Madurova vláda podala stížnost na sankce, věc míří k soudu EU

Soudní dvůr Evropské unie by se měl tento týden zabývat stížností, kterou k němu podala venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura kvůli unijním sankcím. Ty uvalila EU na Madurův režim v listopadu 2017 kvůli nedodržování lidských práv a porušování principů demokracie. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Madurova vláda žádá zrušení sankcí s tím, že pro jejich přijetí neměla EU dostatečné důkazy a že podle něj porušují mezinárodní právo. Podle stránek unijního soudu podala Madurova vláda stížnost už loni v únoru, soud ji má na programu jednání tento pátek.

Sankce, které členské země EU loni prodloužily, a které tak zatím platí do letošního listopadu, zahrnují zbrojní embargo a zákaz vývozu zboží a technologií, které by mohly sloužit k domácím represím. Týkají se i téměř dvou desítek představitelů Madurova režimu, kteří mají zakázané cesty do EU a zmrazený majetek v evropských zemích. Podle EU jsou tito činitelé zodpovědní za nedodržování lidských práv a porušování principů demokracie ve Venezuele.

Na seznam jednotlivců, jichž se sankce týkají, byli představitelé Madurova režimu zařazováni postupně. Nyní jsou na něm mimo jiné venezuelský ministr vnitra Néstor Reverol, bývalý šéf tajných služeb Gustavo González, předseda nejvyššího soudu Maikel Moreno, šéfka národní volební komise Tibisay Lucenaová či viceprezidentka Delcy Rodríguezová. Maduro na seznamu podle dostupných údajů není.

Ve Venezuele se minulý měsíc vyhrotila ústavní krize, když při masových demonstracích složil přísahu jako prozatímní prezident šéf opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó. Učinil tak poté, co parlament neuznal za legitimní Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z voleb, které podle opozice, EU i řady zemí, včetně USA, nebyly svobodné.

Guaidóa uznaly za úřadujícího prezidenta do uspořádání svobodných voleb více než čtyři desítky zemí, včetně většiny zemí EU. Madura nadále podporuje Rusko, Čína, Turecko či několik krajně levicových vlád Latinské Ameriky, mimo jiné Kuba a Bolívie.

EU jako celek Guaidóa společně prezidentem neuznala, ačkoli už dříve její představitelé uvedli, že podporují venezuelskou opozici v boji za svobodné volby. Guaidóa uznali prezidentem v rezoluci poslanci Evropského parlamentu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová tento týden uvedla, že rozhodování o uznání legitimity institucí v jiných státech nenáleží unii jako celku, ale je v pravomoci jednotlivých zemí.

"There is a common European Union position on Venezuela. And we have expressed it very clearly and together, all the 28" @FedericaMog pic.twitter.com/GwTmWFy1tI

— European External Action Service - EEAS ?? (@eu_eeas) 4. února 2019

Ve čtvrtek má v Montevideu poprvé zasedat k situaci ve Venezuele mezinárodní kontaktní skupina, jíž předsedá Mogheriniová a uruguayský prezident Tabaré Vázquez. Podle Mogheriniové ale není cílem této skupiny "otevřít formálně zprostředkovatelská jednání, ani zahájit formální dialog" (znesvářených stran), uvedla dnes agentura EFE. Podle dřívějších zpráv má skupina "pomoci vytvořit klima pro politický proces, který umožní Venezuelanům rozhodnout o své budoucnosti ve svobodných volbách".

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Soudní dvůr EU EU (Evropská unie) sankce Venezuela

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy