Anabáze uprchlíků z lodí německých neziskovek skončila. Přijme je osm zemí EU

Devětačtyřicet migrantů ze dvou lodí německých nevládních organizací se může vylodit na Maltě. Následně budou přerozděleni mezi osm zemí Evropské unie. Oznámil to dnes podle agentury DPA maltský premiér Joseph Muscat na tiskové konferenci. Komisař EU pro vnitro Dimitris Avramopulos těmto státům poděkoval za solidaritu.

Zároveň ale upozornil, že podobná jednorázová řešení nemohou být trvalou náhradou potřebné reformy unijního azylového systému, na níž se státy EU už několik let nemohou shodnout. Avramopulos doufá v dohodu ještě letos, do té doby chce unijním zemím navrhnout dočasné řešení situace, které by migrací nejzatíženějším státům unie ulevilo.

O situaci okolo migrantů zachráněných plavidly nevládních organizací ve Středozemním moři chce také hovořit s ministry vnitra členských států unie na jejich nejbližším neformálním jednání na počátku února v Bukurešti. "Všichni, včetně nevládních organizací, musí respektovat pravidla a postupovat odpovědně aby nepodporovali obchodní model pašeráků lidí," zdůraznil Avramopulos.

Nechtění migranti strávili několik dní i týdnů na lodích u maltských břehů. Lodě totiž marně hledaly přístav, kde by mohly zakotvit. Malta a Itálie nechtějí do svých přístavů vpouštět lodě soukromých humanitárních organizací, pokud se země EU nedokážou shodnout na jejich přerozdělení.

Nyní však podle Muscata bylo dosaženo jednorázové dohody. Devětačtyřicet migrantů si kromě Malty přerozdělí také Itálie, Německo, Francie, Portugalsko, Irsko, Rumunsko, Lucembursko a Nizozemsko. "V nejbližších dnech" mají být převzeti na palubu maltských lodí a přepraveni na pevninu.

Während sogar @Pontifex an europäische Politiker*innen appelliert, drücken sich die Entscheidungsträger*innen vor ihrer Verantwortung und sagen weiterhin NICHTS! Die Lage auf den Schiffen spitzt sich weiter zu.ES IST HÖCHSTE ZEIT ZU HANDELN! #Seebrücke#united4med pic.twitter.com/zL8Z3QLd9u

— Seebrücke (@_Seebruecke_) 7. ledna 2019

Dohoda se týká také dalších 249 migrantů, kteří na Maltě už jsou. Podle Avramopulose nebyla jednání vůbec jednoduchá. "Veřejně jsem také další země vyzval, aby byly solidárnější," poznamenal v Bruselu komisař s tím, že složitá je situace především pro samotnou Maltu, malý a migračními tlaky výrazně zasažený ostrov. Následovat podle něj musí rychlé prověření zachráněných, pomáhat zemím s azylovým řízením jsou připraveny unijní agentury. Evropská pobřežní a pohraniční stráž bude spoluorganizovat rychlé návraty těch, kteří neuspějí.

Plavidlo Sea-Watch 3 berlínské organizace Sea-Watch zachránilo 32 migrantů 22. prosince. Na palubě jsou podle dřívějších informací mimo jiné tři děti, jedno roční a další dvě ve věku šest a sedm let, tři nezletilí bez doprovodu a čtyři ženy.

#Pressemitteilung https://t.co/xIrIZRSEZL

— sea-eye (@seaeyeorg) 7. ledna 2019

Na lodi Professor Albrecht Penck řezenské nevládní organizace Sea-Eye přebývá 17 zachráněných od 29. prosince.

Ochotu přijmout migranty z německých lodí vyjádřila zhruba desítka zemí, ale Malta požadovala komplexní dohodu, která by zahrnovala právě také 249 migrantů přijatých na Maltě v posledních dnech. "Malta nikdy neuzavřela své přístavy a zůstává bezpečným přístavem," prohlásil dnes Muscat s tím, že ale všichni musí respektovat mezinárodní pravidla.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) malta

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy