Nejen ženská obřízka. Afričané v Británii šíří další brutální praktiku

Ve Velké Británii se u části severoafrické komunity šíří praktika „žehlení prsů“. Dospívajícím dívkám se při ní masírují a stlačují ňadra nahřátým kamenem, aby se zpomalil, či zastavil jejich růst. Aktivisté kritizují britské úřady, které podle nich proti této formě týrání dětí dostatečně nevystupují.

V některých afrických státech, odkud praktika žehlení prsů pochází, je považována za opatření vůči sexuálními obtěžování ze strany mužů. Podobně, jako v případě ženské obřízky však přináší zdravotní a psychické důsledky. Nyní se podle aktivistů, kteří se snaží na problematiku upozorňovat, šíří i v komunitách ve Velké Británii.

Podle deníku Guardian bylo v poslední době zaznamenáno několik desítek takových případů. Margaret Nyuydzewira, která vede skupinu Came Women and Girls Development Organisation (Cawogido), odhaduje, že tento zákrok ve Velké Británii podstoupilo přinejmenším 1000 žen a dívek. Žádná oficiální data však nejsou dostupná.

„Obvykle se to odehraje ve Velké Británii, na rozdíl od ženské obřízky, která se provádí spíše v zahraničí,“ sdělila deníku další aktivistka, která si nepřála být jmenována. „Někdy to dělají jednou týdně, někdy jednou za dva týdny, podle toho, jaké jsou výsledky.“ Žehlení prsů tradičně provádějí ženy z blízkého rodinného kruhu. Většinou to bývá matka, teta nebo babičky konkrétní dívky.

Doktoři a oběti považují praktiku za týrání dětí. Podle odborníků trpí takové dívky často psychickými i fyzickými následky. Mezi ty patří například zjizvení tkáně či různé formy deformace, infekce, neschopnost kojit nebo rozbujení rakoviny.

Leyla Hussein, která pochází ze Somálska a je aktivní v kampani proti ženské obřízce, s některými z postižených žen hovořila. „Všechno to byly Britky, britské občanky,“ řekla pro The Guardian.

Policie prý zatím žádná obvinění související s touto praktikou nevyšetřovala, předpokládá však, že k ní dochází. „Trestní stíhání je velmi důležité,“ řekl deníku Allen Davis z Metropolitní policie. „Lidé si musejí uvědomit, co tato praktika ve skutečnosti je – týrání dětí.“

Podle dobrovolníků, kteří pracují v prostředí africké diaspory, se však tomuto „šířícímu se problému nevěnuje dostatečná pozornost“. Nečinnost kritizují také někteří zákonodárci. „Překvapuje mě, že policie a další autority přinejmenším nevyčleňují prostředky, které jsou pro vypořádání se s tímto hrozivým fenoménem zapotřebí,“ řekl člen Sněmovny lordů Alex Carlile.

Britská vláda je podle svého vyjádření „absolutně zavázána“ tomu praktiku vymýtit. Podle aktivistů a sociálních pracovníků se však tento závazek v praxi příliš neprojevuje. „Nic z toho nevzešlo – nic!“ tvrdí další členka Cawogido Geraldine Yenwo. „Mluví se o vynucených sňatcích a násilí na ženách a dívkách, ale nikdo nikdy nezmíní žehlení prsů.“

Podle této aktivistky, která se v mládí sama stala obětí praktiky, je problém i v tom, že se Britové obávají ukázat na problém, jenž je vnímán jako „kulturní zvyk“. „Pokud kulturní zvyk zraňuje děti … pokud někdo, ať už veřejně nebo tajně, ubližuje malým dívkám, měl by být veden k odpovědnosti.“

Související

Více souvisejících

Velká Británie Týrané děti týrání a zneužívání dětí afrika týrání Obřízka Somálsko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy