Německo řeší vážný problém: Co bude dělat bez Merkelové?

Angela Merkelová se během své politické kariéry vypracovala v osobnost, která budila respekt nejen doma a v Evropě, ale doslova po celém světě. Příští rok bude Angela Merkelová třicátým rokem poslankyní Spolkového sněmu a patnáctým rokem kancléřkou. Je však otázka, jestli ve vrcholné funkci Merkelová do příštího roku vydrží. Německo se totiž podle serveru Politico řítí do politické krize.

Angela Merkelová loni předala funkci předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauer a oznámila, že nebude usilovat o další funkční období německé spolkové kancléřky. Funkční období Angely Merkelové končí až na konci roku 2021. V intencích tuzemské politiky by se jednalo pro každého politika doslova o věčnost. Nicméně v Německu si zakládají na poněkud stabilnější politice. Tudíž to vypadá, že bez vidiny stability v osobě kancléřky upadá vládní koalice do krize, která může dojít až k předčasným volbám.

Problém nevězí ani tolik v přístupu samotné Merkelové, jako spíše v situaci v jaké se nachází ostatní klíčoví političtí hráči v Německu. Dlouhodobou krizí prochází německá sociální demokracie (SPD), která je menšinovým partnerem křesťanských demokratů (CDU/CSU) Angely Merkelové. V posledních volbách dosáhla SPD svého historického minima 20,5% hlasů, ovšem vstupem do vlády se propad hlasů podle průzkumů nezastavil. Strana je od rozhodnutí vstoupit do vlády rozpolcená, jelikož řada členů vládní angažmá nepodporuje. Jsou přesvědčeni, že strana se proměnila takřka v partnerskou organizaci CDU/CSU a za všechny vládní úspěchy sklízí úspěch právě CDU/CSU.

Lakmusovým papírkem budou blížící se volby druhého řádu, připomíná Politico. V květnu totiž v Německu neproběhnou jen volby do Evropského parlamentu, ale také v Bremenu dosavadní baště SPD a v Brandenburgu, kde němečtí sociální demokraté vládnou, ovšem podle průzkumů zde již není jejich pozice ani zdaleka jistá.

Není divu, že uvnitř strany se bije na poplach. Strana chce získat ztracené voliče změnami v sociální politice státu. Sociální demokraté by chtěl navyšování penzí a zlepšit výhody pro nezaměstnané. Problém vidí SPD v tzv. reformě Hartz IV, s kterou přišel sociálně demokratický kancléř Gerhard Schröder v roce 2005. Reforma tehdy ukončila systém štědré podpory nezaměstnaným a pomohla stabilizovat německý rozpočet. Dobrá kondice státního účtu je však klíčová pro CDU/CSU, kteří se například ústy Alexandra Dobrindta nechali slyšet, že podporovat socialistické fantazie svých vládních partnerů nehodlají..

Netrpělivost však panuje nejen mezi německými sociálními demokraty, ale i mezi křesťanskými demokraty. Dynamika voleb na post předsedy strany z prosince 2018 se začíná pomalu vytrácet a pro novou předsedkyni strany Annegret Kramp-Karrenbauer by bylo výhodné, nahradit svou předchůdkyni i v nejvýznamnější vládní pozici. Kramp-Karrenbauer totiž přichází s novou rétorikou. Poprask vyvolal její výrok o tom, že transgenderové záchody v Berlíně jsou ve skutečnosti pro muže, kteří mají problém se rozhodnout jestli vykonají potřebu ve stoje nebo v sedě. Mezi berlínskými podporovately strany nemyslitelný výrok, ovšem mezi voliči z německého venkova již nikoliv.

Že by se chystala změna vnitropolitického kurzu německé politiky vedené křesťanskými demokraty?

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová Konzervativní unie CDU/CSU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy