Německo řeší vážný problém: Co bude dělat bez Merkelové?

Angela Merkelová se během své politické kariéry vypracovala v osobnost, která budila respekt nejen doma a v Evropě, ale doslova po celém světě. Příští rok bude Angela Merkelová třicátým rokem poslankyní Spolkového sněmu a patnáctým rokem kancléřkou. Je však otázka, jestli ve vrcholné funkci Merkelová do příštího roku vydrží. Německo se totiž podle serveru Politico řítí do politické krize.

Angela Merkelová loni předala funkci předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauer a oznámila, že nebude usilovat o další funkční období německé spolkové kancléřky. Funkční období Angely Merkelové končí až na konci roku 2021. V intencích tuzemské politiky by se jednalo pro každého politika doslova o věčnost. Nicméně v Německu si zakládají na poněkud stabilnější politice. Tudíž to vypadá, že bez vidiny stability v osobě kancléřky upadá vládní koalice do krize, která může dojít až k předčasným volbám.

Problém nevězí ani tolik v přístupu samotné Merkelové, jako spíše v situaci v jaké se nachází ostatní klíčoví političtí hráči v Německu. Dlouhodobou krizí prochází německá sociální demokracie (SPD), která je menšinovým partnerem křesťanských demokratů (CDU/CSU) Angely Merkelové. V posledních volbách dosáhla SPD svého historického minima 20,5% hlasů, ovšem vstupem do vlády se propad hlasů podle průzkumů nezastavil. Strana je od rozhodnutí vstoupit do vlády rozpolcená, jelikož řada členů vládní angažmá nepodporuje. Jsou přesvědčeni, že strana se proměnila takřka v partnerskou organizaci CDU/CSU a za všechny vládní úspěchy sklízí úspěch právě CDU/CSU.

Lakmusovým papírkem budou blížící se volby druhého řádu, připomíná Politico. V květnu totiž v Německu neproběhnou jen volby do Evropského parlamentu, ale také v Bremenu dosavadní baště SPD a v Brandenburgu, kde němečtí sociální demokraté vládnou, ovšem podle průzkumů zde již není jejich pozice ani zdaleka jistá.

Není divu, že uvnitř strany se bije na poplach. Strana chce získat ztracené voliče změnami v sociální politice státu. Sociální demokraté by chtěl navyšování penzí a zlepšit výhody pro nezaměstnané. Problém vidí SPD v tzv. reformě Hartz IV, s kterou přišel sociálně demokratický kancléř Gerhard Schröder v roce 2005. Reforma tehdy ukončila systém štědré podpory nezaměstnaným a pomohla stabilizovat německý rozpočet. Dobrá kondice státního účtu je však klíčová pro CDU/CSU, kteří se například ústy Alexandra Dobrindta nechali slyšet, že podporovat socialistické fantazie svých vládních partnerů nehodlají..

Netrpělivost však panuje nejen mezi německými sociálními demokraty, ale i mezi křesťanskými demokraty. Dynamika voleb na post předsedy strany z prosince 2018 se začíná pomalu vytrácet a pro novou předsedkyni strany Annegret Kramp-Karrenbauer by bylo výhodné, nahradit svou předchůdkyni i v nejvýznamnější vládní pozici. Kramp-Karrenbauer totiž přichází s novou rétorikou. Poprask vyvolal její výrok o tom, že transgenderové záchody v Berlíně jsou ve skutečnosti pro muže, kteří mají problém se rozhodnout jestli vykonají potřebu ve stoje nebo v sedě. Mezi berlínskými podporovately strany nemyslitelný výrok, ovšem mezi voliči z německého venkova již nikoliv.

Že by se chystala změna vnitropolitického kurzu německé politiky vedené křesťanskými demokraty?

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová Konzervativní unie CDU/CSU

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy