Demokracie v ohrožení. Dokáže EU zastavit autoritáře a nacionalisty?

Zákon sice zvrátil čistku vysoce postavených soudců v polském nejvyšším soudu, avšak je potřeba učinit mnohem víc, aby byla obnovena soudní moc v zemi, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm tvrdí, že Polsko sklouzává k autoritářství a nyní se ukáže, zda tento trend dokáže zastavit Evropská unie.

Ústup k autoritářství

Skupina středoevropských zemí, která úspěšně postupovala na cestě přerodu ze sovětských satelitních států v demokratické členy Evropské unie, již několik let zažívá cosi, co lze označit za nucený ústup směrem k autoritářství, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že mocichtivé vlády v Maďarsku, Polsku a Rumunsku rozvracejí systém soudních brzd a protivah, umlčují nezávislá média a cynicky přiživují nacionalistické vášně vůči všemu cizímu, od evropských institucí po finančníka George Sorose.

Z toho důvodu je podle washingtonského serveru povzbudivé, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost minulý týden pod tlakem Bruselu i vlastních občanů vycítila potřebu ustoupit a prezident Andrzej Duda, který se ještě před třemi měsíci vysmíval Evropské unii a označoval ji za "imaginární společenství", minulé pondělí podepsal narychlo přijatý zákon povolávající zpět vysoké soudce, kteří předtím byli nuceni vzdát se mandátu.

V praxi se polská vláda podřídila rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, konstatuje americký deník. Vysvětluje, že "čistka" třetiny z dvaasedmdesáti soudců nejvyššího soudu představovala jeden z mnoha kroků, kterými se strana Právo a spravedlnost snaží ovládnout polskou justici, včetně ústavního soudu a orgánu, který nominuje nové soudce.

"Polská demokracie zůstává v ohrožení," pokračuje editorial. Připomíná, že v zemi nadále dochází k politizaci bezpečnostních složek, transformaci státem vlastněných médií v propagandistické orgány a nátlaku na nezávislé novináře i občanskou společnost.

Skutečnost, že se strana Právo a spravedlnost a její vůdce Jarosław Kaczyński podřídili verdiktu Soudního dvora Evropské unie, nicméně ukázala, že Evropská komise má stále páky, jimiž může - alespoň v případě Polska - s posunem k autoritářství bojovat, deklaruje vlivný deník. Poukazuje, že jí to neumožňuje vojenská či ekonomická síla, ale fakt, že většina Poláků chce, aby jejich země zůstala součástí demokratické Evropy.  

Tlak EU musí pokračovat

Takové poselství podle amerického serveru vyslaly poslední regionální volby v Polsku. Šlo o první volební klání od doby, kdy Právo a spravedlnost před třemi lety získala se zhruba čtyřiceti procenty hlasů většinu v parlamentu, podotýká Washington Post. Dodává, že voličská účast nyní dosáhla rekordní úrovně, což odráželo polarizaci, kterou dnes vládnoucí strana zasela ve společnosti kdysi sjednocené bojem proti komunismu.  

Strana Právo a spravedlnost sice zvítězila ve venkovských oblastech, ale ve městech paběrkovala a prohrála boj o 103 ze 107 radnic, připomíná renomovaný deník. Doplňuje, že zemi příští rok v květnu čekají volby do Evropského parlamentu a následně také parlamentní volby, a tak aktuální vláda náhle začala zdůrazňovat svou sounáležitost s Evropou.    

Zvrat polského politického úpadku bude především vyžadovat, aby opozice zvítězila v blížících se volbách, přiznává prestižní server. Domnívá se však, že Evropská unie mezitím může více omezovat škody a měla by pokračovat v nátlaku na odvolání všech kroků, které Kaczyńského strana učinila ve snaze ovládnout soudní moc v Polsku.

Také americká Trumpova administrativa by měla podle editorialu znovu zvážit, zda je správná její sázka na polské nacionalisty, které nyní otevřeně podporuje. "Je to nebezpečná záležitost, jejíž konec možná již začal," uzavírá Washington Post.   

Související

Více souvisejících

Polsko EU (Evropská unie) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy