Uprchlíky z lodi Sea Watch nikdo nechce, jeden v zoufalství skočil z paluby

Loď německé nevládní organizace Sea Watch, která koncem prosince zachránila u libyjského pobřeží tři desítky migrantů včetně dětí, je na moři už dva týdny a dál marně hledá přístav, kde by mohla zakotvit. Povolení vylodit migranty jí odmítly vydat vlády Itálie, Španělska i Malty, u jejíhož pobřeží plavidlo před několika dny zakotvilo kvůli špatnému počasí. Členové posádky i pasažéři už jsou vyčerpaní a frustrovaní, děti trpí mořskou nemocí, napsala dnes agentura Reuters.

Celkem 32 migrantů zachránilo plavilo Sea-Watch 3 22. prosince. Na palubě jsou mimo jiné tři děti, jedno roční a další dvě ve věku šest a sedm let, tři nezletilí bez doprovodu a čtyři ženy.

"Ti lidé spí na zemi, máme velké problémy s hygienou a z psychologického hlediska je situace stále složitější," řek šéf záchranné mise Philip Hahn italské rozhlasové stanici Radio 24. 

Land in Sicht! Aber leider nicht in Reichweite. Wir brauchen jetzt einen #PortofSafety #United4Med#SeaWatch3 pic.twitter.com/sTQyUUOudE

— Sea-Watch (@seawatchcrew) 4. ledna 2019

Další ze členů posádky Alessandro Metz uvedl, že děti kvůli mořské nemoci neustále zvracejí, a jsou proto ohroženy dehydratací a také podchlazením. Jeden z migrantů dnes ze zoufalství skočil z paluby do moře se záměrem doplavat ke břehům Malty, ale svůj pokus rychle vzdal a nechal se zachránit.

"Jsme tady na téhle lodi a nerozumíme tomu, co se děje... Nejsme nějaké ryby, nejsme žraloci, jsme lidské bytosti jako všichni ostatní. Vydali jsme se na plavbu, riskovali jsme život, abychom se dostali do Evropy," citovala agentura Reuters jednoho z migrantů původem z Konžské republiky.

"Je naprosto šokující, že kvůli cynickým politickým kalkulacím jsou ti muži, ženy a děti na moři už 13 dní. Vyzýváme státy EU, aby okamžitě našly řešení a nabídli těmto lidem bezpečný přístav," napsala ve čtvrtek na twitteru organizace Lékaři bez hranic.

Every human being should be treated with dignity & respect. Right now, 49 people have been stranded at sea for up to 14 days while #EU States shamefully avoid their humanitarian responsibilities. There is NO justification for this degrading treatment. @seawatchcrew @seaeyeorg https://t.co/kAkswZpo3f

— MSF Sea (@MSF_Sea) 4. ledna 2019

Z Malty dnes k lodi Sea-Watch 3 vyrazila dvě plavidla neziskových organizací, která mají přivézt zásoby a další potřebnou pomoc.

O osudu lodi Sea-Watch a dalšího plavidla jiné německé organizace Sea-Eye, které má na palubě 17 migrantů, se evropské země dohadují už od prosince. Malta a Itálie nechtějí do svých přístavů vpouštět lodě soukromých humanitárních organizací, protože země Evropské unie se nedokážou shodnout na přerozdělení uprchlíků z lodí. Útočiště už lodím nabídla některá města, například německý Marburg nebo italská Neapol, část migrantů je připraveno přijmout i Nizozemsko, ovšem pod podmínkou, že ostatní členské státy EU učiní totéž.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci malta Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy