Cášská smlouva? Merkelová a Macron si dělají z EU legraci, hromuje italský premiér

Francie a Německo si dělají z Itálie a celé Evropské unie legraci. V reakci na podpis takzvané cášské smlouvy z tohoto týdne to řekl italský premiér Giuseppe Conte. V rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání listu Corriere della Sera kritizoval především pasáž dokumentu, ve které se za prioritu německo-francouzské diplomacie označuje přijetí Německa za stálého člena Rady bezpečnosti OSN.

"Myslí jen na své národní zájmy," řekl Conte italskému listu. "Od počátku devadesátých let minulého století jsme podporovali myšlenku přidělení křesla (v Radě bezpečnosti OSN) Evropské unii a ne jednomu ze členských států," zdůraznil předseda vlády.

Signing of a new Franco-German treaty of cooperation and integration today in Aachen (Germany) : a whole chapter is dedicated to cross-border cooperation #AachenerVertrag #AachenTreaty #crossborder https://t.co/xJxc7PfAGG pic.twitter.com/oWWwagQAJP

— Réseau MOT (@reseauMOT) 22. ledna 2019

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v západoněmeckých Cáchách podepsali smlouvu o spolupráci a integraci svých zemí. Jejím cílem je prohloubení vztahů v zahraniční politice, obraně, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Za prioritu diplomatů obou zemí smlouva označuje získání křesla v Radě bezpečnosti OSN pro Německo.

"Naši spojenci si jistě nemůžou myslet, že budeme sedět tiše u stolu, abychom podepsali rozhodnutí učiněná ostatními," zdůraznil Conte. Rozložení sil v Radě bezpečnosti OSN podle něj odpovídá výsledkům druhé světové války. "Křesla s právem veta připadly vítězům druhé světové války. Německo světovou válku vyhrálo nebo prohrálo?" položil rétorickou otázku italský premiér.

Stálými členy Rady bezpečnosti OSN jsou v současnosti pouze dvě členské země EU: Francie a Británie. Po brexitu, který je naplánovaný na 29. března, by měla EU v Radě bezpečnosti jen jeden hlas s právem veta. Mezi desítkou nestálých členů jsou nyní z řad členských států EU Belgie, Polsko a Německo.

Související

Václav Klaus

Exprezident Klaus řečnil v Rakousku, děsí ho štěpení Východu a Západu

Bývalý český prezident Václav Klaus dnes ve Vídni varoval před štěpením na "Východ a Západ" v rámci Evropy. Prohlásil to ve svém příspěvku na konferenci Com.Sult v prostorách rakouského ministerstva zahraničních věcí, uvedla agentura APA. Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová ve svém projevu vyjádřila přání, aby Evropa ve vztahu k Číně a USA posílila svoji "globální roli".

Více souvisejících

Cášská smlouva (22.1.2019) Giuseppe Conte EU (Evropská unie) Itálie Angela Merkelová Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy