Blíží se konec? Macron riskuje hlavu, referendum bude především o něm

Komentář Josefa Brože - Vypadá to jako slavná hra Alfreda Musseta. S tím rozdílem, že nejde o Marianiny rozmary, ale o ty Macronovy. Vyhlásit referendum, jak píše nedělník Journal du Dimanche, na neděli 26. května, kdy se mají ve Francii konat evropské volby, vypadá jako řešení na poslední chvíli. Jednak kvůli samotné administrativní přípravě, jednak kvůli tomu, co by se mělo vlastně řešit.

Prezident Emmanuel Macron, který se již nějaký ten týden snaží, aby v rámci „velké národní rozpravy" nahnal body u voličů, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni s jeho politikou, čelí zejména již dvanáctitýdenní vzpouře „žlutých vest". Ta není ani tak výrazem nespokojenosti, jako spíše rozčílení, ne-li přímo hněvu části populace, jež se cítí být vyřazena. Původní zdání, že jde o „vzpouru střední třídy", která nedokáže platit složenky na konci měsíce, ustupují před obrazy zničených obchodů a výzvami útoku na státní instituce.

Je zřejmé, že antisemitské výroky, pučistické tendence, ale i počet zraněných (a mrtvých, jejichž počet vzrostl již na 11), činí z hnutí „žlutých vest" cosi, co se zdá být stále více nesrozumitelné – a nakonec i únavné. Jenže, pokud chce Emmanuel Macron i nadále být vnímán v zahraničí jako „velký Evropan", musí si nejprve uklidit na „domácím dvorku". Vyhlásit na den evropských voleb – a ve Francii jde pouze a jedině o tento den – navíc ještě referendum, kde není známa dosud otázka, působí jako naprostý amatérismus.

Vlk se nažere a koza zůstane celá?

Ministerstvo vnitra již minulý týden testovalo, zda je schopno vytisknout dostatek obálek a letáků, pokud prezident Macron referendum opravdu vyhlásí. Obvyklá příprava takových procedur trvá až osm měsíců, čili již tuto chvíli je Macron za čárou. Chce-li postavit referendum jako výsledek oněch slavných národních debat, jež mají být ukončeny koncem března, bude to zase vypadat jako účelová snaha, jak se říká, aby se vlk (lid) nažral a koza (Macron) zůstala celá.

Je třeba říct, že se Macronovi podařilo v uplynulých týdnech zvednout o pár bodů svou popularitu, ale referendum, do něhož by mohla být zahrnuta více než jedna otázka, může naopak voliče odradit, ba přímo znechutit. V minulých evropských volbách zvítězila, a je dobré si to připomenout, Národní fronta (FN) Marine Le Penové, jež nyní pod názvem Národní sdružení (RN) zůstává i letos favoritem voleb. Podařilo se jí přilákat i několik bývalých gaullistů; nižší účast, jež se v případě Francie pohybuje kolem 30 procent, navíc posiluje extrémy a odmítání vládní většiny.

I generál a prezident Charles de Gaulle v roce 1969 věděl, že riskuje, když vyhlašuje referendum. Macronův statut, který za sebou nemá charisma velkého generála, může toto rozhodnutí buď definitivně oslabit, nebo přímo položit na lopatky. Macronův establishment, jak připomínají autorky čerstvé knihy o Macronově choti Brigitte, Madame La Présidente (Paní prezidentka) Ava Djamshidiová a Nathalie Schucková, je nyní rozdělen: na věrné momony (ty, blízké prezidentovi), a ostatní, kteří čekají, co řekne Brigitte.

Macron se možná již s Brigitte, jako v mnoha jiných otázkách, jako správný žáček radil. Byla to ostatně ona, které si ho vychovala. V průběhu velkých národních debat, působil méně již jako Jupiter spadlý z nebes. Bez saka a s mikrofonem se zdál být jako empatický profesor, který naslouchá lidu. Pokud konec května bude prohrou pro jeho hnutí, bude znamenat především prohru pro něj samého. Ne, Macron není jistě Ludvíkem XVI., ale měli bychom mít na paměti, že už i jemu usekli hlavu – zatím jenom jako figuríně. A udělaly to právě „žluté vesty". Sekerou.

Ať bude znít otázka jakkoliv, bude to hlavně referendum o Macronovi. A ne o něčem jiném. Zachrání ho i tentokrát Brigitte?

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie referendum Brigitte Macronová

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy