Lhářko! Poslanci se vrhli na Mayovou, ta chce víc času pro brexitové jednání s EU

Britská premiérka Theresa Mayová věří, že může dosáhnout dohody o odchodu země z Evropské unie, která bude pro parlament přijatelná. Bude však potřebovat ještě čas. Řekla to dnes v Dolní sněmovně, kterou informovala o vývoji brexitového vyjednávání. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ji poté obvinil, že lehkovážně plýtvá časem a snaží se poslance díky časové tísni "vydírat", aby její dohodu podpořili. Parlamentní lídr skotských nacionalistů Ian Blackford dokonce Mayovou nazval lhářkou.

Ministerská předsedkyně si od dalších rozhovorů slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Unie ale stále dává najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

"Rozhovory jsou v rozhodující etapě. My všichni teď potřebujeme pevné nervy k dosažení změn, jež tato sněmovna požaduje, a k provedení brexitu včas," řekla dnes Mayová poslancům. Opět odmítla návrhy, aby Británie zůstala členem celní unie s EU. "Jemně bych upozornila, že Dolní sněmovna už proti tomu hlasovala. A v každém případě by členství v celní unii bylo méně žádoucím výsledkem, než jaký je zajištěn v politické deklaraci," uvedla Mayová.

Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody. Další bitva v dolní komoře parlamentu by pak přišla za dva týdny. Upravenou verzi brexitové dohody chce Mayová poslancům předložit do 26. února. Pakliže změny nevyjedná, anebo dohoda opět nezíská podporu sněmovny, předstoupila by vláda s novým prohlášením a o den později by poslanci hlasovali o dalším postupu.

Na konci ledna se část zákonodárců snažila pozměňovacím návrhem k vládnímu plánu otevřít cestu k odkladu brexitu ve snaze zabránit odchodu bez dohody. Návrh ale neuspěl a jeho autoři dnes avizovali, že jej znovu předloží až 27. února, za předpokladu, že do té doby nebude schválena dohoda s EU. Nová verze opatření stanovuje jako ultimátum pro prosazení brexitové dohody 13. březen, jinak požaduje hlasování o odsunutí odchodu z EU.

"Dostali jsme slib, že budeme moci o dohodě hlasovat v prosinci, to se nestalo. Bylo nám řečeno, že další smysluplné hlasování bude tento týden poté, co premiérka znovu slíbila, že zajistí podstatné a právně závazné změny ohledně irské pojistky, a to se nestalo. Teď premiérka předstoupila před sněmovnu s dalšími výmluvami a dalšími odklady," řekl Corbyn.

Šéf parlamentního klubu Skotské národní strany (SNP) Blackford dokonce směrem k Mayové po jejích slovech o dalším odkladu hlasování zakřičel "lhářko!". Dostal pak napomenutí od předsedy sněmovny Johna Bercowa a musel požádat, aby jeho urážka byla vymazána ze záznamu jednání.

I raised a point of order following todays debate because @theresa_may needs to be called out. She lied to parliament and by extension to the people of the UK. She is employing tactics of delay and blackmail and in doing so she is leading us all ever closer to the cliff edge. pic.twitter.com/8uwJw5tey8

— Ian Blackford (@IanBlackfordMP) 12. února 2019

Británie má opustit unii 29. března, tedy za 45 dní. Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně. Největší překážkou je v tomto směru část dohody známá jako irská pojistka. Opatření zabraňující obnovení kontrol na hranici mezi Irskem a Severním Irskem si přejí obě strany, část konzervativních poslanců ale jeho stávající podobu odmítá.

Mayová řekla, že dnes a během tohoto týdne bude dál hovořit s unijními představiteli. Ve vyjednávání dnes pokračoval také ministr pro brexit Stehpen Barclay, který se setkal s koordinátorem Evropského parlamentu pro brexit Guyem Verhofstadtem.

"I přes setkání se zástupci Spojeného království, včetně premiérky Mayové, (šéfa úřadu vlády Davida) Lidingtona a Barclaye, se ke mně stále nedostal návrh na prolomení brexitového patu. Říkám si, co znamenají tato vyjednávání v 'rozhodující fázi', o níž padla řeč v Dolní sněmovně. Cestou vpřed je spolupráce mezi stranami, ne zdržování až do katastrofálního brexitu bez dohody," napsal posléze Verhofstadt na twitter.

Barclay v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC uvedl, že "potřebujeme docílit právně závazného vyústění" v souvislosti s irskou pojistkou. Konkrétní alternativy k současnému mechanismu nezmínil, stejně tak neupřesnil, zda lze uvedený cíl dosáhnout bez otevření stávající brexitové dohody.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jeremy Corbyn Velká Británie Brexit EU (Evropská unie) Skotsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 39 minutami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 1 hodinou

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy