Politika charakterizuje mnoho činností, které spolu na první pohled nemají mnoho společného, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm zdůrazňuje, že chování zastánců brexitu, kteří často označují stoupence setrvání Spojeného království v Evropské unii za "zrádce" a "nepřátele lidu", pomáhá vytvářet politickou půdu, v níž se daří násilnému extremismu.
Limity jsou nutné
V britském parlamentu se v současných dnech vede vášnivá debata o podstatě jedné parlamentní procedury - o tom, co lze pozměnit a kým -, které nerozumí ani zkušení političtí veteráni, připomíná The Guardian. Podotýká, že před Westminsterským palácem, sídlem parlamentu, mezitím demonstrovali stoupenci i odpůrci brexitu za mávání transparenty a křiku sloganů.
"Zdravá demokracie potřebuje oba tyto politické styly," uvádí editorial. Zdůrazňuje ovšem, že oba musí mít své limity.
Parlamentní politika dokáže být rozbředlá a silácká zároveň, připouští prestižní deník. Za mnohem odpudivější divadlo nicméně označuje chování protestujících zastánců brexitu před parlamentem, kteří obtěžují a zastrašují zákonodárce, brání jim v cestě a křičí na ně urážky.
Uvedení demonstranti nosí reflexní vesty, které mají evokovat protestní hnutí žlutých vest ve Francii, konstatuje renomovaný server. Dodává, že jejich počet je však nesrovnatelně menší a jde o hrstku krajně pravicových rváčů.
Britští poslanci si na jejich chování dokonce stěžovali policii, která však neprojevila chuť zasáhnout, poukazuje The Guardian. Zdůrazňuje, že jisté obavy jsou na místě s ohledem na osud labouristické poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil ultranacionalista.
Jde o odraz doktríny uctívající paramilitární organizace a násilí a ačkoliv zastánci brexitu, kteří vyhrožují "válkou" poslancům podporujícím setrvání Británie v EU, představují malou skupinu, nelze se utěšovat tím, že jim naslouchá zanedbatelné publikum.
"Extremistické ideologie mohou být v neklidných dobách nakažlivé a zastánci brexitu z hlavního proudu omezují imunitu veřejnosti, když líčí zastánce setrvání (v EU) jako zrádce a nepřátele lidu," kritizuje editorial. Extremisté podle něj těží ze záměrného testování hranic, které odstraňuje normy civilizované debaty.
Součástí tohoto mechanismu je i pouliční konfrontace, vysvětluje prestižní server. Konstatuje, že taktika spočívá ve vyprovokování protireakcí, jejich zachycení na video a následné prezentace coby heroického odporu, podobně jako akce internetových trollů píšících jedovaté urážky mají primárně vyvolat odpor a umožnit autorům stavět se do pozice mučedníků svobody slova.
Necivilizovanost se stala normou
Technologické společnosti mají sice kodexy chování, které mají bránit využívání jejich produktů coby hlásných trubek extremistů, ale ty jsou uplatňovány jen vlažně, kritizuje The Guardian. Kvituje ovšem, že Facebook nedávno zrušil profil napojený na jednoho z hlavních předáků britských žlutých vest Jamese Goddarda.
Také společnost PayPay zastavila snadné online financování webových stránek vyzývajících ke konfrontaci se stoupenci setrvání Británie v EU, připomíná renomovaný deník. Dodává, že sympatizanti krajní pravice takové zásahy běžně označují za cenzuru, o kterou se ve skutečnosti nejedná, jelikož právo na svobodu projevu a veřejné shromažďování musí být v souladu s potlačováním nebezpečných skupin s protidemokratickými cíli, které nerespektují zákon.
"Nenávistná vlna roky sílila v internetovém prostoru, kde je necivilizovanost normou a nadávky a vyhrožování smrtí jsou až příliš časté," deklaruje liberální server. Za znepokojivý trend označuje úpadek politické kultury, který se projevil i v každodenní realitě a učinil z veřejného prostoru méně bezpečné místo.
Zastavení této vlnu není podle britského deníku pouze otázkou zamezení nepřístojnostem ze strany hrstky agresorů, ale je na všech, kteří se věnují nějaké formě politiky - ať již v poslaneckých lavicích či na rohu ulice -, aby respektovali hranice slušnosti a vůči oponentům vystupovali civilizovaně.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , extremismus , Násilí , sociální sítě
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák