Vdova po šéfovi mafie Cosa Nostra jen zírá, dostala účet za pobyt manžela ve vězení

Italský stát žádá po rodině zesnulého bosse sicilské mafie Salvatora Riiny uhrazení účtu ve výši dvou milionů eur (asi 31 milionů korun) za náklady spojené s jeho více než dvacetiletým pobytem ve vězení. Informovala o tom dnes s odvoláním na právního zástupce rodiny italská média. Podle právníka se rodina chce nařízení bránit, protože podle ní zákon nedovoluje vymáhat peníze po rodinných příslušnících vězňů.

Salvatore "Toto" Riina byl hlavou sicilské mafie Cosa Nostra až do svého zatčení v roce 1993. Po jeho dopadení mu soudy udělily 26 trestů doživotního vězení mimo jiné za vraždy, únosy a obchod s drogami. Ve vězení strávil 24 let a zemřel v roce 2017.

Riina byl vězněn v zařízeních s nejvyšším stupněm ostrahy a zemřel ve vězeňské nemocnici v Parmě. Proplacení nákladů spojených s jeho pobytem za mřížemi požaduje právě parmská věznice, Riinově vdově Ninettě Bagarellové příkaz zaslalo ministerstvo spravedlnosti.

"Zákon výslovně zakazuje, aby náklady na pobyt ve vězení platili dědicové odsouzeného," tvrdí právní zástupce rodiny Luca Cianferoni. Podle něj se rodina proti příkazu odvolá.

Podle článku 188 italského trestního zákona musí každý odsouzený zaplatit náklady zejména za vybavení a stravu ve výkonu trestu. Tyto platby ale mohou být odpuštěny v případě, že je vězeň nemajetný a ve věznici se řádně chová. Zákon také hovoří o tom, že povinnost platby nepřechází na dědice odsouzeného.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Mafie Itálie Věznice

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy