Rusko a Slovensko na kordy, ambasádu rozlítil výrok Lajčákova náměstka

Ruské velvyslanectví v Bratislavě protestovalo proti výroku státního tajemníka (náměstka) slovenského ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka v tisku, že Rusko kromě jiného ve svých strategických dokumentech označuje Západ, NATO a EU za nepřítele. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který se Ondrejcsáka zastal jen částečně, dnes novinářům řekl, že slovenská diplomacie připravuje na ruskou nótu odpověď.

"Chtěli bychom informovat pana státního tajemníka, že v hlavních doktrínách naší země v této oblasti, chybí samotný pojem 'nepřítel'. Místo vymýšlení neexistujících 'nepřátel' by si pan státní tajemník měl jednoduše přečíst příslušné dokumenty," uvedla ruská ambasáda v otevřeném dopisu.

Ondrejcsák v článku, který list Sme otiskl minulý týden, také kritizoval Rusko za jeho anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a za vlnu propagandy a dezinformací.

Lajčák novinářům řekl, že slovenské ministerstvo zahraničí v odpovědi na nótu velvyslanectví kromě jiného uvede, že výroky Ondrejcsáka nepředstavují oficiální postoj Slovenska. Lajčák zároveň kritizoval ruskou ambasádu za tu část jejího vyjádření vůči Ondrejcsákovi, že "dokud je takový úředník ve vedení vojenského resortu, slovenská veřejnost se skutečně nemůže cítit bezpečně".

Podle Lajčáka ambasáda tímto postojem překročila normy slušného chování a nepřísluší jí komentovat, kdo zastává ústavní funkci na Slovensko. I na to chce Slovensko v odpovědi na nótu upozornit.

Sám Ondrejcsák na sociální síti označil reakci ruské ambasády za agresivní a napsal, že naštěstí nežijeme před rokem 1989, kdy sovětské velvyslanectví diktovalo, kdo a co může na Slovensku říct a psát. Zopakoval vyjádření o ilegální anexi Krymu a uvedl, že ruská ambasáda i kádrováním představitelů Slovenska zasahuje do vnitřních záležitostí země.

Ondrejcsák, státní tajemník za koaliční stranu Most-Híd, je příznivcem EU a NATO. Kvůli tomu se dostává do konfliktů s vládní Slovenskou národní stranou (SNS), která navrhla do funkce ministra obrany Petera Gajdoše a která se netají svým vstřícným vztahem k Moskvě. SNS se naposledy dostala do centra pozornosti v souvislosti s armádou kvůli svému rezervovanému postoji vůči nabídce USA na poskytnutí finančního příspěvku na modernizaci slovenských vojenských letišť výměnou za uzavření dohody o obranné spolupráci.

Související

Robert Fico

Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše

V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.

Více souvisejících

Slovensko Velvyslanectví Rusko Miroslav Lajčák

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy