"Zrádci, nepřátelé lidu!" Vlna extremismu a násilí roste, varuje prestižní deník

Politika charakterizuje mnoho činností, které spolu na první pohled nemají mnoho společného, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm zdůrazňuje, že chování zastánců brexitu, kteří často označují stoupence setrvání Spojeného království v Evropské unii za "zrádce" a "nepřátele lidu", pomáhá vytvářet politickou půdu, v níž se daří násilnému extremismu.

Limity jsou nutné

V britském parlamentu se v současných dnech vede vášnivá debata o podstatě jedné  parlamentní procedury - o tom, co lze pozměnit a kým -, které nerozumí ani zkušení političtí veteráni, připomíná The Guardian. Podotýká, že před Westminsterským palácem, sídlem parlamentu, mezitím demonstrovali stoupenci i odpůrci brexitu za mávání transparenty a křiku sloganů.

"Zdravá demokracie potřebuje oba tyto politické styly," uvádí editorial. Zdůrazňuje ovšem, že oba musí mít své limity.      

Parlamentní politika dokáže být rozbředlá a silácká zároveň, připouští prestižní deník. Za mnohem odpudivější divadlo nicméně označuje chování protestujících zastánců brexitu před parlamentem, kteří obtěžují a zastrašují zákonodárce, brání jim v cestě a křičí na ně urážky.

Uvedení demonstranti nosí reflexní vesty, které mají evokovat protestní hnutí žlutých vest ve Francii, konstatuje renomovaný server. Dodává, že jejich počet je však nesrovnatelně menší a jde o hrstku krajně pravicových rváčů.

Britští poslanci si na jejich chování dokonce stěžovali policii, která však neprojevila chuť zasáhnout, poukazuje The Guardian. Zdůrazňuje, že jisté obavy jsou na místě s ohledem na osud labouristické poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil ultranacionalista.   

Jde o odraz doktríny uctívající paramilitární organizace a násilí a ačkoliv zastánci brexitu, kteří vyhrožují "válkou" poslancům podporujícím setrvání Británie v EU, představují malou skupinu, nelze se utěšovat tím, že jim naslouchá zanedbatelné publikum.  

"Extremistické ideologie mohou být v neklidných dobách nakažlivé a zastánci brexitu z hlavního proudu omezují imunitu veřejnosti, když líčí zastánce setrvání (v EU) jako zrádce a nepřátele lidu," kritizuje editorial. Extremisté podle něj těží ze záměrného testování hranic, které odstraňuje normy civilizované debaty.

Součástí tohoto mechanismu je i pouliční konfrontace, vysvětluje prestižní server. Konstatuje, že taktika spočívá ve vyprovokování protireakcí, jejich zachycení na video a následné prezentace coby heroického odporu, podobně jako akce internetových trollů píšících jedovaté urážky mají primárně vyvolat odpor a umožnit autorům stavět se do pozice mučedníků svobody slova.

Necivilizovanost se stala normou

Technologické společnosti mají sice kodexy chování, které mají bránit využívání jejich produktů coby hlásných trubek extremistů, ale ty jsou uplatňovány jen vlažně, kritizuje The Guardian. Kvituje ovšem, že Facebook nedávno zrušil profil napojený na jednoho z hlavních předáků britských žlutých vest Jamese Goddarda.

Také společnost PayPay zastavila snadné online financování webových stránek vyzývajících ke konfrontaci se stoupenci setrvání Británie v EU, připomíná renomovaný deník. Dodává, že sympatizanti krajní pravice takové zásahy běžně označují za cenzuru, o kterou se ve skutečnosti nejedná, jelikož právo na svobodu projevu a veřejné shromažďování musí být v souladu s potlačováním nebezpečných skupin s protidemokratickými cíli, které nerespektují zákon.

"Nenávistná vlna roky sílila v internetovém prostoru, kde je necivilizovanost normou a nadávky a vyhrožování smrtí jsou až příliš časté," deklaruje liberální server. Za znepokojivý trend označuje úpadek politické kultury, který se projevil i v každodenní realitě a učinil z veřejného prostoru méně bezpečné místo.

Zastavení této vlnu není podle britského deníku pouze otázkou zamezení nepřístojnostem ze strany hrstky agresorů, ale je na všech, kteří se věnují nějaké formě politiky - ať již v poslaneckých lavicích či na rohu ulice -, aby respektovali hranice slušnosti a vůči oponentům vystupovali civilizovaně.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie Brexit extremismus Násilí sociální sítě

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 1 hodinou

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 3 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 11 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy