Politické zemětřesení v Německu. Dochází k zásadní proměně hodnot, tvrdí politolog

Bavorsko bývá nazýváno německým Texasem, a to nejen kvůli krásné přírodě a silné ekonomice, konstatuje Alexander Görlach v komentáři pro server New York Times. Politolog z think tanku Carnegie Council for Ethics in International Affairs vysvětluje, že podobně jako Texas je i Bavorsko politicky historicky rozděleno na tradičně orientované konzervativce z menších měst či venkova a velkoměstské levicové liberály.

Nové dělící linie

Tak tomu bylo až do loňských bavorských zemských voleb, kdy se středopravicová Křesťansko-sociální unie (CSU) sice udržela u moci, ale výrazně oslabila, zatímco středolevicová sociální demokracie (SPD) byla v bavorských městech téměř vymazána, poukazuje odborník. Dodává, že SPD následně oslabila všude, tudíž její katastrofální výsledek v Bavorsku není překvapivý, ale je šokující, že stranu nahradili Zelení.     

Nástup Zelených, kteří mají podle posledních průzkumů téměř dvacetiprocentní podporu, není mezi menšími německými stranami unikátní, uvádí politolog. Připomíná, že Svobodná demokratická strana (FDP), liberální, propodnikatelská partaj, v roce 2013 nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Bundestagu, ale pod novým, dynamickým lídrem Christianem Lindnerem získává rychle zpět voliče.

Podpora FDP je sice nižší než u Zelených - podle posledních průzkumů dosahuje 10 % -, ale paralelní, dlouholetý vzestup obou stran na úkor historicky dominantních konkurentů naznačuje možné celkové přeskupení německé politiky, míní Görlach. Vysvětluje, že v druhé polovině 20. století běžela dělící linie na německé politické mapě mezi konzervativní Křesťansko-demokratickou unií (CDU) a její bavorskou odnoží CSU, a liberálně-levicovou SPD.

"Pravice byla obecně proti vládním výdajům, vyjma těch na armádu, a zastávala tradiční hodnoty ohledně potratů a manželství; levice podporovala štědřejší sociální stát a otevřenější německou kulturu," pokračuje expert. Dodává, že existovalo i třídní rozdělení, kdy střední třída volila pravici, zatímco dělníci levici.

Toto se změnilo v 21. století, kdy nastoupila nová dělící linie, kterou popsal britský publicista David Goodheart, konstatuje politolog. Ta podle něj vede mezi vysoce vzdělanými městskými společenskými liberály a méně vzdělanými obyvateli venkova, kteří zastávají tradičnější pojetí rodiny a společnosti.            

Za důkaz tohoto trendu označuje Görlach rostoucí popularitu Zelených, jejichž program se nadále soustředí kolem ekologie, ale zároveň klade stále větší důraz na společenské otázky typu přistěhovalectví či manželství homosexuálů, které oslovují městské liberály. Zelení odmítají nejen třídní pohled SPD, ale i tradiční hodnoty hájené CDU-CSU, a proto si CSU drží v Bavorsku podporu, ačkoliv SPD zde utrpěla drtivou porážku, vysvětluje odborník. Podotýká, že podobný příběh se odehrál v sousedním Bádensku-Württembersku, kde od roku 2011 zastává post zemského premiéra představitel Zelených Winfried Kretschmann.

Hodnotová osa se mění    

Největším soupeřem Zelených ovšem není CDU-CSU ani SPD, ale FDP, domnívá se expert. Poukazuje, že liberálové se v mnoha otázkách, které štěpily tradiční  levici a pravici, jako například potraty a práva sexuálních menšin, se Zelenými shodnou a odlišují se především v postoji k aktuálním problémům, jako jsou technologie, přistěhovalectví a ekonomika.

"To je nové těžiště v mainstreamové německé politice," deklaruje Görlach. Uvádí, že CDU-CSU i SPD nadále existují, ale jejich program začíná být přežitkem, navíc na spolkové úrovni společně vládnou již třetí období a toto spojenectví je jedním z důsledků měnící se hodnotové osy v německé politice, kdy většina německých voličů nyní souhlasí v otázkách, které je kdysi rozdělovaly.

Tradiční strany nicméně nemají příliš co říct k novým problémům, kterým Německo čelí, například ke klimatické změně, soudí politolog. Aktuální otázky podle něj znějí, zda má být země nadále exportní ekonomikou založenou na vývozu automobilů ve světě, který ničí hospodářství založené na produkci uhlíkových emisí, a zda má Německo, nejvíce industrializovaná země Evropy něco dělat se svou poptávkou po energii.

Netřeba připomínat, že Zelení prosazují ekologičtější politiku, bez ohledu na ekonomické náklady, dodává Görlach. Vysvětluje, že FDP, propodnikatelská a prorůstová strana, odmítá požadavky Zelených coby ideologické, nevědecké a tudíž sebepoškozující. Životní prostředí, podobně jako technologie, ovšem bude v politické debatě hrát stále větší roli a tuto skutečnost momentálně pochopili zřejmě pouze Zelení a FDP, konstatuje odborník.

Politické přeskupení neprobíhá pouze v Německu, ale po celém Západě, kde mizí generace baby boomu, která následovala své předchůdce a štěpila se podél staré pravolevé osy, a spolu s ní i tyto politické hodnoty, konstatuje politolog. Zdůrazňuje, že nový spor se vede o to, zda má být společnost otevřená, či uzavřená, empatická, či nevraživá, multilaterální, či izolacionistická, parochiální, či kosmopolitní.  

Zelení a FDP budou soupeřit o hlasy městských liberálů, zatímco CDU-CSU a pravicově-nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD) o hlasy konzervativního venkova, domnívá se Görlach. Připouští, že pro Zelené a FDP by mohlo být lákavé spojit síly, především pokud posílí natolik, že by spolu mohli dát dohromady většinu, ale takové scénář by nepovažuje za dobrý. Vysvětluje, že jedním z důvodů růstu krajní pravice v Německu je přílišná náklonnost dvou hlavních stran 20. století a dvě přední strany 21. století by tuto chybu neměly opakovat.  

Související

Více souvisejících

Německo FDP (Svobodná demoratická strana Německo) CDU CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Strana zelených

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

včera

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

včera

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

včera

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

včera

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti

Pod hladinou Baltského moře zuří tichá válka. Evropské státy čelí rostoucím útokům na podmořské kabely přenášející elektřinu a internet, přičemž podezření často směřuje k Rusku. Tyto incidenty zatím nezpůsobily rozsáhlé výpadky, ale experti varují: může jít jen o předehru k mnohem závažnějším útokům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy