Kde může vypuknout konflikt mezi Ruskem a NATO? Třecí plochou je Narva

Narva je město na východě Estonska, přímo na hranicích s Ruskem. Většina obyvatel tam mluví rusky a mnoho z nich nemá estonské občanství. Právě proto panují obavy, že by se Narva mohla stát dalším cílem ruské zahraniční agrese.

„Narvský scénář“, jak NATO tuto teoretickou možnost označuje, by otestoval soudržnost Severoatlantické aliance. Podle článku 5 by měly v případě útoku na kteréhokoliv ze signatářů měly ostatní členské státy přispěchat na pomoc.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Narva stala hraničním městem. Estonsko vyžaduje, aby každý, kdo se chce stát státním občanem, uměl estonský jazyk. Jak ale píše list The Atlantic, většina obyvatel Narvy je ruskojazyčná. Tím pádem jsou „mnozí buď ruskými občany nebo obyvateli Estonska bez státní příslušnosti“.

Proto se Západní činitelé obávají, že by se Narva mohla stát cílem Putinova režimu, podobně jako Krym v roce 2014. Na rozdíl od Ukrajiny je ale Estonsko součástí NATO i Evropské unie. Dosud byl článek 5 použit pouze jednou, po teroristických útocích v USA z 11. září. Otázka je, jak by NATO, a především Spojené státy, reagovaly na případnou ruskou operaci.

Estonští vládní úředníci tvrdí, že se Narva druhým Krymem stát nemůže. Vedle obranných závazků NATO je země prý výrazně méně zkorumpovaná, než Ukrajina. Průměrný příjem ve městě, přestože je nejnižší v celé zemi, je stále dvakrát vyšší, než v sousedním ruském Ivangorodu.

Přesto se nyní snaží Talin město více začlenit do zbytku země. Minulý rok tak například estonská prezidentka na jeden měsíc přesunula do Narvy svoji kancelář a vláda tam směřuje peníze v rámci rozvojových fondů. Zatímco 90 % estonsky hovořících obyvatel země podporuje účast státu v NATO, u rusky mluvících obyvatel je to jen 32 %.

Estonsko na americkou pomoc při případném útoku spoléhá. Tamní představitelé zdůrazňují, že země nejen vyslala své vojáky do Afghánistánu, ale je také jednou z mála, která plní závazek o „dvouprocentních výdajích HDP“ na obranu. Podle Kaleva Stoicescua, bývalého estonského velvyslance v USA, však Trump v Estonsku svou nevypočitatelností „znepokojuje všechny“.

Související

Více souvisejících

estonsko Rusko NATO

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy