Rozruch v Osvětimi: Na výročí osvobození koncentračního tábora dorazili nacionalisté

Desítky stoupenců polské krajní pravice se dnes shromáždily u bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi v době, kdy se tam konala připomínka 74. výročí osvobození tábora sovětskou armádou. V areálu tábora, který je dnes muzeem, se obě skupiny nedostaly do kontaktu. Podle agentury Reuters to je poprvé, co polští ultranacionalisté podobnou demonstraci při této příležitosti uspořádali.

Ceremoniálu uctění památky obětí se zúčastnil premiér Mateusz Morawiecki a několik členů vlády spolu s několika posledními vězni bývalého tábora, kteří nacistické zločiny přežili. 

W pokonanej Polsce III Rzesza Niemiecka stworzyła piekło na ziemi. Konzentrationslager Auschwitz było jądrem ciemności tego ludobójczego piekła. W 74. rocznicę wyzwolenia obozu powtarzamy, że nigdy nie zapomnimy o ofiarach i nie pozwolimy wymazać prawdy o potwornych zbrodniach.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 27. ledna 2019

Na opačném místě tábora krajně pravicoví demonstranti rozvinuli polské vlajky, zpívali polskou hymnu a položili květiny k památníkům obětí.

"Židovský národ a Izrael dělají všechno pro to, aby změnili dějiny polského národa. Polští vlastenci to nesmějí dopustit," prohlásil na demonstraci Piotr Rybak z Polského hnutí nezávislosti, které shromáždění organizovalo.

Jak poznamenává agentura Reuters, polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) kritici obviňují, že se snaží snižovat podíl Poláků na holokaustu. Mnozí v Polsku stále odmítají uznat zjištění badatelů, podle něhož měli nacisté při vraždění Židů tisíce polských přisluhovačů, zatímco tisíce dalších Poláků riskovaly životy při záchraně Židů.

V Polsku před druhou světovou válkou žilo 3,2 milionu Židů, z nichž tři miliony nacisté zavraždili. Je to zhruba polovina všech Židů, kteří za války přišli o život.

Související

Více souvisejících

Osvětim Den vzpomínání na oběti holocaustu Polsko Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy