Katastroficky naladěný Klaus. Exprezident píše o konci EU i revizi výsledků II. světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová dnes svými podpisy stvrdili tzv. Cášskou smlouvu, která má prohloubit spolupráci obou zemí. Bývalý český prezident Václav Klaus označil tento krok obou státníků za počátek konce Evropské unie.

Bývalý prezident Václav Klaus na webových stránkách svého institutu okomentoval podpis smlouvy o spolupráci mezi Francií a Německem, ke kterému došlo dnes v německých Cáchách. Klaus jej označil za faktickou rezignaci obou zemí na Evropskou unii. Merkelová a Macron tím prý přiznávají, že dosavadní proces evropské integrace selhal a je třeba začít znovu.

„Sice se budou Evropskou unií stále ohánět, ale v podstatě nám říkají, že je pro ně vytváření autentické evropské integrace příliš pomalé a že na ty, kteří evropský integrační proces brzdí, se už nebudou ohlížet,“ stojí ve stanovisku IVK. Macron chce podle bývalého prezidenta stanout v čele Evropy, zatímco Merkelová touží po tom, aby se na ní v dobrém vzpomínalo.

Klaus tvrdí, že spekulace o vzniku superstátu se společnou francouzsko-německou vládou mohou být pravdivé. „Ať se k nim dokonce, kdo chce, přidá,“ vzkázal. Vzápětí dodal, že se prý vytváří jakási paralelní Evropská unie, což musí zajímat i Čechy. Klaus se však obává, že se současná politická reprezentace servilně připojí.

Předchůdce Miloše Zemana na Pražském hradě také varuje před údajnou revizí výsledků 2. světové války, za kterou považuje snahu udělat z Německa stálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Rozumíme tím správně, že místo Francie, respektive že by se členem RB OSN stala nová entita Frankoněmecko?“ ptá se Klaus.

Děsí ho rovněž společné plány obou zemí v hospodářské a především vojenské oblasti. „Varovné jsou náznaky plánů na společné nasazení francouzsko-německých ozbrojených sil v boji proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli,“ konstatuje Klaus a doptává se, kdo má tím nepřítelem být. „Všichni ti, kteří nesdílejí Macronem a Merkelovou definované evropské hodnoty?“

Podpis nového dokumentu podle Klause dokazuje, že staré partnerství, tedy Elysejská smlouva, už Merkelové s Macronem nestačí. „Občanů svých zemí se na to ale radši neptali,“ píše Klaus a zmiňuje, že o přípravě smlouvy prý nikdy neslyšela ani většina poslanců CDU v Bundestagu.

„Ani Německu, ani Francii se Evropu ovládnout nepodařilo, ač se o to Hitler a Napoleon snažili. Nedaří se to ani Evropské unii. Že by mohlo uspět Frankoněmecko? Na rozdíl od počátku 19. století a poloviny 20. století, bychom si na ambice tohoto typu měli dát velký pozor,“ vyzývá Klaus v závěru stanoviska.

Smlouva o spolupráci a integraci mezi Francií a Německem má za cíl prohloubení vzájemné spolupráce v oblastech zahraniční politiky, obrany, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Emmanuel Macron označil podpis Cášské smlouvy za novou kapitolu spolupráce, Angela Merkelová zase za důležitý den německo-francouzského přátelství.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Cášská smlouva (22.1.2019) EU (Evropská unie) Angela Merkelová Emmanuel Macron Institut Václava Klause

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy