Jak zastavit uprchlíky? Česko přišlo s nápadem, EU se líbí

Země visegrádské čtyřky (V4) a Německo společně připraví projekt pomoci Maroku. Řekl to dnes na tiskové konferenci po společném jednání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, a německé kancléřky Angely Merkelové v Bratislavě slovenský premiér Peter Pellegrini. Podle něj tak země přispějí k řešení vnějších příčin migrace. Pellegrini i český premiér Andrej Babiš zdůraznili nutnost zamyslet se nad zajištěním bezpečnosti Evropy. Šéfové vlád také zdůraznili společné historické zkušenosti zemí střední Evropy, stejně jako jejich vzájemnou obchodní provázanost.

"To Maroko, to byl můj nápad. Když se posílají peníze přes jiné struktury a fondy, tak příjemci ani neví, že to přišlo od nás. Maroko je země, ze které přichází nejvíce ilegálních migrantů," řekl později novinářům Babiš, který od roku 1985 do začátku 90. let v Maroku pracoval pro československý podnik zahraničního obchodu.

Parametry připravovaného projektu pomoci Maroku ani jeho finanční rámec podle Babiše zatím nebyly stanoveny. "Není nic konkrétního. Je to jenom myšlenka, která musí být rozvinuta. Oslovíme Maroko a zeptáme se, jaké mají představy, abychom jim pomohli k zastavení ilegální migrace," uvedl Babiš.

W #Bratysława trwa spotkanie koordynacyjne premierów Grupy Wyszehradzkiej - premiera @MorawieckiM, premiera @AndrejBabis, premiera @PellegriniP_ i premiera V. #Orban, przed szczytem #V4+Izrael. pic.twitter.com/NStrbEoAta

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7. února 2019

Podle Merkelové z Maroka dříve proudilo do Evropy mnoho uprchlíků. "Chceme vyslat signál, že budeme spolupracovat při potlačování příčin migrace. Potřebujeme i legální migraci, při které státy budou samy rozhodovat o tom, kdo na jejich území přijde," řekla Merkelová. Dodala, že dřívější migrační krizi v EU se evropským státům patrně nepodařilo zvládnout nejlépe.

Babiš uvedl, že většina členských zemí EU se staví proti návrhu Evropské komise, aby v příštím sedmiletém rozpočtovém rámci unie na období let 2021 až 2027 byl snížen balík peněz na financování projektů, jejichž cílem je zmenšit ekonomické rozdíly mezi regiony. "Nechápu, že komise navrhla něco jiného. Potřebujeme peníze na investice," řekl předseda české vlády.

Visegrad ?? ?? ?? ?? - Germany Summit in #Bratislava. V4 Prime Ministers w DE Chancellor Merkel discussed #MFF, #migration, #EU neighborhood. They adopted joint declaration on 30th anniversary of democratic changes in Europe pic.twitter.com/IxfZAPyjo7

— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 7. února 2019

Babiš zdůraznil význam členství v NATO a také nutnost přemýšlet o zajištění bezpečnosti Evropy v budoucnosti. Pokud jde o EU, za zásadní označil nadcházející volby do Evropského parlamentu. Jejich tématy budou podle něj například brexit, sankční politika či migrace. Od budoucího předsedy Evropské komise Babiš očekává, že bude více naslouchat členským státům a že bude bojovat proti byrokracii. Český premiér se rovněž vyslovil pro rozšíření schengenského prostoru o další státy.

Podle Merkelové státy V4 efektivně využily evropské fondy k posílení životní úrovně. To je podle ní třeba mít na zřeteli i při vytváření nového rozpočtu EU.

Merkelová v reakci na obavy středoevropských zemí z projektu rozšíření plynovodu Nord Stream mezi Ruskem a Německem označila za důležitou skutečnost, aby Ukrajina zůstala tranzitní zemí pro ruský plyn. Právě plynovod Nord Stream by umožnil Moskvě obejít Ukrajinu při dodávkách plynu do západní Evropy.

"Za žádných okolností nechceme být závislí jen na Rusku. Rusko ale nadále bude zdrojem plynu stejně, jak bylo za studené války," řekla Merkelová.

Hostitel schůzky Pellegrini uvedl, že letos si zúčastněné země připomínají 30. výročí událostí, které přinesly střední Evropě svobodu a dnes jsou tyto státy součástí integračního "projektu míru a svobody". Šéfové vlád V4 a Německa dnes přijali společnou deklaraci, v níž připomínají proměnu, jíž tyto státy prošly za poslední tři desetiletí.

Pellegrini však také upozornil, že dnes Evropa stojí před novými výzvami, které mohou její budoucnost ohrozit. Je třeba hledat cesty, jak posílit bezpečnost Evropy, řekl předseda slovenské vlády. Oznámil také, že země V4 s Německem připraví projekt pomoci Maroku v souvislosti s řešením vnějších příčin migrace.

Pellegrini a Merkelová zdůraznili, že země V4 a Německo mají velmi silnou vzájemnou obchodní výměnu. To ale podle německé kancléřky přináší také společné problémy, které souvisejí například s automobilovým průmyslem.

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

visegradská čtyřka Peter Pellegrini Angela Merkelová Maroko Andrej Babiš Slovensko Německo

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy