Fico je pokrytec? Má spadeno na Sorose, jeho peníze ale bral, tvrdí opozice

Bývalý slovenský premiér Robert Fico se podílel na vypracování vysokoškolských skript z roku 2001, jejichž vydání financovala Nadace otevřené společnosti (OSF) amerického finančníka a filantropa George Sorose. Upozornila na to nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). Fico loni finančníka opakovaně kritizoval a nepřímo ho spojoval s politickou krizí na Slovensku, kterou odstartovala vražda novináře Jána Kuciaka a která vyústila v odchod Fica z postu premiéra.

Také zmiňovanými skripty se předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico podle SaS snaží prokázat svou právnickou praxi, aby splnil hlavní podmínku kandidatury na funkci ústavního soudce, o kterou se uchází.

Opozice dříve tvrdila, že Ficovi k potřebné alespoň 15leté praxi v právnickém povolání chybí více než rok. Kvůli sporu mezi koalicí a opozicí ohledně Ficovy kandidatury parlament minulý týden posunul termín debaty a následné volby kandidátů na ústavní soudce.

Fakulta politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Mateje Bela, která první díl učebnice o základech evropské ochrany lidských práv vydala, potvrdila, že Fico v rámci pracovního vztahu byl odborným recenzentem této publikace. Podle katalogu národní knihovny Fico odborně posuzoval i druhý díl zmiňované publikace, jejíž vydání Sorosova nadace podle své výroční zprávy rovněž finančně podpořila.

Šéf SaS Richard Sulík uvedl, že Fico bral peníze od Sorose. Fico to v reakci odmítl a řekl, že odměnu dostal od univerzity. "Jde o trapné a hloupé obvinění. Je to jen pokračování honu na Směr-sociální demokracie a na Roberta Fica," řekl Fico v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti. Dodal, že cílem je zpochybnit jeho dřívějšího kritiku třetího sektoru, který podle něj sehrál rozhodující roli při protivládních protestech po Kuciakově vraždě.

Fico loni nepřímo spojoval Sorose s financováním protivládních demonstrací, které se konaly na Slovensku v reakci na vraždu Kuciaka a které byly nejmohutnější od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Fico ještě z postu premiéra také kritizoval prezidenta Andreje Kisku za jeho setkání se Sorosem.

Kritiku vyslovil poté, co Kiska v reakci na Kuciakovu vraždu vybídl loni k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb. Slovenská ministryně kultury Ľubica Laššáková krátce před jmenováním členkou nové vlády premiéra Petera Pellegriniho zase loni v březnu tvrdila, že Soros ovlivňuje vývoj v postkomunistických zemích a že nevládní organizace jsou příliš bohaté. Za tyto výroky se Laššáková následně omluvila.

Soros se stal terčem kritiky také v Maďarsku. Tamní koalice premiéra Viktora Orbána dříve například prosadila protiimigrační zákony, jež jsou namířeny zejména proti organizacím, které podporuje Soros.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Robert Fico George Soros Slovensko Petr Stuchlík (ANO)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy