Brexitová šlamastyka je kvůli Cameronovi? Tusk prozradil, co se v roce 2015 dělo

Bývalý britský premiér David Cameron, který vypsal referendum o setrvání Británie v EU v roce 2016 a stál tak u zrodu britského chaotického odchodu z nynější osmadvacítky, neočekával, že se všelidové hlasování uskuteční. Nemyslel si totiž, že v roce 2015 s tak velkým rozdílem vyhraje volby. Cameron to údajně řekl předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, napsala agentura Reuters. Cameronův bývalý mluvčí Craig Oliver ale Tuskovy komentáře odmítl.

Cameron vůbec poprvé referendum zmínil v roce 2013, když vládl v koalici s proevropskými liberálními demokraty. Chtěl si tak usmířit euroskeptické křídlo uvnitř konzervativců a zároveň získat na svou stranu stoupence stále populárnější Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Jenže jeho strana volby v roce 2015 nečekaně vyhrála a získala většinu v parlamentu.

Britové pak ve slíbeném vypsaném referendu 52 procenty hlasů rozhodli, že chtějí odejít z Evropské unie. A Cameron poté, co vedl neúspěšnou kampaň za setrvání v unii, odstoupil z funkce.

"Ptal jsem se Davida Camerona: Proč jste rozhodli o tom referendu, je to tak nebezpečné, hloupé, vždyť víte...a on mi řekl, ...že jediným důvodem byla jeho vlastní strana," uvedl Tusk v rozhovoru s britskou televizní stanicí BBC, který bude odvysílán tento měsíc.

This article explains so much about how we got to the mess we're in today with #BrexitShambles #Cameron #Brexit Cameron is to blame but May is making it much much worse for us all for generations. It was all a stunt to avoid splits in the Tory party....https://t.co/DAcf0b5NdS

— sɹɐƆʇɐɹʇS ??? (@StratCars) 21. ledna 2019

"Řekl mi, že se cítil být v klidu, protože si myslel, že neexistuje riziko referenda, protože jeho koaliční partner - liberálové - nápad na jeho vyhlášení zablokují. Ale poté překvapivě vyhrál a neměl žádného koaličního partnera. Takže David Cameron se paradoxně stal obětí svého vlastního vítězství," dodal Tusk. Referendum přitom označil "za největší chybu" Cameronova života.

Podle bývalého Cameronova mluvčího ale Tuskova slova nejsou pravdivá. "David Cameron strávil celou volební kampaň v roce 2015 tím, že dával jasně najevo, že nepovede vládu, která by nevyhlásila referendum," napsal Craig Oliver na twitteru.

This?is completely wrong. @David_Cameron spent the whole of the 2015 election campaign making clear he would not lead any form of Government that didn’t have a referendum. Look at almost any interview he did. The coalition as “excuse to bail” is a myth. https://t.co/0mq2Q44ns2

— Craig Oliver (@CraigOliver100) 21. ledna 2019

Cameron minulý týden zopakoval, že vypsání referenda nelituje. "Byl to slib, který jsem učinil dva roky před volbami v roce 2015," uvedl. V rozhovoru s reportérem BBC, který jej oslovil, když šel expremiér běhat, ale Cameron dodal, že hluboce lituje výsledku plebiscitu. Své nástupkyni Therese Mayové vyjádřil podporu.

Francouzský deník Le Figaro napsal, že nyní dvaapadesátiletý Cameron se od své rezignace snaží vystupovat spíše nenápadně. Opustil politiku, živí se mimo jiné projevy a koupil si luxusní maringotku do své zahrady na západoanglickém venkově, v níž plánoval sepsat paměti. Na memoáry už má smlouvu na asi milion eur.

Jejich vydání ale bylo odloženo, podle britského tisku proto, aby Cameronovy komentáře nenarušily brexitová jednání. Expremiér mimo to podle britských médií dohlíží na úřad, který zřídil, když byl u moci, a který se věnuje rozvoji dovedností mladých lidí. Zasedá také ve správní radě několika organizací.

Související

Více souvisejících

David Cameron Donald Tusk Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 8 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy