Maďarsko nechalo hladovět irácké manžele, zakročil soud ve Štrasburku

Maďarské úřady nechaly hladovět žadatele o azyl z Iráku, kteří přebývají v tranzitní zóně na hranici se Srbskem. Teprve na nařízení Evropského soudu pro lidská práva dostal manželský pár ve čtvrtek po pěti dnech najíst. O případu dnes informuje agentura DPA s odvoláním na Maďarský helsinský výbor.

Tři děti manželů dostávaly najíst jako obvykle a jejich rodiče se živili zbytky, které po nich zůstaly. Helsinský výbor takové jednání ze strany maďarských úřadů považuje za mučení. Podle agentury MTI šlo o členy rodiny, jejichž žádosti o azyl maďarské úřady zamítly.

Our clients received food this afternoon for the first time in 6 and a half days, thanks to the emergency order #Rule39 of the European Court of Human Rights.Should the authorities restart the shameful and unlawful starvation in the transit zones, we'll again see them in court. https://t.co/qVNDolbsoc

— HunHelsinkiCommittee (@hhc_helsinki) 14. února 2019

Stejný případ se stal už loni v srpnu, kdy nedostávalo najíst osm žadatelů o azyl z Afghánistánu a Sýrie. Šlo o migranty, jejichž žádost o azyl maďarské úřady v první instanci zamítly a kteří se proti tomu odvolali. Odepření potravin je podle ochránců lidských práv mělo přimět k odchodu ze země ještě před tím, než v Maďarsku skončí odvolací řízení.

Tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa jsou jediná zařízení, kde mohou lidé žádat v Maďarsku o udělení azylu. Fungují jako uzavřené tábory přímo u hranic, které lze opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády jsou v těchto zařízeních dobrovolně. Pokud se z nich migranti do Srbska vrátí, přijdou v Maďarsku o status žadatele o azyl, protože vláda v Budapešti považuje Srbsko za bezpečnou zemi.

Konzervativní vláda maďarského premiéra Viktora Orbána vede tvrdou politiku namířenou proti migrantům a uprchlíkům, za což ji kritizují lidskoprávní organizace, Evropská unie či OSN.

Související

Více souvisejících

Maďarsko uprchlíci Štrasburk

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy