Názory na členství Británie v evropských strukturách rozdělují Konzervativní stranu v podstatě od 80. let minulého století. Bývalý britský premiér David Cameron chtěl referendem o brexitu z roku 2016 ukázat, že EU má mezi občany podporu, a nekonečné spory ve straně tak nadobro sprovodit ze světa. Přání se mu nevyplnilo a problém tak zdědila jeho nástupkyně Theresa Mayová. Předseda Evropské rady Donald Tusk Cameronovo rozhodnutí uspořádat referendum v nedávném dokumentu BBC označil za největší chybu jeho života.
"Občanská válka" konzervativců v souvislosti s Evropskou unií či jejím předchůdcem v podobě Evropských společenství (ES) napomohla k pádu někdejší premiérky Margaret Thatcherové i jejího nástupce Johna Majora. Cameron si byl rizik dobře vědom a už v roce 2006 při svém prvním projevu z pozice lídra strany varoval před pokračujícím "omíláním Evropy", ačkoli se sám označoval euroskeptika.
Ovšem nástup finanční recese a evropské dluhové krize znamenal, že z Evropské unie se brzy po Cameronově nástupu do Downing Street 10 opět stalo velké téma. V říjnu 2011 hlasovala dolní komora britského parlamentu o návrhu jednoho z konzervativců uspořádat o členství v EU referendum. Návrh byl odmítnut, ovšem proti vládě hlasovalo 81 konzervativních poslanců a Cameronovi bylo jasné, že protiunijní nálady v jeho straně nezmizely.
Tlak na premiéra zvyšovaly kromě pokračující krize eurozóny také úspěchy Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v čele s Nigelem Faragem, která konzervativcům odsávala preference a později také poslance. A tak Cameron 23. ledna učinil zlomový krok. V projevu v londýnské budově agentury Bloomberg ohlásil, že pokud po dalších parlamentních volbách získá většinu, dostanou Britové možnost hlasovat o setrvání v EU. Slíbil však také, že ještě před referendem vyjedná pro Británii nové nastavení vztahů s unií, které vrátí část pravomocí do Londýna.
Britská spolupráce s Evropou byla komplikovaná od samého počátku. V letech 1963 a 1967 Francie dvakrát vetovala přihlášku Británie do ES a země tak do bloku vstoupila až v roce 1973. Premiérka Thatcherová později vyjednala Britům snížení příspěvků do společného rozpočtu, které platí dodnes. Británie se nikdy nepřipojila k schengenskému prostoru ani ke společné měně.
Cameron chtěl novým projednáním vztahů zejména omezit počet přistěhovalců ze zemí EU. "Británie, vím, že tohle chceš mít vyřešené. Takže zamířím do Bruselu, nespokojím se s odmítavou odpovědí a když dojde na volný pohyb osob, zajistím, co Británie potřebuje," prohlásil na stranické konferenci v roce 2014.
V následujícím roce skutečně ve volbách získal pro konzervativce většinu v Dolní sněmovně a slib o referendu se začal měnit ve skutečnost. Volební úspěch premiéra paradoxně ještě více zatlačil do kouta, neboť oproti předchozímu funkčnímu období už se nemohl spolehnout na to, že referendum zablokuje jeho koaliční partner, kterým byli do té doby proevropští liberální demokraté.
Současné propuknutí migrační krize jen znásobilo tlak na Camerona a plebiscit tak byl ohlášen už na rok 2016. Když se šéf Evropské rady Tusk britského premiéra po jeho znovuzvolení zeptal, proč se rozhodl "nebezpečné, ba až hloupé" hlasování uspořádat, odpověď jej prý šokovala. "Řekl mi, že jediným důvodem byla jeho vlastní strana," popsal Tusk BBC.
Cameron byl nicméně přesvědčen, že voliči odchod z unie neodhlasují. Jeho šance však podkopávalo tvrdé vyjednávání s EU a v klíčové otázce migrace se mu nakonec podařilo pouze zajistit možnost odepřít imigrantům z EU přístup k sociálním dávkám na dalších sedm let. To dalece zaostávalo za původními sliby.
Podle Tuska se i přesto Britům podařilo vyjednat poměrně velké ústupky ze strany ostatních zemí EU, ovšem za Lamanšským průlivem byla dohoda přijata chladně. "David získal víc, než mohl před začátkem vyjednávání očekávat, ale v Londýně nikdo jeho úspěch neocenil. To byl první moment, kdy jsem si uvědomil, že věci nabírají velmi nebezpečný kurz," řekl Tusk BBC.
Po úspěchu zastánců brexitu byly Cameronovy kroky označovány za chybu či výsledek strategických přehmatů. Sám expremiér uvádí, že rozhodnutí postavit občany před volbu "zůstat/odejít" nelituje.
Jak ovšem po referendu napsal list "i", Cameronovým nejvýraznějším zápisem do historie nejspíše zůstane "jeho osudná neschopnost získat voliče pro svou evropskou vizi v referendu, které ve skutečnosti nikdy nechtěl uspořádat".
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , David Cameron , Donald Tusk , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák