Přetahovaná o 43 uprchlíků: Itálie dovolila lodi jen zakotvit, migranty přijmout nechce

Italská pobřežní stráž kvůli špatnému počasí dovolila lodi německé nevládní organizace Sea Watch vplout do italských výsostných vod. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Plavidlo, na kterém je 47 migrantů, nyní kotví necelé dva kilometry od sicilského města Syrakúsy. Italská vláda nicméně odmítla migranty přijmout a vyzvala, aby si je převzalo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď plaví.

Německá nevládní organizace dnes na twitteru napsala, že kvůli "nepříznivým povětrnostním podmínkám" dostala loď Sea Watch 3 přiděleno kotviště v zátoce mezi Syrakúsami a Augustou na jihozápadě Sicílie. "Je to zatím jen kotviště v pobřežních vodách, žádný bezpečný přístav," zdůraznila organizace, která pomáhá zachraňovat migranty ve Středozemním moři.

Um Schutz vor den widrigen Wetterbedingungen zu suchen, wurde der #SeaWatch3 ein Liegeplatz 1.4 Meilen zwischen Augusta und Siracusa, vor Marina di Melilli, zugewiesen.Nur ein Offshore-Ankerplatz bisher, kein #PortOfSafety. pic.twitter.com/3b1y7LrnJP

— Sea-Watch (@seawatchcrew) 25. ledna 2019

Na palubě lodi Sea Watch 3 je nyní 47 migrantů, které posádka zachránila v sobotu u břehů Libye. Podle italské pobřežní stráže se poblíž plavidla pohybují i lodě pobřežní stráže a finanční policie.

Italský vicepremiér Luigi di Maio mezitím vyzval Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Sea Watch 3 plaví, aby migranty z paluby převzalo. Itálie je podle něj ochotna lidem zajistit lékařskou péči, "náš názor na spolupráci s nevládními organizacemi se ale nemění". "V Itálii není místo," napsal na facebooku také druhý vicepremiér italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini.

Itálie i Malta, evropské země, které leží nejblíže libyjským břehů, odmítají přijímat migranty zachráněné loděmi nevládních organizací. Jejich snahou je odradit pašeráky lidí od toho, aby vysílali migranty na vratkých člunech na nebezpečnou cestu po Středozemním moři do Evropy.

Plavidlo Sea Watch 3 muselo na počátku roku více než dva týdny strávit na moři, neboť žádná členská země EU nebyla ochotna přijmout 32 migrantů na jeho palubě. Nakonec se o ně a migranty z další lodi se stejným osudem podělilo devět zemí.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie uprchlíci Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 44 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy