Podivná válka v Bruselu? Tuskům tweet o brexitu vyvolal bouřlivé reakce

Britská vláda jen předstírá, že vyjednává, a nepřichází s žádnými novými návrhy na rozhýbání zablokovaných rozhovorů o brexitu. Tak podle listu The Guardian hodnotí poslední jednání vícero představitelů Evropské unie. Komentátoři nyní očekávají, že minimálně do konce února k žádnému výraznému pokroku nedojde.

V Bruselu a Štrasburku se tento týden konalo další kolo jednání mezi britskými a unijními představiteli. Londýn zastupoval ministr pro brexit Stephen Barclay či šéf úřadu vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington. Žádný hmatatelný pokrok se ale půldruhého měsíce před stanoveným datem brexitu podle všeho nedostavil.

"Předstírají, že vyjednávají, při tom stále neví, co chtějí a jak to chtějí," cituje The Guardian zdroj obeznámený s konverzacemi mezi čelními představiteli EU. Britové podle této osoby jen "rozviřují prach".

Něco podobného v úterý po setkání se členy britské vlády naznačil koordinátor EP pro brexit Guy Verhofstadt když na twitter napsal: "Říkám si, co tato vyjednávání vlastně znamenají..." Podle zdroje The Guardian se tento týden Verhofstadt čtyřikrát Lidingtona na jejich schůzce ptal, co Británie navrhuje, a čtyřikrát prý nedostal odpověď.

This is a totally phoney war, a carnival of dishonesty. Both sides know what they want with likely landing zones, both are running down the clock. Lots going on but for next month - which is why Barnier and Tusk were meeting of course https://t.co/3fvMlEoTeQ

— Bruno Waterfield (@BrunoBrussels) 13. února 2019

Britská premiérka Theresa Mayová uvádí, že chce docílit právně závazných změn v "rozvodové" dohodě s unií, aby rozptýlila obavy některých poslanců v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Od konce ledna, kdy si dolní komora parlamentu vyžádala její nahrazení "alternativními ujednáními" zmiňuje Mayová vícero možností, jediná preferovaná varianta se však zatím nerýsuje.

Ve středu večer jednal s hlavním vyjednavačem EU Michelem Barnierem o aktuálním stavu rozhovorů předseda Evropské rady Donald Tusk. Následně na twitter napsal, že Londýn stále nepředložil konkrétní návrh řešení. "Žádné zprávy neznamenají vždy dobré zprávy. EU27 stále čeká na konkrétní, realistické návrhy Londýna ohledně prolomení brexitového patu," uvedl.

Tuskův tweet vyvolal kritickou reakci bruselského zpravodaje deníku The Times Bruna Waterfielda, podle něhož je veřejnost svědky "podivné války" a "festivalu nečestnosti". "Obě strany vědí, co chtějí a jak to bude přijato, obě čekají do poslední chvíle. Chystá se toho hodně, ale až pro příští měsíc, což je pochopitelně skutečný důvod, proč se Tusk s Barnierem scházel," napsal.

Vícero komentátorů nyní má za to, že minimálně do konce února k žádnému významnému posunu nedojde, a že ústupky jedné či druhé strany možná přinese až summit EU 21. a 22. března, tedy týden před plánovaným britským odchodem z unie.

"V Bruselu žádný podstatný pokrok během února neočekávají. Místo toho unijní činitelé ukazují na březnový summit jakožto moment, kdy je dosažení dohody pravděpodobné, společně s prodloužením článku 50 (lisabonské smlouvy o fungování unie)," uvádí hlavní analytik pro evropské otázky při institutu Eurasia Group Mujtaba Rahman s odkazem na možné odsunutí data brexitu.

Latest piece. EU side now thinks this is all about leaders and March European Council. Any move on substance & timing (A50 extension) only likely then. Unless Parly moves first #Brexit pic.twitter.com/iyXvAvC2aZ

— Mujtaba Rahman (@Mij_Europe) 13. února 2019

Britští poslanci se budou snažit premiérce Mayové zjevnou snahu odkládat klíčová rozhodnutí překazit, avšak úspěch tohoto úsilí není zdaleka zaručený. Velkou otázkou pak zůstává to, jak by šéfka vlády postupovala, pakliže by několik dní před brexitem dohoda stále nebyla schválena a musela by vybírat mezi odkladem odchodu z EU a odchodem bez dohody.

Odpověď v týdnu hledal u nejbližších spolupracovníků Mayové server Politico. V článku s titulkem "Uvnitř mysli Theresy Mayové" však konstatuje, že dnes nikdo neví, "na jakou stranu by předsedkyně vlády skočila". Jeden z jejích nejbližších parlamentních spojenců údajně prohlásil, že to neví ani ona sama.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Stephen Barclay (ministr UK) Donald Tusk Michel Barnier Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy