Bitva o voliče. Slovenské vládní strany slibují hory doly občanům i firmám

Vládní strany na Slovensku se rok před plánovanými parlamentními volbami předbíhají s návrhy v sociální a daňové oblasti, včetně zvýšení minimální mzdy a snížení daní. Analytici některá navrhovaná opatření uvítali, ministerstvo financí ale upozornilo na ohrožení vyrovnaného hospodaření státu.

Nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nejprve prostřednictvím svého poslance Erika Tomáše ohlásila plán výrazněji zvýšit od příštího roku minimální mzdu, a to na 600 eur (15.380 Kč) ze současných 520 eur (13.330 Kč). Šlo by o nejvyšší zvýšení v novodobé historii země. Strana prosazuje i další opatření v sociální oblasti, například zavedení horní hranice věku při odchodu do starobního důchodu.

Koaliční Slovenská národní strana (SNS) zase bez dohody se zbylými dvěma vládními partnery v uplynulých dnech ohlásila, že přijde s předlohou na snížení sazby daně z příjmů firem na 15 z nynějších 21 procent. SNS, která se v posledním období potýká s poklesem popularity, chce také rozšířit uplatňování snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na všechny potraviny a také na tisk. Zrušit by se měly i koncesionářské poplatky pro seniory a po aféře s problematickými polskými jatky by restaurace na Slovensku zase měly zveřejňovat původ používaného masa.

Podle ministerstva financí by uvedené změny v daních znamenaly opuštění cíle vyrovnaného hospodaření státu, který je součástí programového prohlášení vlády a kterého by Slovensko mělo poprvé dosáhnout v letošním roce.

Současný ministr financí Peter Kažimír, který je také místopředsedou Směru-SD, funkci ve vládě Petera Pellegriniho opustí a od června se stane guvernérem slovenské centrální banky. SNS požaduje brzké jmenování nového ministra, který podle ní musí pochopit, že když se daří státu, daně se musejí snižovat.

Nevládní slovenský Institut ekonomických a společenských analýz uvítal například navrhované snížení firemních daní z příjmů, a to z toho důvodu, že Slovensko má v regionu střední a východní Evropy nejvyšší sazbu této daně. Kritizoval naopak uplatňování různých výjimek, jako například snižování DPH jen na vybrané zboží. Zveřejňování původu masa restauracemi označil za byrokratické opatření, které podnikatelům zkomplikuje práci.

Takzvané sociální balíčky na Slovensku nejsou novinkou. První z nich ohlásil v roce 2014 předseda Směru-SD a tehdejší premiér jednobarevné vlády sociálních demokratů Robert Fico. Učinil tak jen několika měsíců po svém neúspěchu v přímé volbě hlavy státu. Součástí prvního balíčku opatření na zlepšení životní úrovně obyvatelstva bylo například zavedení bezplatného cestování vlakem pro žáky, studenty a důchodce.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Smer SD volby na Slovensku vláda SR Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy