Přetahovaná o 43 uprchlíků: Itálie dovolila lodi jen zakotvit, migranty přijmout nechce

Italská pobřežní stráž kvůli špatnému počasí dovolila lodi německé nevládní organizace Sea Watch vplout do italských výsostných vod. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Plavidlo, na kterém je 47 migrantů, nyní kotví necelé dva kilometry od sicilského města Syrakúsy. Italská vláda nicméně odmítla migranty přijmout a vyzvala, aby si je převzalo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď plaví.

Německá nevládní organizace dnes na twitteru napsala, že kvůli "nepříznivým povětrnostním podmínkám" dostala loď Sea Watch 3 přiděleno kotviště v zátoce mezi Syrakúsami a Augustou na jihozápadě Sicílie. "Je to zatím jen kotviště v pobřežních vodách, žádný bezpečný přístav," zdůraznila organizace, která pomáhá zachraňovat migranty ve Středozemním moři.

Um Schutz vor den widrigen Wetterbedingungen zu suchen, wurde der #SeaWatch3 ein Liegeplatz 1.4 Meilen zwischen Augusta und Siracusa, vor Marina di Melilli, zugewiesen.Nur ein Offshore-Ankerplatz bisher, kein #PortOfSafety. pic.twitter.com/3b1y7LrnJP

— Sea-Watch (@seawatchcrew) 25. ledna 2019

Na palubě lodi Sea Watch 3 je nyní 47 migrantů, které posádka zachránila v sobotu u břehů Libye. Podle italské pobřežní stráže se poblíž plavidla pohybují i lodě pobřežní stráže a finanční policie.

Italský vicepremiér Luigi di Maio mezitím vyzval Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Sea Watch 3 plaví, aby migranty z paluby převzalo. Itálie je podle něj ochotna lidem zajistit lékařskou péči, "náš názor na spolupráci s nevládními organizacemi se ale nemění". "V Itálii není místo," napsal na facebooku také druhý vicepremiér italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini.

Itálie i Malta, evropské země, které leží nejblíže libyjským břehů, odmítají přijímat migranty zachráněné loděmi nevládních organizací. Jejich snahou je odradit pašeráky lidí od toho, aby vysílali migranty na vratkých člunech na nebezpečnou cestu po Středozemním moři do Evropy.

Plavidlo Sea Watch 3 muselo na počátku roku více než dva týdny strávit na moři, neboť žádná členská země EU nebyla ochotna přijmout 32 migrantů na jeho palubě. Nakonec se o ně a migranty z další lodi se stejným osudem podělilo devět zemí.

Související

Více souvisejících

Itálie uprchlíci Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 5 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy