Referendum o brexitu? Cameron chtěl ukončit "občankou válku", to se ale přepočítal

Názory na členství Británie v evropských strukturách rozdělují Konzervativní stranu v podstatě od 80. let minulého století. Bývalý britský premiér David Cameron chtěl referendem o brexitu z roku 2016 ukázat, že EU má mezi občany podporu, a nekonečné spory ve straně tak nadobro sprovodit ze světa. Přání se mu nevyplnilo a problém tak zdědila jeho nástupkyně Theresa Mayová. Předseda Evropské rady Donald Tusk Cameronovo rozhodnutí uspořádat referendum v nedávném dokumentu BBC označil za největší chybu jeho života.

"Občanská válka" konzervativců v souvislosti s Evropskou unií či jejím předchůdcem v podobě Evropských společenství (ES) napomohla k pádu někdejší premiérky Margaret Thatcherové i jejího nástupce Johna Majora. Cameron si byl rizik dobře vědom a už v roce 2006 při svém prvním projevu z pozice lídra strany varoval před pokračujícím "omíláním Evropy", ačkoli se sám označoval euroskeptika.

Ovšem nástup finanční recese a evropské dluhové krize znamenal, že z Evropské unie se brzy po Cameronově nástupu do Downing Street 10 opět stalo velké téma. V říjnu 2011 hlasovala dolní komora britského parlamentu o návrhu jednoho z konzervativců uspořádat o členství v EU referendum. Návrh byl odmítnut, ovšem proti vládě hlasovalo 81 konzervativních poslanců a Cameronovi bylo jasné, že protiunijní nálady v jeho straně nezmizely.

Tlak na premiéra zvyšovaly kromě pokračující krize eurozóny také úspěchy Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v čele s Nigelem Faragem, která konzervativcům odsávala preference a později také poslance. A tak Cameron 23. ledna učinil zlomový krok. V projevu v londýnské budově agentury Bloomberg ohlásil, že pokud po dalších parlamentních volbách získá většinu, dostanou Britové možnost hlasovat o setrvání v EU. Slíbil však také, že ještě před referendem vyjedná pro Británii nové nastavení vztahů s unií, které vrátí část pravomocí do Londýna.

Britská spolupráce s Evropou byla komplikovaná od samého počátku. V letech 1963 a 1967 Francie dvakrát vetovala přihlášku Británie do ES a země tak do bloku vstoupila až v roce 1973. Premiérka Thatcherová později vyjednala Britům snížení příspěvků do společného rozpočtu, které platí dodnes. Británie se nikdy nepřipojila k schengenskému prostoru ani ke společné měně.

Cameron chtěl novým projednáním vztahů zejména omezit počet přistěhovalců ze zemí EU. "Británie, vím, že tohle chceš mít vyřešené. Takže zamířím do Bruselu, nespokojím se s odmítavou odpovědí a když dojde na volný pohyb osob, zajistím, co Británie potřebuje," prohlásil na stranické konferenci v roce 2014.

V následujícím roce skutečně ve volbách získal pro konzervativce většinu v Dolní sněmovně a slib o referendu se začal měnit ve skutečnost. Volební úspěch premiéra paradoxně ještě více zatlačil do kouta, neboť oproti předchozímu funkčnímu období už se nemohl spolehnout na to, že referendum zablokuje jeho koaliční partner, kterým byli do té doby proevropští liberální demokraté.

Současné propuknutí migrační krize jen znásobilo tlak na Camerona a plebiscit tak byl ohlášen už na rok 2016. Když se šéf Evropské rady Tusk britského premiéra po jeho znovuzvolení zeptal, proč se rozhodl "nebezpečné, ba až hloupé" hlasování uspořádat, odpověď jej prý šokovala. "Řekl mi, že jediným důvodem byla jeho vlastní strana," popsal Tusk BBC.

Cameron byl nicméně přesvědčen, že voliči odchod z unie neodhlasují. Jeho šance však podkopávalo tvrdé vyjednávání s EU a v klíčové otázce migrace se mu nakonec podařilo pouze zajistit možnost odepřít imigrantům z EU přístup k sociálním dávkám na dalších sedm let. To dalece zaostávalo za původními sliby.

Podle Tuska se i přesto Britům podařilo vyjednat poměrně velké ústupky ze strany ostatních zemí EU, ovšem za Lamanšským průlivem byla dohoda přijata chladně. "David získal víc, než mohl před začátkem vyjednávání očekávat, ale v Londýně nikdo jeho úspěch neocenil. To byl první moment, kdy jsem si uvědomil, že věci nabírají velmi nebezpečný kurz," řekl Tusk BBC.

Po úspěchu zastánců brexitu byly Cameronovy kroky označovány za chybu či výsledek strategických přehmatů. Sám expremiér uvádí, že rozhodnutí postavit občany před volbu "zůstat/odejít" nelituje.

Jak ovšem po referendu napsal list "i", Cameronovým nejvýraznějším zápisem do historie nejspíše zůstane "jeho osudná neschopnost získat voliče pro svou evropskou vizi v referendu, které ve skutečnosti nikdy nechtěl uspořádat".

Související

Více souvisejících

Brexit David Cameron Donald Tusk Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy