Německo i přes kritiku ze strany opozice prodalo v minulém roce rekordní množství zbraní do Saúdské Arábie a Turecka. V březnu 2018 sice vláda zakázala dodávat zbraně kterékoliv ze stran účastnících se války v Jemenu, to se však nevztahovalo na již ujednané kontrakty. Teprve v reakci na vraždu novináře Chášukdžího byla v listopadu přijata tvrdší opatření. I ta jsou však exportéry obcházena.
Německé ministerstvo průmyslu ve čtvrtek, v reakci na dotazy opozičních poslanců z Die Linke, uveřejnilo informace o zbraňových dodávkách do Saúdské Arábii v roce 2018. Německé firmy v období mezi lednem a říjnem dodaly království zbraně v hodnotě 160 milionů eur. V roce 2017 byla přitom hodnota takových obchodů o 50 milionů eur nižší.
Saúdská Arábie vede v Jemenu koalici devíti zemí, které v konfliktu podporují tamní vládu v boji s Hútijskými rebely. Rijád je přitom kritizován za porušování lidských práv a páchání válečných zločinů. V září minulého roku upozornila zpráva Rady bezpečnosti OSN, že Saúdové často bombardují civilní cíle. „Většinu civilních obětí mají na svědomí koaliční nálety. V minulých třech letech při nich byly zasaženy obytné čtvrti, tržiště, pohřební a svatební shromáždění, věznice, civilní lodi a zdravotnická zařízení,“ stojí ve zprávě.
Právě z tohoto důvodu podmínila v březnu 2018 koaliční SPD vstup do nové vlády s křesťanskými demokraty kancléřky Merkelové zákazem zbrojních obchodů s účastníky konfliktu. Ten se však nevztahoval na již dojednané smlouvy. V listopadu, po vraždě opozičního novináře Džamála Chásukdžího, tlak na ukončení obchodů ještě stoupl a Berlín souhlasil se zavedením embarga.
Poslankyně Sevim Dagdelenová, která interpelaci ve čtvrtek vznesla, obvinila podle německé zpravodajské stanice Deutsche Welle německý zbrojní z toho, že „profituje na zločinné válce v Jemenu i na agresivní zahraniční politice prezidenta Erdogana.“ Vláda kancléřky Merkelové z toho důvodu musí „udělat vše“ pro to, aby další takové obchody se Saúdskou Arábií a Tureckem ustaly.
Erdoganův režim, který je také kritizován za porušování lidských práv, a který hrozí invazí do sousední Sýrie, kde chce potlačit kurdské jednotky YPG, byl v minulém roce dalším z významných příjemců německých zbraní. Hodnota zbrojních zakázek stoupla oproti roku 2017 více něž trojnásobě z 62 milionů eur na 202 milionů eur.
V roce 2000 přitom německá vláda vydala direktivu, která stanovuje, že by zbraně neměly být dodávány do zemí, kde existuje riziko jejich použití při represi a porušování lidských práv. Německý zákon navíc umožňuje zrušit již uzavřené kontrakty, pokud hrozí riziko, že budou dodané zbraně použity při destabilizaci míru. To se týká především vedení agresivní války. Dohledem je pověřeno německé ministerstvo zahraničí ve spolupráci s ministerstvem obrany.
Proti dodávkám zbraní v Německu silně vystupuje také katolická i protestantská církev. Ve studii, kterou zveřejnili v prosinci 2018, kritizují trend, kdy „zbrojní firmy přesunuly produkci do míst, kde očekávají nejmenší odpor vůči jejich kontroverzním obchodům.“ Reagovaly tak na situaci, kdy některé německé zbrojovky obcházejí embargo využitím dceřiných firem například v Itálii a Jižní Africe. To se týká třeba významného dodavatele Rheinmetall.
Související
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Německo , Saúdská Arábie , Jemen , zbrojní průmysl , Turecko , Německá armáda
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková