Bavorsko bývá nazýváno německým Texasem, a to nejen kvůli krásné přírodě a silné ekonomice, konstatuje Alexander Görlach v komentáři pro server New York Times. Politolog z think tanku Carnegie Council for Ethics in International Affairs vysvětluje, že podobně jako Texas je i Bavorsko politicky historicky rozděleno na tradičně orientované konzervativce z menších měst či venkova a velkoměstské levicové liberály.
Nové dělící linie
Tak tomu bylo až do loňských bavorských zemských voleb, kdy se středopravicová Křesťansko-sociální unie (CSU) sice udržela u moci, ale výrazně oslabila, zatímco středolevicová sociální demokracie (SPD) byla v bavorských městech téměř vymazána, poukazuje odborník. Dodává, že SPD následně oslabila všude, tudíž její katastrofální výsledek v Bavorsku není překvapivý, ale je šokující, že stranu nahradili Zelení.
Nástup Zelených, kteří mají podle posledních průzkumů téměř dvacetiprocentní podporu, není mezi menšími německými stranami unikátní, uvádí politolog. Připomíná, že Svobodná demokratická strana (FDP), liberální, propodnikatelská partaj, v roce 2013 nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Bundestagu, ale pod novým, dynamickým lídrem Christianem Lindnerem získává rychle zpět voliče.
Podpora FDP je sice nižší než u Zelených - podle posledních průzkumů dosahuje 10 % -, ale paralelní, dlouholetý vzestup obou stran na úkor historicky dominantních konkurentů naznačuje možné celkové přeskupení německé politiky, míní Görlach. Vysvětluje, že v druhé polovině 20. století běžela dělící linie na německé politické mapě mezi konzervativní Křesťansko-demokratickou unií (CDU) a její bavorskou odnoží CSU, a liberálně-levicovou SPD.
"Pravice byla obecně proti vládním výdajům, vyjma těch na armádu, a zastávala tradiční hodnoty ohledně potratů a manželství; levice podporovala štědřejší sociální stát a otevřenější německou kulturu," pokračuje expert. Dodává, že existovalo i třídní rozdělení, kdy střední třída volila pravici, zatímco dělníci levici.
Toto se změnilo v 21. století, kdy nastoupila nová dělící linie, kterou popsal britský publicista David Goodheart, konstatuje politolog. Ta podle něj vede mezi vysoce vzdělanými městskými společenskými liberály a méně vzdělanými obyvateli venkova, kteří zastávají tradičnější pojetí rodiny a společnosti.
Za důkaz tohoto trendu označuje Görlach rostoucí popularitu Zelených, jejichž program se nadále soustředí kolem ekologie, ale zároveň klade stále větší důraz na společenské otázky typu přistěhovalectví či manželství homosexuálů, které oslovují městské liberály. Zelení odmítají nejen třídní pohled SPD, ale i tradiční hodnoty hájené CDU-CSU, a proto si CSU drží v Bavorsku podporu, ačkoliv SPD zde utrpěla drtivou porážku, vysvětluje odborník. Podotýká, že podobný příběh se odehrál v sousedním Bádensku-Württembersku, kde od roku 2011 zastává post zemského premiéra představitel Zelených Winfried Kretschmann.
Hodnotová osa se mění
Největším soupeřem Zelených ovšem není CDU-CSU ani SPD, ale FDP, domnívá se expert. Poukazuje, že liberálové se v mnoha otázkách, které štěpily tradiční levici a pravici, jako například potraty a práva sexuálních menšin, se Zelenými shodnou a odlišují se především v postoji k aktuálním problémům, jako jsou technologie, přistěhovalectví a ekonomika.
"To je nové těžiště v mainstreamové německé politice," deklaruje Görlach. Uvádí, že CDU-CSU i SPD nadále existují, ale jejich program začíná být přežitkem, navíc na spolkové úrovni společně vládnou již třetí období a toto spojenectví je jedním z důsledků měnící se hodnotové osy v německé politice, kdy většina německých voličů nyní souhlasí v otázkách, které je kdysi rozdělovaly.
Tradiční strany nicméně nemají příliš co říct k novým problémům, kterým Německo čelí, například ke klimatické změně, soudí politolog. Aktuální otázky podle něj znějí, zda má být země nadále exportní ekonomikou založenou na vývozu automobilů ve světě, který ničí hospodářství založené na produkci uhlíkových emisí, a zda má Německo, nejvíce industrializovaná země Evropy něco dělat se svou poptávkou po energii.
Netřeba připomínat, že Zelení prosazují ekologičtější politiku, bez ohledu na ekonomické náklady, dodává Görlach. Vysvětluje, že FDP, propodnikatelská a prorůstová strana, odmítá požadavky Zelených coby ideologické, nevědecké a tudíž sebepoškozující. Životní prostředí, podobně jako technologie, ovšem bude v politické debatě hrát stále větší roli a tuto skutečnost momentálně pochopili zřejmě pouze Zelení a FDP, konstatuje odborník.
Politické přeskupení neprobíhá pouze v Německu, ale po celém Západě, kde mizí generace baby boomu, která následovala své předchůdce a štěpila se podél staré pravolevé osy, a spolu s ní i tyto politické hodnoty, konstatuje politolog. Zdůrazňuje, že nový spor se vede o to, zda má být společnost otevřená, či uzavřená, empatická, či nevraživá, multilaterální, či izolacionistická, parochiální, či kosmopolitní.
Zelení a FDP budou soupeřit o hlasy městských liberálů, zatímco CDU-CSU a pravicově-nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD) o hlasy konzervativního venkova, domnívá se Görlach. Připouští, že pro Zelené a FDP by mohlo být lákavé spojit síly, především pokud posílí natolik, že by spolu mohli dát dohromady většinu, ale takové scénář by nepovažuje za dobrý. Vysvětluje, že jedním z důvodů růstu krajní pravice v Německu je přílišná náklonnost dvou hlavních stran 20. století a dvě přední strany 21. století by tuto chybu neměly opakovat.
Související

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA

Klíčový moment pro Evropu: Německo odemyká miliardy eur na posílení armády
Německo , FDP (Svobodná demoratická strana Německo) , CDU , CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) , Strana zelených
Aktuálně se děje
před 3 minutami

"Vydírat se nenecháme." Svět hledá cesty, jak jednat s Trumpem, Čína se mu otevřeně postavila
před 28 minutami

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora
před 2 hodinami

Příjemné víkendové počasí slibuje aktuální předpověď. Nejsou vyloučeny bouřky
včera

Důchodový kalendář prochází změnami. Část lidí je pocítí až v létě
včera

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení
včera

Trump hrozí Číně ještě vyššími cly. Čas jí dává do úterý
včera

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov
včera

ANO je stále na cestě k volebnímu vítězství. Polepšila si SPD
včera

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení
včera

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
včera

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat
včera

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
včera

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
včera

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
včera

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
včera

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
včera

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
včera

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
včera

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
včera
Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
Pod hladinou Baltského moře zuří tichá válka. Evropské státy čelí rostoucím útokům na podmořské kabely přenášející elektřinu a internet, přičemž podezření často směřuje k Rusku. Tyto incidenty zatím nezpůsobily rozsáhlé výpadky, ale experti varují: může jít jen o předehru k mnohem závažnějším útokům.
Zdroj: Libor Novák