KOMENTÁŘ | Jen „kupecké počty"? Evropou mohou otřást radikálové, musí se ale spojit!

Komentář Josefa Brože - Projekce křesel do Evropského parlamentu, jak ji dnes na základě národních výzkumných center zveřejnil pod názvem European Elections 2019 samotný parlament ve spolupráci se střediskem Kantar, vychází ze stávajícího rozložení stran a frakcí. Nejsilnější jsou lidovci, potom socialisté a třetí liberálové. Opravdu?

Nic nemůže být více matoucího. Po květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) se může změnit všechno! Dosavadní rozdělení tří protestních uskupení, Evropy národů a svobody (ENF), Evropy svobody a přímé demokracie (EFDD) a Evropských konzervativců a reformistů (ECR), která se dosud lišila v dílčích akcentech, může rázně lidoveckou hegemonií otřást. A tím i doslova celou Evropou!

Německý konzervativní beton, socialistické propadliště

Ačkoliv si Evropská lidová strana (EPP), do níž náleží dosud téměř všechny české politické strany na pravé části ideového spektra (kromě ODS), zdánlivě uchovává hegemonii, a projekce jí dává 183 křesel, je to zejména dramatický propad Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D), jenž otevírá nový prostor.

Oproti minulým 186 křeslům se socialisté a demokraté dostali na pouhých 135 křesel, což je úbytek o 51 křesel. Navzdory víceméně setrvalému lidoveckému tahu v projekci za poslední rok (s dvěma výkyvy na 177 a 178 v dubnu a září loňského roku), ovšem i lidovci poklesli ze 217 o 34 křesel.

Lidoveckou linii udržují hlavně Němci, kteří v rámci aliance Křesťansko demokratické unie-Křesťansko sociální unie (CDU-CSU) mají v národním průzkumu INSA drtivých 30 procent a projekci 29 křesel. Zastavení pádu CDU-CSU v říjnu loňského roku naopak narostl v lednu i nad nynější vyčíslení (na 33 procent), provázejí ho ale přeci jenom drobné výkyvy.

Dáno je to zejména přechodem vedení z Angely Merkelové na Annegret Krampovou-Karrenbauerovou na čele CDU. Stabilně se ale chovají i Španělé (pokles ze 17 na 15 křesel). Polská Občanská platforma (PO) je rovněž závažným podpůrným faktorem (z 22 na 20 křesel).

Křehká aliance liberálů pod tlakem radikálů

Dvě zdánlivě první frakce, lidovci a socialisté, jsou sice následování Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), kteří narostli o 7 mandátů z původních 68 na 75 křesel, což je zřejmý výsledek spojení liberálů s hnutím francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Na pochodu, podporovaného ve Francii i Demokratickým hnutím (MoDem). To, co se v Evropě ztratí, je ale stále zřetelněji vidět ve Francii.

Zde bychom ale neměli zapomínat, že od listopadu je to zejména nárůst Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, jež stojí se svými 22 procenty na čele národního výzkumu. Je to sice o pouhé dva procentní body (Macron má 20 procent), ale je to od září v tomto poklesu setrvalý stav. Le Penová těží nejvíce z hnutí „žlutých vest", a situace prezidenta Macrona je nadále křehká. Již v minulých evropských volbách, připomeňme, že Le Penová vyhrála.

Kolem Le Penové ve spojení se spektakulárním nárůstem Mattea Salviniho a jeho italské Ligy se ale dějí velké věci. Zdánlivě čtvrtá frakce Evropy národů a svobody (ENF), jež spojuje Le Penovou a Salviniho, má obrovský nárůst o 22 křesel (ze 37 na 59). Loni v létě se v národních výzkumech odpoutala Salviniho Liga – a skočila z nějakých 26 procent na 32, 4 procenta – a tento trend si udržuje se silným náskokem od počátku září.

Italské Hnutí pěti hvězd (M5S), jež je po čtyři zkoumaná období od prosince na 25, 7 procentech, je v Evropském parlamentu ve frakci Evropy svobody a přímé demokracie (EFDD), a lehce narůstá (ze 41 na 43 křesel).

Jsou to jenom kupecké počty, ale...

Dokáží-li ENF nabídnout koalici EFDD a přijmou-li „do party" ještě jednu, v podstatě blízkou frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), jež odchodem Spojeného království nejvíce ztratí – jejich projekce na křesla klesá tímto ze 75 na 51 křesel, mohou být vážnými protihráči. Kupecké počty praví, že ENF/59 + EFDD/43 + ECR/51 = 153 křesel.

Náhle tu tedy máme novou spojeneckou frakci, která si může nárokovat více, než kdyby byla rozdělena do tří krvavě rozeštvaných frakcí. A potom je tu ještě jeden trumf, který se v zákulisních diskusích objevuje nejvíce. Švejk kdysi říkával: „Maďarům, těm nikdo nerozumí!" Ano, tou kartou je maďarský premiér Viktor Orbán, jehož Fidesz se 13 mandáty – a naprosto zničujícím vítězstvím doma se skórem 49, 3 procenta (jedná se o kombinovaný výzkum tří agentur z poloviny a konce ledna: Publicus, Századveg a Zavecz Research) by mohl skutečně otřást Evropou. Orbánův Fidesz je v tuto chvíli „černým esem" evropských lidovců.

Možná, že všeho jenom do času... Počítám-li správně, přidají-li se Orbánovi hoši do nové frakce protestních stran, jež jsme tu výše vyjmenovali, budou mít dohromady 166 křesel. Přesně o pouhá čtyři křesla méně, než dosud velcí lidovci. Tady už půjde o každý hlas! Jak to říkají Italové? Jaro Evropy? Zdá se, že Evropou opravdu začíná vát „nový vítr". Z českého pohledu může být 1 mandát pro Svobodu a přímou demokracii (SPD), kteří jsou u Le Penové a Salviniho a  4 pro Občanskou demokratickou stranu (ODS), jež drží vlajku konzervativců a reformistů - právě těmi, jež mohou tento trend, sice  „pouze" o 5 hlasů, ale přesto posílit. Potvrdí-li se, že KDU-ČSL, STAN, ani TOP 09 neprojdou, evropští lidovci by si už měli nyní začít kopat hrob!

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby komentář evropský parlament

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

před 23 minutami

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno před 37 minutami

před 56 minutami

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 11 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy