Ve Velké Británii se u části severoafrické komunity šíří praktika „žehlení prsů“. Dospívajícím dívkám se při ní masírují a stlačují ňadra nahřátým kamenem, aby se zpomalil, či zastavil jejich růst. Aktivisté kritizují britské úřady, které podle nich proti této formě týrání dětí dostatečně nevystupují.
V některých afrických státech, odkud praktika žehlení prsů pochází, je považována za opatření vůči sexuálními obtěžování ze strany mužů. Podobně, jako v případě ženské obřízky však přináší zdravotní a psychické důsledky. Nyní se podle aktivistů, kteří se snaží na problematiku upozorňovat, šíří i v komunitách ve Velké Británii.
Podle deníku Guardian bylo v poslední době zaznamenáno několik desítek takových případů. Margaret Nyuydzewira, která vede skupinu Came Women and Girls Development Organisation (Cawogido), odhaduje, že tento zákrok ve Velké Británii podstoupilo přinejmenším 1000 žen a dívek. Žádná oficiální data však nejsou dostupná.
„Obvykle se to odehraje ve Velké Británii, na rozdíl od ženské obřízky, která se provádí spíše v zahraničí,“ sdělila deníku další aktivistka, která si nepřála být jmenována. „Někdy to dělají jednou týdně, někdy jednou za dva týdny, podle toho, jaké jsou výsledky.“ Žehlení prsů tradičně provádějí ženy z blízkého rodinného kruhu. Většinou to bývá matka, teta nebo babičky konkrétní dívky.
Doktoři a oběti považují praktiku za týrání dětí. Podle odborníků trpí takové dívky často psychickými i fyzickými následky. Mezi ty patří například zjizvení tkáně či různé formy deformace, infekce, neschopnost kojit nebo rozbujení rakoviny.
Leyla Hussein, která pochází ze Somálska a je aktivní v kampani proti ženské obřízce, s některými z postižených žen hovořila. „Všechno to byly Britky, britské občanky,“ řekla pro The Guardian.
Policie prý zatím žádná obvinění související s touto praktikou nevyšetřovala, předpokládá však, že k ní dochází. „Trestní stíhání je velmi důležité,“ řekl deníku Allen Davis z Metropolitní policie. „Lidé si musejí uvědomit, co tato praktika ve skutečnosti je – týrání dětí.“
Podle dobrovolníků, kteří pracují v prostředí africké diaspory, se však tomuto „šířícímu se problému nevěnuje dostatečná pozornost“. Nečinnost kritizují také někteří zákonodárci. „Překvapuje mě, že policie a další autority přinejmenším nevyčleňují prostředky, které jsou pro vypořádání se s tímto hrozivým fenoménem zapotřebí,“ řekl člen Sněmovny lordů Alex Carlile.
Britská vláda je podle svého vyjádření „absolutně zavázána“ tomu praktiku vymýtit. Podle aktivistů a sociálních pracovníků se však tento závazek v praxi příliš neprojevuje. „Nic z toho nevzešlo – nic!“ tvrdí další členka Cawogido Geraldine Yenwo. „Mluví se o vynucených sňatcích a násilí na ženách a dívkách, ale nikdo nikdy nezmíní žehlení prsů.“
Podle této aktivistky, která se v mládí sama stala obětí praktiky, je problém i v tom, že se Britové obávají ukázat na problém, jenž je vnímán jako „kulturní zvyk“. „Pokud kulturní zvyk zraňuje děti … pokud někdo, ať už veřejně nebo tajně, ubližuje malým dívkám, měl by být veden k odpovědnosti.“
Související

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny
Velká Británie , Týrané děti , týrání a zneužívání dětí , afrika , týrání , Obřízka , Somálsko
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
před 1 hodinou

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
před 2 hodinami

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 2 hodinami

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 3 hodinami

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 4 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 5 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 5 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 5 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 7 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 9 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 10 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 11 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 12 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 12 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 14 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 20 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera
Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
Nejméně 34 mrtvých a 117 zraněných si vyžádal brutální raketový útok ruských sil na severovýchodní ukrajinské město Sumy. K útoku došlo v neděli během Květné neděle, jednoho z nejvýznamnějších svátků východního křesťanství, kdy se stovky věřících shromažďovaly k bohoslužbám.
Zdroj: Libor Novák