Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová dnes svými podpisy stvrdili tzv. Cášskou smlouvu, která má prohloubit spolupráci obou zemí. Bývalý český prezident Václav Klaus označil tento krok obou státníků za počátek konce Evropské unie.
Bývalý prezident Václav Klaus na webových stránkách svého institutu okomentoval podpis smlouvy o spolupráci mezi Francií a Německem, ke kterému došlo dnes v německých Cáchách. Klaus jej označil za faktickou rezignaci obou zemí na Evropskou unii. Merkelová a Macron tím prý přiznávají, že dosavadní proces evropské integrace selhal a je třeba začít znovu.
„Sice se budou Evropskou unií stále ohánět, ale v podstatě nám říkají, že je pro ně vytváření autentické evropské integrace příliš pomalé a že na ty, kteří evropský integrační proces brzdí, se už nebudou ohlížet,“ stojí ve stanovisku IVK. Macron chce podle bývalého prezidenta stanout v čele Evropy, zatímco Merkelová touží po tom, aby se na ní v dobrém vzpomínalo.
Klaus tvrdí, že spekulace o vzniku superstátu se společnou francouzsko-německou vládou mohou být pravdivé. „Ať se k nim dokonce, kdo chce, přidá,“ vzkázal. Vzápětí dodal, že se prý vytváří jakási paralelní Evropská unie, což musí zajímat i Čechy. Klaus se však obává, že se současná politická reprezentace servilně připojí.
Předchůdce Miloše Zemana na Pražském hradě také varuje před údajnou revizí výsledků 2. světové války, za kterou považuje snahu udělat z Německa stálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Rozumíme tím správně, že místo Francie, respektive že by se členem RB OSN stala nová entita Frankoněmecko?“ ptá se Klaus.
Děsí ho rovněž společné plány obou zemí v hospodářské a především vojenské oblasti. „Varovné jsou náznaky plánů na společné nasazení francouzsko-německých ozbrojených sil v boji proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli,“ konstatuje Klaus a doptává se, kdo má tím nepřítelem být. „Všichni ti, kteří nesdílejí Macronem a Merkelovou definované evropské hodnoty?“
Podpis nového dokumentu podle Klause dokazuje, že staré partnerství, tedy Elysejská smlouva, už Merkelové s Macronem nestačí. „Občanů svých zemí se na to ale radši neptali,“ píše Klaus a zmiňuje, že o přípravě smlouvy prý nikdy neslyšela ani většina poslanců CDU v Bundestagu.
„Ani Německu, ani Francii se Evropu ovládnout nepodařilo, ač se o to Hitler a Napoleon snažili. Nedaří se to ani Evropské unii. Že by mohlo uspět Frankoněmecko? Na rozdíl od počátku 19. století a poloviny 20. století, bychom si na ambice tohoto typu měli dát velký pozor,“ vyzývá Klaus v závěru stanoviska.
Smlouva o spolupráci a integraci mezi Francií a Německem má za cíl prohloubení vzájemné spolupráce v oblastech zahraniční politiky, obrany, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Emmanuel Macron označil podpis Cášské smlouvy za novou kapitolu spolupráce, Angela Merkelová zase za důležitý den německo-francouzského přátelství.
Související

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , Cášská smlouva (22.1.2019) , EU (Evropská unie) , Angela Merkelová , Emmanuel Macron , Institut Václava Klause
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 34 minutami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 1 hodinou

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 2 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera
Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.
Zdroj: Libor Novák