Irský premiér Leo Varadkar nevěří, že existují alternativy k takzvané irské pojistce, která je nejproblematičtější součástí stávající dohody o brexitu. Varadkar podle svého mluvčího dnes řekl britské premiérce Therese Mayové, že nepřistoupí na její plán znovu otevřít jednání o tomto tématu. Podobně se na twitteru vyjádřil předseda Evropské rady Donald Tusk.
Irský premiér reagoval na úterní dění v dolní komoře britského parlamentu, která podpořila návrh požadující nahrazení irské pojistky "alternativními ujednáními" v zájmu zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Mayová slíbila, že bude usilovat o změny v této části "rozvodové" dohody s EU.
Varadkar si dnes s britskou premiérkou telefonoval a podle svého mluvčího ji ujistil, že irská pozice se nemění. Ministerský předseda poznamenal, že "poslední vývoj zvýraznil potřebu právně silné a v praxi použitelné pojistky". Podle Varadkara aktuálně není v plánu mimořádný summit lídrů EU kvůli novým požadavkům Mayové.
Šéf unijních summitů Tusk dal rovněž najevo, že s Británií momentálně 27 zbývajících zemí evropského bloku nemá o čem jednat. "Dohoda o odchodu není otevřena pro nové vyjednávání. Včera (v úterý) jsme zjistili, co Spojené království nechce. Ale stále nevíme, co chce," uvedl ve tweetu nadepsaném jako zpráva pro Mayovou.
My message to PM @theresa_may: The EU position is clear and consistent. The Withdrawal Agreement is not open for renegotiation. Yesterday, we found out what the UK doesn't want. But we still don’t know what the UK does want. #brexit
— Donald Tusk (@eucopresident) 30. ledna 2019
Irskou neochotu k novým jednáním dal již před Varadkarem v parlamentu najevo i šéf diplomacie Simon Coveney. "Už jsme si tím vším prošli. Zkoušeli jsme je a zjistili jsme, že neobstojí," řekl dnes šéf irské diplomacie na adresu alternativních řešení problému s pozemní hranicí Irska a Spojeného království po brexitu. "A nyní přichází britská premiérka a zasazuje se o stejné věci, které jsme již zkoušeli," dodal.
Podle Varadkara byla britská premiérka nekonkrétní, když mluvila o alternativách pro irskou pojistku. "Nevím, co jsou tato alternativní ujednání. Již jsme v této situaci byli a já nevěřím, že taková opatření existují," řekl předtím před irskými poslanci ministerský předseda.
Dublin dlouhodobě upozorňuje, že pojistka je už v nynější podobě kompromisem respektujícím požadavky Británie, která si stejně jako Irsko od počátku nepřála přísný hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Brusel rovněž trvá na tom, že obnovení rozhovorů o úmluvě uzavřené v listopadu není možné.
"Dynamika se včera (v úterý) večer změnila," je přesvědčený britský ministr pro brexit Stephen Barclay, podle kterého nyní Británie pracuje na alternativních řešeních. Jaká řešení by to měla být, ale v rozhovoru s BBC neupřesnil. Sdělil pouze, že "existuje řada možností".
Irský ministr zahraničí Coveney připustil, že by bylo možné nalézt řešení současné patové situace v Británii. Jediným způsobem je ale podle něj zásah do politické deklarace. V tomto právně nezávazném textu, který doprovází samotnou dohodu o vystoupení, obě strany popisují, jak by měly vypadat v budoucnu dojednané smlouvy zajišťující úzké vztahy Británie a EU v řadě oblastí.
Coveney také hovořil o možnosti prodloužit lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy a odložit tak datum britského odchodu z Unie. "Pokud by Spojené království chtělo požádat o prodloužení článku 50, unijní sedmadvacítka včetně Irska je připravena takovou žádost zvážit a jednomyslně o ní rozhodnout," řekl šéf irské diplomacie. Klíčové by podle něj v takovém případě bylo zdůvodnění britské žádosti a navrhovaná délka odkladu brexitu.
Související

Severoirští policisté mnohdy tají zaměstnání i před rodinou. Nyní jsou v ohrožení, unikly osobní údaje

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška
Severní Irsko , irsko , Brexit , Donald Tusk , Theresa Mayová , Leo Varadkar
Aktuálně se děje
před 54 minutami

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
před 1 hodinou

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
před 1 hodinou

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
před 2 hodinami

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
před 4 hodinami

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
před 5 hodinami

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
před 7 hodinami

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
před 8 hodinami

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
před 10 hodinami

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
před 11 hodinami

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
před 12 hodinami

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
před 13 hodinami

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
před 14 hodinami

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
včera

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
včera

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno včera

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
včera

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
včera

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
včera

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
včera
Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp.
Zdroj: Jan Hrabě