Rakousko loni vyhostilo 4700 lidí, každý osmý byl Slovák

Rakousko v roce 2018 vyhostilo ze země zhruba 4700 lidí, více než 60 procent z nich byli Evropané. Nejčastěji se do vlasti z alpské republiky museli nuceně vrátit Slováci, bylo jich asi 600, následovaní Srby, Maďary a Rumuny, uvedl dnes rakouský rozhlas ORF.

Z celkového počtu 4661 vyhoštěných připadlo takřka 2100, tedy 45 procent na občany Evropské unie. Pokud se k nim započítají i občané Srbska, Makedonie, Albánie a Bosny a Hercegoviny, které dosud v EU nejsou, tvořili loni Evropané 63 procent vyhoštěných z Rakouska.

Velká část takto vyhoštěných byli podle odborníka na evropské právo Waltera Obwexera bezdomovci, nezaměstnaní, žebráci či kriminální delikventi. Obwexer rozhlasu řekl, že v případě unijních občanů platí, že v případě pobytu delšího než tři měsíce v jiném členském státě musí prokázat, že mají prostředky na živobytí a také zdravotní pojištění.

"A když tyto předpoklady nesplní, mohou být vráceni do domovského unijního státu," doplnil Obwexer. Dodal, že v případě kriminálníků je možné se k deportacím uchýlit ve jménu veřejné bezpečnosti.

Pátými nejčastěji vyhošťovanými občany z Rakouska byli v roce 2018 Nigerijci, za nimi pak skončili Gruzínci a Afghánci. Protože Gruzínci mohou již rok cestovat do EU bez víz, evidují rakouské úřady od občanů Gruzie trojnásobný meziroční nárůst počtu žádostí o azyl. Loni takovýchto žádostí podali 218, o rok dříve 80.

Rakouský rozhlas poznamenal, že ministr vnitra Herbert Kickl měl na konci ledna výroční tiskovou konferenci, na které hovořil o vybraných částech deportační statistiky a ne o přesných číslech, takže to vyvolávalo dojem, že většinu vyhoštěných tvořili žadatelé o azyl. To nynější rešerše ale vyvrátila, konstatoval rozhlas.

Kickl mimo jiné hovořil o tom, že z Rakouska se loni do vlasti vrátilo přes 12.600 lidí. Vyhoštění se ale konkrétně týkalo výše zmíněných 4661 lidí. Dobrovolně zpět do vlasti odcestovalo 5665 žadatelů o azyl a dalších 2285 migrantů pak Rakousko předalo do jiných unijních států na základě dublinských dohod.

Související

Více souvisejících

Rakousko deportace Cizinci

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 33 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy