Britská vláda jen předstírá, že vyjednává, a nepřichází s žádnými novými návrhy na rozhýbání zablokovaných rozhovorů o brexitu. Tak podle listu The Guardian hodnotí poslední jednání vícero představitelů Evropské unie. Komentátoři nyní očekávají, že minimálně do konce února k žádnému výraznému pokroku nedojde.
V Bruselu a Štrasburku se tento týden konalo další kolo jednání mezi britskými a unijními představiteli. Londýn zastupoval ministr pro brexit Stephen Barclay či šéf úřadu vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington. Žádný hmatatelný pokrok se ale půldruhého měsíce před stanoveným datem brexitu podle všeho nedostavil.
"Předstírají, že vyjednávají, při tom stále neví, co chtějí a jak to chtějí," cituje The Guardian zdroj obeznámený s konverzacemi mezi čelními představiteli EU. Britové podle této osoby jen "rozviřují prach".
Něco podobného v úterý po setkání se členy britské vlády naznačil koordinátor EP pro brexit Guy Verhofstadt když na twitter napsal: "Říkám si, co tato vyjednávání vlastně znamenají..." Podle zdroje The Guardian se tento týden Verhofstadt čtyřikrát Lidingtona na jejich schůzce ptal, co Británie navrhuje, a čtyřikrát prý nedostal odpověď.
This is a totally phoney war, a carnival of dishonesty. Both sides know what they want with likely landing zones, both are running down the clock. Lots going on but for next month - which is why Barnier and Tusk were meeting of course https://t.co/3fvMlEoTeQ
— Bruno Waterfield (@BrunoBrussels) 13. února 2019
Britská premiérka Theresa Mayová uvádí, že chce docílit právně závazných změn v "rozvodové" dohodě s unií, aby rozptýlila obavy některých poslanců v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Od konce ledna, kdy si dolní komora parlamentu vyžádala její nahrazení "alternativními ujednáními" zmiňuje Mayová vícero možností, jediná preferovaná varianta se však zatím nerýsuje.
Ve středu večer jednal s hlavním vyjednavačem EU Michelem Barnierem o aktuálním stavu rozhovorů předseda Evropské rady Donald Tusk. Následně na twitter napsal, že Londýn stále nepředložil konkrétní návrh řešení. "Žádné zprávy neznamenají vždy dobré zprávy. EU27 stále čeká na konkrétní, realistické návrhy Londýna ohledně prolomení brexitového patu," uvedl.
Tuskův tweet vyvolal kritickou reakci bruselského zpravodaje deníku The Times Bruna Waterfielda, podle něhož je veřejnost svědky "podivné války" a "festivalu nečestnosti". "Obě strany vědí, co chtějí a jak to bude přijato, obě čekají do poslední chvíle. Chystá se toho hodně, ale až pro příští měsíc, což je pochopitelně skutečný důvod, proč se Tusk s Barnierem scházel," napsal.
Vícero komentátorů nyní má za to, že minimálně do konce února k žádnému významnému posunu nedojde, a že ústupky jedné či druhé strany možná přinese až summit EU 21. a 22. března, tedy týden před plánovaným britským odchodem z unie.
"V Bruselu žádný podstatný pokrok během února neočekávají. Místo toho unijní činitelé ukazují na březnový summit jakožto moment, kdy je dosažení dohody pravděpodobné, společně s prodloužením článku 50 (lisabonské smlouvy o fungování unie)," uvádí hlavní analytik pro evropské otázky při institutu Eurasia Group Mujtaba Rahman s odkazem na možné odsunutí data brexitu.
Latest piece. EU side now thinks this is all about leaders and March European Council. Any move on substance & timing (A50 extension) only likely then. Unless Parly moves first #Brexit pic.twitter.com/iyXvAvC2aZ
— Mujtaba Rahman (@Mij_Europe) 13. února 2019
Britští poslanci se budou snažit premiérce Mayové zjevnou snahu odkládat klíčová rozhodnutí překazit, avšak úspěch tohoto úsilí není zdaleka zaručený. Velkou otázkou pak zůstává to, jak by šéfka vlády postupovala, pakliže by několik dní před brexitem dohoda stále nebyla schválena a musela by vybírat mezi odkladem odchodu z EU a odchodem bez dohody.
Odpověď v týdnu hledal u nejbližších spolupracovníků Mayové server Politico. V článku s titulkem "Uvnitř mysli Theresy Mayové" však konstatuje, že dnes nikdo neví, "na jakou stranu by předsedkyně vlády skočila". Jeden z jejích nejbližších parlamentních spojenců údajně prohlásil, že to neví ani ona sama.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Stephen Barclay (ministr UK) , Donald Tusk , Michel Barnier , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 30 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák