Evropské špičky v Bukurešti zdůrazňovaly význam právního státu

Špičky Evropské unie dnes upozornily Bukurešť, že nadcházející rumunské předsednictví EU není jen technickým řízením diplomatických jednání, ale také příležitostí ukázat, jak vážně to vláda myslí s dodržováním evropských hodnot jako je právní stát. Na všechny Rumuny se s výzvou k obraně "základů naší politické civilizace, svobody, integrity, pravdy ve veřejném životě, vlády práva a ústavnosti" obrátil například předseda Evropské rady Donald Tusk. Kompromisy v souvislosti s právním státem nejsou možné ani podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

"Věřím, že budete hrát podle pravidel," poznamenal v rumunsky proneseném vystoupení předseda unijních summitů Tusk v koncertní síni v centru Bukurešti, kde dnes večer předsednictví slavnostně začalo. Jen na Rumunech podle něj závisí, zda bude jejich politika dobrým příkladem či naopak varováním pro ostatní.

Ve hře je přitom podle Tuska otázka, jak bude EU vypadat do budoucnosti. "Těm, kdo tvrdě brání evropské hodnoty, naše práva a svobody říkám: bojujte dál," prohlásil s tím, že projevem slabosti je snaha obcházet dohodnutá pravidla. Citoval ale také rumunské básníky a filosofy a svěřil se, že jeho prvním vozem kdysi byla šedá Dacia.

Také šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v projevu upozornil, že ačkoliv Evropská unie stojí na kompromisech mezi členskými státy, ohledně boje s korupcí a právního státu "nejsou kompromisy možné". Zopakoval i svůj názor, že Rumunsko by se mělo stát součástí schengenské zóny bez kontrol na vnitřních hranicích, už delší dobu totiž plní potřebné podmínky.

Obavy z přístupu Bukurešti k základním evropským hodnotám vrhají na počínající půlroční předsednictví dlouhý stín už nějakou dobu. Své pochybnosti dal v prosinci najevo veřejně i Juncker sám. Brusel už v listopadu upozornil na rostoucí problémy země s vládou práva. Role Rumunska v čele EU nebude navíc úplně typická, v březnu například z unie vystoupí Británie a v květnu budou volby do europarlamentu.

Opakovaně jsou připomínány ostré vnitropolitické spory, jejichž dokladem byl dnes i fakt, že ještě několik hodin před začátkem slavnostního večera nebyla jistá účast prezidenta Iohannise.

Nakonec přišel a v projevu kromě jiného uvedl, že Rumunsko chce přispět k soudržnější, jednotnější a bezpečnější Evropě. Unie je podle něj životaschopný a silný projekt, což dokládá i šest desítek mírových let. Vznik a úspěch EU podle něj umožnily právě sdílené ideály a hodnoty.

Také asi osm stovek demonstrantů v centru zasněžené Bukurešti poukazovalo na potřebu udržení evropské orientace země, ale i na rozšířenou korupci, údajnou malou snahu vlády v tomto ohledu něco měnit a kroky vlády mířící dokonce opačným směrem. Evropským politikům chtěli dát najevo, že rumunští občané uznávají evropské hodnoty a vládu práva i přes sporné a kritizované kroky kabinetu.

Vláda premiérky Vioricy Dancilaové čelí od hlavy státu, domácí opozice i komise kritice za omezování nezávislosti justice změnami zákonů i propouštěním některých klíčových prokurátorů. Premiérka sama dnes ve svém vystoupení připomněla, že rumunské předsednictví zdůrazňuje jednotu a soudržnost EU a její vláda je prounijně orientovaná. Základem pro takovou orientaci země je podle ní už samotná rumunská ústava. "Právě ta nyní určuje podobu právního státu v Rumunsku a je tou nejsilnější zárukou, že se náš národ nezvratně vydal po cestě evropské integrace," uvedla.

Klíčová je pro dění v Bukurešti osoba vlivného předsedy vládní sociální demokracie Livia Dragney. Ten je podle mnohých faktickým šéfem vlády, ačkoliv v jejím čele nemůže stát, protože byl pravomocně odsouzen.

Slavnostní večer v koncertním sále Athenaeum zakončila Óda na radost Ludwiga van Beethovena, tedy unijní hymna. Před tím si hosté vyslechli Rumunskou rapsodii místního skladatele George Enescua.

Související

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Donald Tusk Rumunsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy