Čas hříček skončil. Politici EU jsou rozzlobení, do Británie posílají rázné vzkazy

Čas hříček skončil a Britové musí nyní rychle vyjasnit svou pozici. V reakci na úterní hlasování o brexitové dohodě předložené britskou vládou, kterou britská Dolní sněmovna odmítla, to dnes řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Obdobně se vyjádřila též kancléřka Angela Merkelová, která ale zároveň dodala, že čas na jednání stále je. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová uvedla, že odmítnutá dohoda byla jediná možná. Variantu, že by se konalo druhé britské referendum o brexitu, označila za "hypotetickou". Také podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je to Británie, která je nyní na tahu.

"Čas hříček skončil," řekl šéf německé diplomacie Maas v rozhovoru poskytnutém rádiu Deutschlandfunk. Británie musí podle něj nyní rychle říci, co vlastně chce, neboť po úterním hlasování to není jasné. Odmítnutím dohody, kterou vláda premiérky Theresy Mayové vyjednala v Bruselu, ukázali britští zákonodárci podle Maase jen to, co nechtějí. Podle Merkelové je nutné nadále usilovat o spořádaný brexit, i když Německo je připraveno také na opačnou variantu.

Brexitová dohoda je podle německého ministra zahraničí výsledek složitých a dlouhých jednání a obsahuje mnoho kompromisů. "Takže je to vše velmi politováníhodné," dodal a zdůraznil, že nyní je na tahu Británie. Německo je podle Maase připraveno i na nejhorší scénář, tedy neřízený odchod Spojeného království z EU. Pokud by Britové požádali o odložení termínu brexitu, debatovali by o tom podle Maase unijní země "konstruktivně".

In Sachen #Brexit ist das Vereinigte Königreich jetzt am Zug. Es ist gestern nicht klar geworden, was sie wollen - nur, was sie nicht wollen. In Deutschland haben wir zwei große Gesetzespakete verabschiedet, um auf alles vorbereitet zu sein. Aber: Wir hoffen auf Vernunft.

— Heiko Maas (@HeikoMaas) 16. ledna 2019

Také francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová vyjádřila dnes politování nad odmítnutím vyjednané brexitové dohody, která podle ní byla jediná možná. Odložení termínu brexitu považuje za "právně a technicky možné", pokud o to Britové požádají. "V tomto okamžiku to ale není nic jiného než hypotéza, neboť paní Mayová o to nepožádala, ani nikdo z jejího okolí," dodala Loiseauová.

Za stejně hypotetickou označila ministryně v rozhovoru poskytnutém rádiu France Inter rovněž možnost, že se v Británii uskuteční druhé referendum o brexitu. Na scénář divokého brexitu bez dohody se Francie podle ní připravuje.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dnes varoval před následky neřízeného brexitu. "Tratili by všichni v Evropě," řekl s tím, že nejvíce by touto variantou vývoje trpěli sami Britové. Také podle Altmaiera je nyní na Britech, aby řekli, co chtějí dělat. Přitom podle něj "není možné znovu vyjednávat o podstatě" odmítnuté dohody.

"Wir sollten den Briten die Gelegenheit geben, ihre Position zu klären." Nach dem Scheitern des Abkommens im britischen Parlament warnt Wirtschaftsminister @peteraltmaier vor den Folgen eines harten Brexits. https://t.co/48ARTv6smQ pic.twitter.com/UoP1Hu7DBt

— ZDF heute (@ZDFheute) 16. ledna 2019

Stejně jako Německo a Francie se podle premiéra Giuseppeho Conteho na "všechny scénáře" dalšího vývoje připravuje i Itálie. Cílem italské vlády je omezit "negativní dopady brexitu".

Také nizozemský premiér Mark Rutte dnes řekl, že na tahu je nyní Británie, která musí vyjasnit svou pozici. K dispozici je podle něj ale jen jedna brexitová dohoda, a to ta, kterou v úterý britští poslanci odmítli.

I regret, yet respect the result of the vote in #HouseofCommons on current #Brexit deal. NL & EU are still behind the agreement, but will keep preparing for all scenarios. Despite this setback, it does not mean we are in a no-deal situation. The next step is up to the UK.

— Mark Rutte (@MinPres) 15. ledna 2019

Ačkoli není další vývoj zcela jasný, podle evropského komisaře pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierra Moscoviciho je stále pravděpodobnější varianta neřízeného brexitu bez dohody, kterou podle něj vlastně nikdo ve skutečnosti nechce.

Související

Více souvisejících

Brexit Heiko Maas Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) EU (Evropská unie) Velká Británie Peter Altmaier (CDU) Francie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy