Bavorsko bývá nazýváno německým Texasem, a to nejen kvůli krásné přírodě a silné ekonomice, konstatuje Alexander Görlach v komentáři pro server New York Times. Politolog z think tanku Carnegie Council for Ethics in International Affairs vysvětluje, že podobně jako Texas je i Bavorsko politicky historicky rozděleno na tradičně orientované konzervativce z menších měst či venkova a velkoměstské levicové liberály.
Nové dělící linie
Tak tomu bylo až do loňských bavorských zemských voleb, kdy se středopravicová Křesťansko-sociální unie (CSU) sice udržela u moci, ale výrazně oslabila, zatímco středolevicová sociální demokracie (SPD) byla v bavorských městech téměř vymazána, poukazuje odborník. Dodává, že SPD následně oslabila všude, tudíž její katastrofální výsledek v Bavorsku není překvapivý, ale je šokující, že stranu nahradili Zelení.
Nástup Zelených, kteří mají podle posledních průzkumů téměř dvacetiprocentní podporu, není mezi menšími německými stranami unikátní, uvádí politolog. Připomíná, že Svobodná demokratická strana (FDP), liberální, propodnikatelská partaj, v roce 2013 nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Bundestagu, ale pod novým, dynamickým lídrem Christianem Lindnerem získává rychle zpět voliče.
Podpora FDP je sice nižší než u Zelených - podle posledních průzkumů dosahuje 10 % -, ale paralelní, dlouholetý vzestup obou stran na úkor historicky dominantních konkurentů naznačuje možné celkové přeskupení německé politiky, míní Görlach. Vysvětluje, že v druhé polovině 20. století běžela dělící linie na německé politické mapě mezi konzervativní Křesťansko-demokratickou unií (CDU) a její bavorskou odnoží CSU, a liberálně-levicovou SPD.
"Pravice byla obecně proti vládním výdajům, vyjma těch na armádu, a zastávala tradiční hodnoty ohledně potratů a manželství; levice podporovala štědřejší sociální stát a otevřenější německou kulturu," pokračuje expert. Dodává, že existovalo i třídní rozdělení, kdy střední třída volila pravici, zatímco dělníci levici.
Toto se změnilo v 21. století, kdy nastoupila nová dělící linie, kterou popsal britský publicista David Goodheart, konstatuje politolog. Ta podle něj vede mezi vysoce vzdělanými městskými společenskými liberály a méně vzdělanými obyvateli venkova, kteří zastávají tradičnější pojetí rodiny a společnosti.
Za důkaz tohoto trendu označuje Görlach rostoucí popularitu Zelených, jejichž program se nadále soustředí kolem ekologie, ale zároveň klade stále větší důraz na společenské otázky typu přistěhovalectví či manželství homosexuálů, které oslovují městské liberály. Zelení odmítají nejen třídní pohled SPD, ale i tradiční hodnoty hájené CDU-CSU, a proto si CSU drží v Bavorsku podporu, ačkoliv SPD zde utrpěla drtivou porážku, vysvětluje odborník. Podotýká, že podobný příběh se odehrál v sousedním Bádensku-Württembersku, kde od roku 2011 zastává post zemského premiéra představitel Zelených Winfried Kretschmann.
Hodnotová osa se mění
Největším soupeřem Zelených ovšem není CDU-CSU ani SPD, ale FDP, domnívá se expert. Poukazuje, že liberálové se v mnoha otázkách, které štěpily tradiční levici a pravici, jako například potraty a práva sexuálních menšin, se Zelenými shodnou a odlišují se především v postoji k aktuálním problémům, jako jsou technologie, přistěhovalectví a ekonomika.
"To je nové těžiště v mainstreamové německé politice," deklaruje Görlach. Uvádí, že CDU-CSU i SPD nadále existují, ale jejich program začíná být přežitkem, navíc na spolkové úrovni společně vládnou již třetí období a toto spojenectví je jedním z důsledků měnící se hodnotové osy v německé politice, kdy většina německých voličů nyní souhlasí v otázkách, které je kdysi rozdělovaly.
Tradiční strany nicméně nemají příliš co říct k novým problémům, kterým Německo čelí, například ke klimatické změně, soudí politolog. Aktuální otázky podle něj znějí, zda má být země nadále exportní ekonomikou založenou na vývozu automobilů ve světě, který ničí hospodářství založené na produkci uhlíkových emisí, a zda má Německo, nejvíce industrializovaná země Evropy něco dělat se svou poptávkou po energii.
Netřeba připomínat, že Zelení prosazují ekologičtější politiku, bez ohledu na ekonomické náklady, dodává Görlach. Vysvětluje, že FDP, propodnikatelská a prorůstová strana, odmítá požadavky Zelených coby ideologické, nevědecké a tudíž sebepoškozující. Životní prostředí, podobně jako technologie, ovšem bude v politické debatě hrát stále větší roli a tuto skutečnost momentálně pochopili zřejmě pouze Zelení a FDP, konstatuje odborník.
Politické přeskupení neprobíhá pouze v Německu, ale po celém Západě, kde mizí generace baby boomu, která následovala své předchůdce a štěpila se podél staré pravolevé osy, a spolu s ní i tyto politické hodnoty, konstatuje politolog. Zdůrazňuje, že nový spor se vede o to, zda má být společnost otevřená, či uzavřená, empatická, či nevraživá, multilaterální, či izolacionistická, parochiální, či kosmopolitní.
Zelení a FDP budou soupeřit o hlasy městských liberálů, zatímco CDU-CSU a pravicově-nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD) o hlasy konzervativního venkova, domnívá se Görlach. Připouští, že pro Zelené a FDP by mohlo být lákavé spojit síly, především pokud posílí natolik, že by spolu mohli dát dohromady většinu, ale takové scénář by nepovažuje za dobrý. Vysvětluje, že jedním z důvodů růstu krajní pravice v Německu je přílišná náklonnost dvou hlavních stran 20. století a dvě přední strany 21. století by tuto chybu neměly opakovat.
Související
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Německo , FDP (Svobodná demoratická strana Německo) , CDU , CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) , Strana zelených
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek