Rusko a Slovensko na kordy, ambasádu rozlítil výrok Lajčákova náměstka

Ruské velvyslanectví v Bratislavě protestovalo proti výroku státního tajemníka (náměstka) slovenského ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka v tisku, že Rusko kromě jiného ve svých strategických dokumentech označuje Západ, NATO a EU za nepřítele. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který se Ondrejcsáka zastal jen částečně, dnes novinářům řekl, že slovenská diplomacie připravuje na ruskou nótu odpověď.

"Chtěli bychom informovat pana státního tajemníka, že v hlavních doktrínách naší země v této oblasti, chybí samotný pojem 'nepřítel'. Místo vymýšlení neexistujících 'nepřátel' by si pan státní tajemník měl jednoduše přečíst příslušné dokumenty," uvedla ruská ambasáda v otevřeném dopisu.

Ondrejcsák v článku, který list Sme otiskl minulý týden, také kritizoval Rusko za jeho anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a za vlnu propagandy a dezinformací.

Lajčák novinářům řekl, že slovenské ministerstvo zahraničí v odpovědi na nótu velvyslanectví kromě jiného uvede, že výroky Ondrejcsáka nepředstavují oficiální postoj Slovenska. Lajčák zároveň kritizoval ruskou ambasádu za tu část jejího vyjádření vůči Ondrejcsákovi, že "dokud je takový úředník ve vedení vojenského resortu, slovenská veřejnost se skutečně nemůže cítit bezpečně".

Podle Lajčáka ambasáda tímto postojem překročila normy slušného chování a nepřísluší jí komentovat, kdo zastává ústavní funkci na Slovensko. I na to chce Slovensko v odpovědi na nótu upozornit.

Sám Ondrejcsák na sociální síti označil reakci ruské ambasády za agresivní a napsal, že naštěstí nežijeme před rokem 1989, kdy sovětské velvyslanectví diktovalo, kdo a co může na Slovensku říct a psát. Zopakoval vyjádření o ilegální anexi Krymu a uvedl, že ruská ambasáda i kádrováním představitelů Slovenska zasahuje do vnitřních záležitostí země.

Ondrejcsák, státní tajemník za koaliční stranu Most-Híd, je příznivcem EU a NATO. Kvůli tomu se dostává do konfliktů s vládní Slovenskou národní stranou (SNS), která navrhla do funkce ministra obrany Petera Gajdoše a která se netají svým vstřícným vztahem k Moskvě. SNS se naposledy dostala do centra pozornosti v souvislosti s armádou kvůli svému rezervovanému postoji vůči nabídce USA na poskytnutí finančního příspěvku na modernizaci slovenských vojenských letišť výměnou za uzavření dohody o obranné spolupráci.

Související

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

Více souvisejících

Slovensko Velvyslanectví Rusko Miroslav Lajčák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy