Uprchlíci se valí do Německa přes českou hranici, Hamáček problém zlehčuje

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Vyplývá to alespoň ze statistiky, kterou ČTK poskytlo německé ministerstvo vnitra. Zatímco mezi lednem a listopadem 2017 spolková republika na svém území zachytila 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo už 3931. U většiny ostatních sousedních zemí přitom Německo zaznamenalo pokles. Podle údajů českého ministerstva vnitra k žádnému dramatickému nárůstu běženců do Německa nedochází a problém je v rozdílném vedení statistiky českou a německou stranou.

Celkem loni Německo v prvních 11 měsících roku registrovalo 38.580 nelegálních přechodů hranic ze strany migrantů, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 45.823. To odpovídá meziročnímu poklesu o téměř 16 procent. Na české hranici je naproti tomu patrný nárůst, a to o 10,8 procenta.

"To je problém, který jsme řešili již v minulosti, a sice odlišné statistiky na české a německé straně. Ten nárůst byl, nicméně velmi mírný. Jednalo se o 19 osob a to celkové číslo prokázaných tranzitních migrantů se pohybuje pod 200 osobami," reagoval ministr vnitra Jan Hamáček. 

Německo podle něj do statistiky započítává všechny případy, kdy je na území Německa zadržen cizinec z Česka, i když se například později prokáže, že má povolení k pobytu v Německu, nicméně si třeba zapomněl doklady. V budoucnu by se měly statistiky sjednotit.

Nejvíce běženců z Česka spolkové úřady podle svých údajů zachytily v lednu (474), listopadu (422) a říjnu (400), nejméně naopak v červenci (280) a srpnu (293).

Nelegální přechody hranic z Česka se nezastavily ani letos. Svědčí o tom i aktuální zpráva policie ze západoněmeckého Landau, která zde ve středu v přívěsu nákladního vozu objevila čtveřici mladých Afghánců, které někdo do Německa propašoval právě přes Česko.

Výrazně větší počet migrantů než na české hranici Německo do listopadu zaznamenalo na hranicích s Rakouskem, a sice 10.319. Právě na rakouské hranice se také primárně soustředí aktivity před půlrokem založené bavorské pohraniční policie. Na téměř 820 kilometrů dlouhé hranici, na níž bylo předloni ve stejném období registrováno 14.905 nelegálních přechodů ze strany uprchlíků, je navíc trojice pevných kontrolních stanovišť. Na hranici s žádným jiným státem je Německo, které je obklopenou státy schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, nemá.

Druhá byla loni - co do počtu zachycených běženců - právě hranice s Českou republikou a třetí se Švýcarskem - 3724 migrantů za 11 měsíců. Předloni měly tyto dvě země pořadí opačné. Nejméně nelegálních přechodů - 251 - německé úřady v uvedeném období roku 2018 zaznamenaly na hranici s Lucemburskem.

Relativně vysoký počet migrantů - 9274 - se loni do listopadu německé hranice pokusil nelegálně překročit na některém ze zdejších letišť. Předloni jich za tuto dobu bylo ještě o něco více - 10.293.

Většina běženců, které německá policie takto zachytí, nebývá rovnou vracena do země, z níž přišla. Pokud požádají v Německu o azyl, a neučinili tak již dříve, bývají do spolkové republiky vpuštěni. Za celý rok 2017 spolkové úřady z hranic vrátily jen 12.370 z 50.154 zachycených migrantů. Velkou většinu z nich zadržely na hranicích s Rakouskem a na letištích.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Německo hranice schengen Česká republika Jan Hamáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy