Nejen ženská obřízka. Afričané v Británii šíří další brutální praktiku

Ve Velké Británii se u části severoafrické komunity šíří praktika „žehlení prsů“. Dospívajícím dívkám se při ní masírují a stlačují ňadra nahřátým kamenem, aby se zpomalil, či zastavil jejich růst. Aktivisté kritizují britské úřady, které podle nich proti této formě týrání dětí dostatečně nevystupují.

V některých afrických státech, odkud praktika žehlení prsů pochází, je považována za opatření vůči sexuálními obtěžování ze strany mužů. Podobně, jako v případě ženské obřízky však přináší zdravotní a psychické důsledky. Nyní se podle aktivistů, kteří se snaží na problematiku upozorňovat, šíří i v komunitách ve Velké Británii.

Podle deníku Guardian bylo v poslední době zaznamenáno několik desítek takových případů. Margaret Nyuydzewira, která vede skupinu Came Women and Girls Development Organisation (Cawogido), odhaduje, že tento zákrok ve Velké Británii podstoupilo přinejmenším 1000 žen a dívek. Žádná oficiální data však nejsou dostupná.

„Obvykle se to odehraje ve Velké Británii, na rozdíl od ženské obřízky, která se provádí spíše v zahraničí,“ sdělila deníku další aktivistka, která si nepřála být jmenována. „Někdy to dělají jednou týdně, někdy jednou za dva týdny, podle toho, jaké jsou výsledky.“ Žehlení prsů tradičně provádějí ženy z blízkého rodinného kruhu. Většinou to bývá matka, teta nebo babičky konkrétní dívky.

Doktoři a oběti považují praktiku za týrání dětí. Podle odborníků trpí takové dívky často psychickými i fyzickými následky. Mezi ty patří například zjizvení tkáně či různé formy deformace, infekce, neschopnost kojit nebo rozbujení rakoviny.

Leyla Hussein, která pochází ze Somálska a je aktivní v kampani proti ženské obřízce, s některými z postižených žen hovořila. „Všechno to byly Britky, britské občanky,“ řekla pro The Guardian.

Policie prý zatím žádná obvinění související s touto praktikou nevyšetřovala, předpokládá však, že k ní dochází. „Trestní stíhání je velmi důležité,“ řekl deníku Allen Davis z Metropolitní policie. „Lidé si musejí uvědomit, co tato praktika ve skutečnosti je – týrání dětí.“

Podle dobrovolníků, kteří pracují v prostředí africké diaspory, se však tomuto „šířícímu se problému nevěnuje dostatečná pozornost“. Nečinnost kritizují také někteří zákonodárci. „Překvapuje mě, že policie a další autority přinejmenším nevyčleňují prostředky, které jsou pro vypořádání se s tímto hrozivým fenoménem zapotřebí,“ řekl člen Sněmovny lordů Alex Carlile.

Britská vláda je podle svého vyjádření „absolutně zavázána“ tomu praktiku vymýtit. Podle aktivistů a sociálních pracovníků se však tento závazek v praxi příliš neprojevuje. „Nic z toho nevzešlo – nic!“ tvrdí další členka Cawogido Geraldine Yenwo. „Mluví se o vynucených sňatcích a násilí na ženách a dívkách, ale nikdo nikdy nezmíní žehlení prsů.“

Podle této aktivistky, která se v mládí sama stala obětí praktiky, je problém i v tom, že se Britové obávají ukázat na problém, jenž je vnímán jako „kulturní zvyk“. „Pokud kulturní zvyk zraňuje děti … pokud někdo, ať už veřejně nebo tajně, ubližuje malým dívkám, měl by být veden k odpovědnosti.“

Související

Více souvisejících

Velká Británie Týrané děti týrání a zneužívání dětí afrika týrání Obřízka Somálsko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy