Vlci útočí, Německo chce usnadnit odstřel. Ministryně už sepisují zákon

Německá vláda zvažuje, že částečně povolí odstřel vlků v zájmu ochrany užitkových zvířat. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová a životního prostředí Svenja Schulzeová chtějí v polovině ledna objasnit, zda má být odstřel vlků usnadněn, informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčí obou ministerstev. Rostoucí populace vlků ohrožuje zejména ovce a kozy.

Schulzeová už přislíbila změnu zákona na ochranu přírody tak, aby bylo možné střílet zvláště nápadné vlky. Mluvčí ministerstva dnes poznamenala, že už nyní je možné odstřelit vlka, který je schopen překonat dostatečně vysoký elektrický ohradník.

Ministryně Klöcknerová chce jít zjevně ještě dál. V dopise adresovaném vládní kolegyni Klöcknerovou požádala, aby využila všech právních možností, které pro snížení stavu vlků skýtá mezinárodní a evropské právo týkající se ochrany druhů. O dopise informoval deník Rheinische Post.

Příslušný zákon by měl být podle Klöcknerové změněn tak, aby v budoucnu umožňoval "umírněnou regulaci stavu".

Vlk byl v 19. století v Německu vyhuben a opět se vrátil teprve na přelomu tisíciletí. Podle německého ministerstva zemědělství v zemi opět žije kolem 600 vlků, přičemž jejich počet každým rokem roste o 25 až 30 procent. Zhruba každé tři roky se tak jejich stav zdvojnásobí. Jenom v roce 2016 bylo v Německu evidováno více než 1000 rozsápaných užitkových zvířat, píše DPA.

Vlci v Německu žijí v severním pásu od hranic s Polskem a Českou republikou až po hranici s Nizozemskem. Podle aktuálních oficiálních údajů je v Německu 73 vlčích smeček, což je o 13 více než před rokem. Poprvé se jedna smečka objevila také v Bavorsku na jihu Německa.

Organizace na ochranu zvířat a biodiverzity považují ochranu vlků za nedotknutelnou a úvahy o povolení odstřelu těchto psovitých šelem je kontroverzní téma. Klauzule o potřebě najít strategii ohledně regulace vlčí populace se dokonce dostala do koaliční dohody z minulého roku. Jasné dosud není ani to, kdo by měl dostat povolení vlky střílet.

V současnosti mohu němečtí farmáři žádat o kompenzace za zvířata, která padnou za oběť vlkům. Dostávají také dotace na stavění elektrických ohradníků.

V České republice se připravuje program péče o vlky Agentura ochrany přírody a krajiny. Program by měl stanovit pravidla a také nastavit postup v případech, kdy se tyto šelmy chovají nestandardně. Vlk ale patří ke kriticky ohroženým druhům, a je proto chráněný. S jeho odstřelem se počítá jen ve výjimečných případech. Stanovení optimálních počtů v Česku není podle ministerstva životního prostředí na pořadu dne, situace je podle úřadu naprosto odlišná od té v Německu. Na českém území odhadem žije asi 50 vlků a škody, které na hospodářských zvířatech způsobují, se pohybují v řádu stovek tisíc korun, uvedlo ministerstvo na dotaz ČTK.

Také v českých zemích byli poslední vlci odstřeleni koncem 19. a počátkem 20. století. Na území ČR se vlci začali vracet v polovině 90. let minulého století, v Beskydech byl například poprvé ověřeně pozorován v roce 1994. Zvířata pravděpodobně přišla ze Slovenska.

Kromě Beskyd se vlci postupně objevili v Jeseníkách a Rychlebských horách, v Lužických horách, v Krkonoších, v okolí Máchova jezera na Českolipsku, na Šluknovsku a Děčínsku, na Broumovsku, ale i na Šumavě a v Krušných horách. Vlci v českých horách pocházejí podle odborníků z Německa a Polska.

Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Negativní stranou návratu vlků jsou škody, které způsobují především chovatelům hospodářských zvířat, hlavně ovcí. Na člověka vlci podle odborníků neútočí.

Související

Více souvisejících

Vlci Německo Česká republika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 18 minutami

před 51 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy