Demokracie v ohrožení. Dokáže EU zastavit autoritáře a nacionalisty?

Zákon sice zvrátil čistku vysoce postavených soudců v polském nejvyšším soudu, avšak je potřeba učinit mnohem víc, aby byla obnovena soudní moc v zemi, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm tvrdí, že Polsko sklouzává k autoritářství a nyní se ukáže, zda tento trend dokáže zastavit Evropská unie.

Ústup k autoritářství

Skupina středoevropských zemí, která úspěšně postupovala na cestě přerodu ze sovětských satelitních států v demokratické členy Evropské unie, již několik let zažívá cosi, co lze označit za nucený ústup směrem k autoritářství, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že mocichtivé vlády v Maďarsku, Polsku a Rumunsku rozvracejí systém soudních brzd a protivah, umlčují nezávislá média a cynicky přiživují nacionalistické vášně vůči všemu cizímu, od evropských institucí po finančníka George Sorose.

Z toho důvodu je podle washingtonského serveru povzbudivé, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost minulý týden pod tlakem Bruselu i vlastních občanů vycítila potřebu ustoupit a prezident Andrzej Duda, který se ještě před třemi měsíci vysmíval Evropské unii a označoval ji za "imaginární společenství", minulé pondělí podepsal narychlo přijatý zákon povolávající zpět vysoké soudce, kteří předtím byli nuceni vzdát se mandátu.

V praxi se polská vláda podřídila rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, konstatuje americký deník. Vysvětluje, že "čistka" třetiny z dvaasedmdesáti soudců nejvyššího soudu představovala jeden z mnoha kroků, kterými se strana Právo a spravedlnost snaží ovládnout polskou justici, včetně ústavního soudu a orgánu, který nominuje nové soudce.

"Polská demokracie zůstává v ohrožení," pokračuje editorial. Připomíná, že v zemi nadále dochází k politizaci bezpečnostních složek, transformaci státem vlastněných médií v propagandistické orgány a nátlaku na nezávislé novináře i občanskou společnost.

Skutečnost, že se strana Právo a spravedlnost a její vůdce Jarosław Kaczyński podřídili verdiktu Soudního dvora Evropské unie, nicméně ukázala, že Evropská komise má stále páky, jimiž může - alespoň v případě Polska - s posunem k autoritářství bojovat, deklaruje vlivný deník. Poukazuje, že jí to neumožňuje vojenská či ekonomická síla, ale fakt, že většina Poláků chce, aby jejich země zůstala součástí demokratické Evropy.  

Tlak EU musí pokračovat

Takové poselství podle amerického serveru vyslaly poslední regionální volby v Polsku. Šlo o první volební klání od doby, kdy Právo a spravedlnost před třemi lety získala se zhruba čtyřiceti procenty hlasů většinu v parlamentu, podotýká Washington Post. Dodává, že voličská účast nyní dosáhla rekordní úrovně, což odráželo polarizaci, kterou dnes vládnoucí strana zasela ve společnosti kdysi sjednocené bojem proti komunismu.  

Strana Právo a spravedlnost sice zvítězila ve venkovských oblastech, ale ve městech paběrkovala a prohrála boj o 103 ze 107 radnic, připomíná renomovaný deník. Doplňuje, že zemi příští rok v květnu čekají volby do Evropského parlamentu a následně také parlamentní volby, a tak aktuální vláda náhle začala zdůrazňovat svou sounáležitost s Evropou.    

Zvrat polského politického úpadku bude především vyžadovat, aby opozice zvítězila v blížících se volbách, přiznává prestižní server. Domnívá se však, že Evropská unie mezitím může více omezovat škody a měla by pokračovat v nátlaku na odvolání všech kroků, které Kaczyńského strana učinila ve snaze ovládnout soudní moc v Polsku.

Také americká Trumpova administrativa by měla podle editorialu znovu zvážit, zda je správná její sázka na polské nacionalisty, které nyní otevřeně podporuje. "Je to nebezpečná záležitost, jejíž konec možná již začal," uzavírá Washington Post.   

Související

Polsko, ilustrační foto

Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá

Evropa musí převzít odpovědnost za svou bezpečnost, prohlásilo Polsko v době, kdy přebírá rotující předsednictví Evropské unie uprostřed rostoucí geopolitické nejistoty. Polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szłapka zdůraznil, že Evropa čelí náročnému období, které vyžaduje větší odhodlání k posílení vlastní obrany.

Více souvisejících

Polsko EU (Evropská unie) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 7 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 8 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 12 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery

Francouzský prezident Emmanuel Macron před inaugurací Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu připustil, že Francie bude muset jít nad rámec současných výdajů do obrany. Informoval o tom server Politico.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy