Špičky Evropské unie dnes upozornily Bukurešť, že nadcházející rumunské předsednictví EU není jen technickým řízením diplomatických jednání, ale také příležitostí ukázat, jak vážně to vláda myslí s dodržováním evropských hodnot jako je právní stát. Na všechny Rumuny se s výzvou k obraně "základů naší politické civilizace, svobody, integrity, pravdy ve veřejném životě, vlády práva a ústavnosti" obrátil například předseda Evropské rady Donald Tusk. Kompromisy v souvislosti s právním státem nejsou možné ani podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.
"Věřím, že budete hrát podle pravidel," poznamenal v rumunsky proneseném vystoupení předseda unijních summitů Tusk v koncertní síni v centru Bukurešti, kde dnes večer předsednictví slavnostně začalo. Jen na Rumunech podle něj závisí, zda bude jejich politika dobrým příkladem či naopak varováním pro ostatní.
Ve hře je přitom podle Tuska otázka, jak bude EU vypadat do budoucnosti. "Těm, kdo tvrdě brání evropské hodnoty, naše práva a svobody říkám: bojujte dál," prohlásil s tím, že projevem slabosti je snaha obcházet dohodnutá pravidla. Citoval ale také rumunské básníky a filosofy a svěřil se, že jeho prvním vozem kdysi byla šedá Dacia.
Také šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v projevu upozornil, že ačkoliv Evropská unie stojí na kompromisech mezi členskými státy, ohledně boje s korupcí a právního státu "nejsou kompromisy možné". Zopakoval i svůj názor, že Rumunsko by se mělo stát součástí schengenské zóny bez kontrol na vnitřních hranicích, už delší dobu totiž plní potřebné podmínky.
Obavy z přístupu Bukurešti k základním evropským hodnotám vrhají na počínající půlroční předsednictví dlouhý stín už nějakou dobu. Své pochybnosti dal v prosinci najevo veřejně i Juncker sám. Brusel už v listopadu upozornil na rostoucí problémy země s vládou práva. Role Rumunska v čele EU nebude navíc úplně typická, v březnu například z unie vystoupí Británie a v květnu budou volby do europarlamentu.
Opakovaně jsou připomínány ostré vnitropolitické spory, jejichž dokladem byl dnes i fakt, že ještě několik hodin před začátkem slavnostního večera nebyla jistá účast prezidenta Iohannise.
Nakonec přišel a v projevu kromě jiného uvedl, že Rumunsko chce přispět k soudržnější, jednotnější a bezpečnější Evropě. Unie je podle něj životaschopný a silný projekt, což dokládá i šest desítek mírových let. Vznik a úspěch EU podle něj umožnily právě sdílené ideály a hodnoty.
Také asi osm stovek demonstrantů v centru zasněžené Bukurešti poukazovalo na potřebu udržení evropské orientace země, ale i na rozšířenou korupci, údajnou malou snahu vlády v tomto ohledu něco měnit a kroky vlády mířící dokonce opačným směrem. Evropským politikům chtěli dát najevo, že rumunští občané uznávají evropské hodnoty a vládu práva i přes sporné a kritizované kroky kabinetu.
Vláda premiérky Vioricy Dancilaové čelí od hlavy státu, domácí opozice i komise kritice za omezování nezávislosti justice změnami zákonů i propouštěním některých klíčových prokurátorů. Premiérka sama dnes ve svém vystoupení připomněla, že rumunské předsednictví zdůrazňuje jednotu a soudržnost EU a její vláda je prounijně orientovaná. Základem pro takovou orientaci země je podle ní už samotná rumunská ústava. "Právě ta nyní určuje podobu právního státu v Rumunsku a je tou nejsilnější zárukou, že se náš národ nezvratně vydal po cestě evropské integrace," uvedla.
Klíčová je pro dění v Bukurešti osoba vlivného předsedy vládní sociální demokracie Livia Dragney. Ten je podle mnohých faktickým šéfem vlády, ačkoliv v jejím čele nemůže stát, protože byl pravomocně odsouzen.
Slavnostní večer v koncertním sále Athenaeum zakončila Óda na radost Ludwiga van Beethovena, tedy unijní hymna. Před tím si hosté vyslechli Rumunskou rapsodii místního skladatele George Enescua.
Související

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
EU (Evropská unie) , Donald Tusk , Rumunsko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 27 minutami

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
před 1 hodinou

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
před 2 hodinami

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
před 2 hodinami

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
před 3 hodinami

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
před 4 hodinami

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
před 5 hodinami

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
před 5 hodinami

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
před 5 hodinami

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
před 6 hodinami

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
před 7 hodinami

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
před 7 hodinami

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
před 8 hodinami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 9 hodinami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 10 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 10 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 11 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 12 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 13 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 13 hodinami
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Zdroj: Libor Novák