Evropská armáda? Zatím jen spolufinancování obranných projektů, rozhodla Evropská komise

Evropská komise v příštích týdnech potvrdí vůbec první pracovní program spolufinancování společných projektů evropského obranného průmyslu. Novinářům to dnes ve Štrasburku řekl místopředseda komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.

"Obranná spolupráce, něco nepředstavitelného ještě před několika lety, začíná být realitou," zdůraznil. Kooperace zemí unie má podle něj tři základní cíle. Prvním je efektivnější vynakládání prostředků na obranu, snaha vyhnout se dublování výdajů a zajistit, aby země za své peníze získaly co nejvíce.

Druhým cílem je podle Katainena podpora vzniku silného obranného průmyslu, který obstojí ve světové konkurenci v oblastech jako je umělá inteligence, specializovaný software, technologie související s drony či satelitní komunikace. Za třetí má evropská spolupráce v obranné oblasti posílit evropskou strategickou autonomii a nezávislost.

Evropská unie s obrannou spoluprácí začala teprve před několika lety, státy kooperují například v rámci společných programů trvalé strukturované spolupráce označované zkratkou PESCO. Země i unijní instituce zdůrazňují, že evropské aktivity mají za cíl doplňovat plány Severoatlantické aliance.

Evropská komise předpokládá v příštím víceletém rozpočtu pro roky 2021 až 2027 vznik Evropského obranného fondu, který by disponoval 13 miliardami eur (přes 336 miliard Kč). O návrhu nyní diskutují europarlament a členské země bloku.

Pracovní program, který EK přijme v příštích týdnech, bude definovat kategorie obranných projektů, které budou moci být následně podpořeny z unijních peněz. Jeho finální podoba vznikne po konzultacích s členskými státy EU.

Související

Více souvisejících

evropská komise Armáda obrana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy