Britové jsou z brexitu unavení. Šance na schválení dohody vzrostly, soudí velvyslanec ČR

Šance na schválení dohody premiérky Theresy Mayové o vystoupení Británie z EU se po Vánocích zvýšila. Dokument, o kterém bude tento měsíc po odkladu hlasovat dolní komora britského parlamentu, tak čekají tři možné osudy: schválení, přijetí, či nepřijetí s pozměňovacími návrhy, v krajním případě pak úplné zamítnutí a následný tvrdý brexit. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka.

Šance, že Mayová dohodu prosadí v parlamentu, se podle Sečky po svátcích mírně zvýšila. Premiérka udělala "řadu dobře míněných společenských aktivit, aby se jí podařilo zmírnit tábory, kde cítila největší odpor".

Velvyslanec se zmínil v této souvislosti o spolupráci s koaličním partnerem - severoirskou DUP. Mayová podle Sečky také dobře komunikovala s Evropskou výzkumnou skupinou (ERG), která sdružuje zastánce důsledného rozchodu Británie s EU a kterou vede Jacob Rees-Mogg, jeden z hlavních odpůrců premiérky a její dohody. V uplynulých dvou měsících strávila Mayová v parlamentu 22 hodin a snažila se mu věnovat maximální péči, shrnul Sečka.

V polovině měsíce bude parlament hlasovat o brexitové dohodě po prosincovém odkladu. "Míra toho, co se stane v parlamentu, je poměrně veliká, nicméně se rýsují tři základní směry," poznamenal Sečka. Doplnil, že šance je u všech bodů zhruba 30procentní.

Za první možnost Sečka označil schválení "nějaké podoby" výstupové dohody. V tomto případě by premiérka podle něj musela přijít s něčím novým, aby přesvědčila váhavé konzervativce a část opozičních poslanců. Poznamenal, že v této otázce se vedou jednání napříč stranami a lobbing hraje větší roli než v minulosti.

Druhou možností je podle Sečky schválení, či neschválení dohody s doplňujícími návrhy. V případě, že by parlament schválil dohodu s těmito návrhy, musí právníci vlády vyhodnotit, zda musí vláda dohodu ještě ratifikovat. Schválení dohody s případnými pozměňovacími návrhy tak není automatické, zdůraznil. Pozměňovací návrhy mohou například posílit pravomoci parlamentu, třeba vytvořením mezistranické skupiny, která se bude podílet na brexitovém procesu, což by představovalo jistý kompromis s vládou.

Poslední variantou je podle Sečky, že parlament dohodu neschválí ani s pozměňovacími návrhy a vláda přistoupí k nejradikálnějšímu kroku, což by bylo vystoupení z EU 29. března bez dohody. "To je varianta, které se nejvíc bojí britský byznys, byť se připravuje," řekl diplomat. Dodal ale, že si vláda podle něj takovou možnost nepřeje a vytváření krizového plánu pro takzvaný tvrdý brexit je spíše snahou vyvinout tlak na skeptické poslance poukázáním na velké překážky spojené s odchodem bez dohody.

"Podle odhadů britských médií z 650 poslanců zhruba 400 si nepřeje odchod bez dohody," poznamenal Sečka. Předpokládá, že tito poslanci dospějí ke kompromisu s vládou. Což je podle něho typicky britské. Na otázku, zda by si uměl představit odklad březnového data odchodu, Sečka odpověděl, že v prosinci se mělo hlasovat o brexitové dohodě, místo toho se hlasovalo o důvěře Mayové, a hlasování o dohodě bylo na poslední chvíli odloženo. Představit si tak prý velvyslanec už dokáže všechno.

On the other hand, the ongoing Brexit process has been named the worst thing to happen in 2018, with 24% of the vote. Not far behind is "the existence and actions of Donald Trump" on 22% https://t.co/dViQ1RmpiN pic.twitter.com/kn7aDiDm1n

— YouGov (@YouGov) 31. prosince 2018

Podle Sečky je britská společnost už brexitem unavená. "Vždy se říká, že pro nějakou dobu je příznačná nějaká událost, která určuje obecněji vztah člověka k životu. V minulosti to byla studená válka, kdy část britské společnosti byla proamerická, část byla protiamerická. Dnes je to to samé. Když dnes řeknete, jsem pro brexit nebo proti brexitu, tak víte o tom člověku v podstatě všechno. Jestli je pro uzavřenou společnost nebo otevřenou, jestli je pro ochranářství, jestli je pro migraci nebo proti migraci. Tím jedním znakem dáváte o sobě vědět, kam patříte v tom velkém rozdělení společnosti. A to by se také mělo překonat a to by Britové chtěli. Oni dál nechtějí rozdělování společnosti, chtějí dál pracovat na něčem, co by je spojovalo. To je obecně nálada z brexitu, nějak by to už všichni chtěli mít za sebou," řekl.

Související

Více souvisejících

Brexit Libor Sečka (diplomat) Velká Británie EU (Evropská unie) Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy