Můžeme ukončit operaci ve Středozemním moři, hrozí Itálie

Itálie chce změnu pravidel unijní operace Sophia ve Středomoří, oznámil italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. Buďto se změní pravidla, anebo operace skončí, napsal dnes ministr na twitteru. Základem mandátu evropské námořní operace Sophia, která byla spuštěna v roce 2015, je likvidace sítí převáděčů. Salvinimu se nelíbí zejména to, že migranti, které zachrání unijní lodě, mají být vyloďováni pouze v Itálii.

Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi dnes ujistil, že italská vláda si žádá pouze změnu pravidel, a nikoli konec unijní operace, o jejíž budoucnosti chtějí v nadcházejících měsících jednat zástupci unijních států.

"Jestliže se Itálie, která operaci velí, rozhodne ji ukončit, bude to její rozhodnutí," reagoval na Salviniho slova eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. "Podle mého je operace Sophia úspěšná a měla by pokračovat," pokračoval. "Ale konečné rozhodnutí závisí na členských státech," dodal.

Operaci nyní velí Italové, její ústředí sídlí v Římě a italské lodě se hojně angažují u libyjského pobřeží. Italská vládní koalice protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd, která Salviniho vlivem nastolila tvrdou imigrační politiku, chce změnit pravidlo, že uprchlíci zachránění v rámci unijní operace končí v italských přístavech.

Loni v prosinci byla operace Sophia prodloužena do konce března tohoto roku. Neshody Říma s ostatními unijními státy vytváří třecí plochy. Německo se například rozhodlo, že svou fregatu Augsburg, která má být z operace stažena 6. února, nenahradí jiným plavidlem. Podle německého ministerstva obrany má toto rozhodnutí podnítit politickou debatu a Berlín z operace nevystupuje.

Na začátku února musí šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová předložit zástupcům unijních států návrhy řešení. "Vše závisí na výsledku jednání," konstatoval mluvčí německého ministerstva obrany.

Do operace jsou nyní zapojeny tři vojenské fregaty - španělská Reina Sofia, německý Augsburg a italský Luigi Rizzo. Vzdušnou podporu letadel a helikoptér poskytují Španělsko, Itálie, Polsko a Lucembursko.

"Vyřadili jsme z provozu 550 plavidel pašeráků lidí, 150 jsme jich zatkli a spustili jsme operace proti (nelegálnímu) obchodu se zbraněmi a ropou," vyzdvihuje úspěchy admirál Enrico Credendino, který unijní operaci velí.

"Na počátku operace Sophia, v roce 2015, jsme v mezinárodních vodách Středomoří zachránili 45.000 migrantů. To představuje devět procent z úhrnu zachráněných uprchlíků ve Středozemním moři. Je to tedy omezený počet," argumentuje Credendino.

"Pokud by Sophia měla v mandátu záchranu na moři, zachránili bychom jich 500.000, a ne 45.000," dodává.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie migrace Moře imigrace uprchlíci Libye

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy