnu 2019.

Odmítnutí Bruselem by mohlo být jeho hlavním tématem ve volbách. Nejsme nepřátelé, ozývá se z Bruselu do Říma. Premiér Conte, jenž vystupuje přeci jenom méně excentricky, získával v poslední době u Hnutí 5 hvězd, v jejichž očích pro svůj styl a schopnost vyjednávání stoupal i v ambicích na předsedu hnutí. Brusel tím Conteho fakticky podržel. Téma přijetí rozpočtu ale zůstává i nadále „horkým bramborem" vládní koalice.

Damoklův meč stále visí

Oddechnutí totiž zcela na místě, neboť jde o rozhodnutí, které se ještě může změnit. Damoklův meč nad italskou vládou z Bruselu stále visí. Evropská komise slovy Valdise Dombrovskise, jejího místopředsedy, totiž tvrdí, že současný „nový návrh" není „řešením ideálním", neboť „neposkytuje dlouhodobé řešení ekonomických problémů", existuje tu stále ještě nadměrný schodek. Italský prezident Sergio Mattarella, který výsledek jednání v parlamentu přivítal, varoval, aby se vláda snažila i nadále vyvarovat nebezpečí a nepodléhala pouze náhlým emocím. Komisař Dombrovski požaduje ještě garance ve výši 10,25 miliard garantovaných úspor.

Pro tuto chvíli se jedná, jak upozornil komisař Pierre Moscovici, o řešení politické. Je to podle něj „vítězství v politickém dialogu", které Evropská komise „upřednostnila před střetnutím". „Dokázali jsme, že nejsme nepřátelé italského lidu. Někteří doufali v krizi, ale my jsme se vždy zaměřili na řešení," řekl v narážce na Salviniho komisař Moscovici. Také levicový list La Stampa vnímá řešení jako „zelenou". Ovšem nabádá k opatrnosti, protože komise se bude rozpočtem zabývat ještě v lednu příštího roku, jakmile italský parlament přijme konečně zákon o rozpočtu. „Do té doby bude vláda cítit stále horký dech Bruselu na krku," píše La Stampa.

Dech, který nikdo necítí rád.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Matteo Salvini (Liga severu) Sergio Mattarella

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy