Referendum o brexitu? Cameron chtěl ukončit "občankou válku", to se ale přepočítal

Názory na členství Británie v evropských strukturách rozdělují Konzervativní stranu v podstatě od 80. let minulého století. Bývalý britský premiér David Cameron chtěl referendem o brexitu z roku 2016 ukázat, že EU má mezi občany podporu, a nekonečné spory ve straně tak nadobro sprovodit ze světa. Přání se mu nevyplnilo a problém tak zdědila jeho nástupkyně Theresa Mayová. Předseda Evropské rady Donald Tusk Cameronovo rozhodnutí uspořádat referendum v nedávném dokumentu BBC označil za největší chybu jeho života.

"Občanská válka" konzervativců v souvislosti s Evropskou unií či jejím předchůdcem v podobě Evropských společenství (ES) napomohla k pádu někdejší premiérky Margaret Thatcherové i jejího nástupce Johna Majora. Cameron si byl rizik dobře vědom a už v roce 2006 při svém prvním projevu z pozice lídra strany varoval před pokračujícím "omíláním Evropy", ačkoli se sám označoval euroskeptika.

Ovšem nástup finanční recese a evropské dluhové krize znamenal, že z Evropské unie se brzy po Cameronově nástupu do Downing Street 10 opět stalo velké téma. V říjnu 2011 hlasovala dolní komora britského parlamentu o návrhu jednoho z konzervativců uspořádat o členství v EU referendum. Návrh byl odmítnut, ovšem proti vládě hlasovalo 81 konzervativních poslanců a Cameronovi bylo jasné, že protiunijní nálady v jeho straně nezmizely.

Tlak na premiéra zvyšovaly kromě pokračující krize eurozóny také úspěchy Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v čele s Nigelem Faragem, která konzervativcům odsávala preference a později také poslance. A tak Cameron 23. ledna učinil zlomový krok. V projevu v londýnské budově agentury Bloomberg ohlásil, že pokud po dalších parlamentních volbách získá většinu, dostanou Britové možnost hlasovat o setrvání v EU. Slíbil však také, že ještě před referendem vyjedná pro Británii nové nastavení vztahů s unií, které vrátí část pravomocí do Londýna.

Britská spolupráce s Evropou byla komplikovaná od samého počátku. V letech 1963 a 1967 Francie dvakrát vetovala přihlášku Británie do ES a země tak do bloku vstoupila až v roce 1973. Premiérka Thatcherová později vyjednala Britům snížení příspěvků do společného rozpočtu, které platí dodnes. Británie se nikdy nepřipojila k schengenskému prostoru ani ke společné měně.

Cameron chtěl novým projednáním vztahů zejména omezit počet přistěhovalců ze zemí EU. "Británie, vím, že tohle chceš mít vyřešené. Takže zamířím do Bruselu, nespokojím se s odmítavou odpovědí a když dojde na volný pohyb osob, zajistím, co Británie potřebuje," prohlásil na stranické konferenci v roce 2014.

V následujícím roce skutečně ve volbách získal pro konzervativce většinu v Dolní sněmovně a slib o referendu se začal měnit ve skutečnost. Volební úspěch premiéra paradoxně ještě více zatlačil do kouta, neboť oproti předchozímu funkčnímu období už se nemohl spolehnout na to, že referendum zablokuje jeho koaliční partner, kterým byli do té doby proevropští liberální demokraté.

Současné propuknutí migrační krize jen znásobilo tlak na Camerona a plebiscit tak byl ohlášen už na rok 2016. Když se šéf Evropské rady Tusk britského premiéra po jeho znovuzvolení zeptal, proč se rozhodl "nebezpečné, ba až hloupé" hlasování uspořádat, odpověď jej prý šokovala. "Řekl mi, že jediným důvodem byla jeho vlastní strana," popsal Tusk BBC.

Cameron byl nicméně přesvědčen, že voliči odchod z unie neodhlasují. Jeho šance však podkopávalo tvrdé vyjednávání s EU a v klíčové otázce migrace se mu nakonec podařilo pouze zajistit možnost odepřít imigrantům z EU přístup k sociálním dávkám na dalších sedm let. To dalece zaostávalo za původními sliby.

Podle Tuska se i přesto Britům podařilo vyjednat poměrně velké ústupky ze strany ostatních zemí EU, ovšem za Lamanšským průlivem byla dohoda přijata chladně. "David získal víc, než mohl před začátkem vyjednávání očekávat, ale v Londýně nikdo jeho úspěch neocenil. To byl první moment, kdy jsem si uvědomil, že věci nabírají velmi nebezpečný kurz," řekl Tusk BBC.

Po úspěchu zastánců brexitu byly Cameronovy kroky označovány za chybu či výsledek strategických přehmatů. Sám expremiér uvádí, že rozhodnutí postavit občany před volbu "zůstat/odejít" nelituje.

Jak ovšem po referendu napsal list "i", Cameronovým nejvýraznějším zápisem do historie nejspíše zůstane "jeho osudná neschopnost získat voliče pro svou evropskou vizi v referendu, které ve skutečnosti nikdy nechtěl uspořádat".

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit David Cameron Donald Tusk Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy