Do ulic Paříže vyšly i růžové vesty. 17. protest proti Macronovi provázela bídná účast

V pořadí již 17. protestní sobota ve Francii přilákala nejméně účastníků protivládních demonstrací od jejich propuknutí loni v listopadu. Do ulic dnes podle ministerstva vnitra vyšlo v celé zemi pouze 28.600 lidí. Manifestace byly ale mimořádně různorodé. V Paříži i jinde jako obvykle demonstrovali účastníci hnutí takzvaných žlutých vest, ale k vidění byly též růžové vesty, které oblékly učitelky mateřských škol. Další ženy pochodovaly za rovnost pohlaví a letiště Roissy zažilo taneční happening proti privatizaci pařížských letišť v režii žlutých vest. Akce se podle dostupných zpráv obešly bez větších násilností.

Minulou sobotu přišlo protestovat podle vládních údajů v celé zemi 39.200 lidí. Na první demonstrace 17. listopadu přitom dorazilo 282.000 lidí.

Daleko za očekáváním pořadatelů z hnutí žlutých vest dnes například zůstala demonstrace vsedě na pařížském Martově poli v blízkosti Eiffelovy věže. Účast na akci, svolané přes facebook, přislíbilo asi 1500 lidí, podle médií ale dorazilo asi jen 150.

#Bordeaux #Acte17 @HKsaltimbank addressed President #Macron in a concert just before the parade #GiletsJaunes #Yellowvests pic.twitter.com/U5J2vtCcE6

— nonouzi (@Gerrrty) 9. března 2019

Ve francouzské metropoli se rovněž uskutečnil pochod několika set lidí, kteří před polednem vyrazili od Vítězného oblouku a pokračovali třídou Champs-Elysées. Desítky manifestací byly hlášeny i z regionů.

Dnešní demonstrace měly být podle představ pořadatelů "rozhodujícím dějstvím" protivládních protestů. Patnáctého března se totiž uzavře celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest. "Neustoupíme," uvedli pořadatelé na sociálních sítích.

V čele pochodujících v Paříži šly ženy, z nichž některé na sobě měly růžové vesty. Byly to učitelky mateřských škol, které chtěly vlastní akcí vyjádřit nesouhlas s reformou podpory v nezaměstnanosti, která údajně ohrozí mnohé z nich. Jak uvedla stanice France Bleu, tyto učitelky si vybraly za svou vlajkovou barvu růžovou. Souběžně se konal také pochod žen, které nesly transparent s heslem Rovnost žen a mužů, která není.

Podle agentury AFP se zřejmě nepodařilo všechny části průvodu stmelit, jak slibovali organizátoři. Část, v níž byli odboráři a "růžové vesty", se vydala směrem k Lucemburské zahradě a nechala "žluté vesty" za sebou.

V Paříži pršelo a jeden z účastníků pochodu "žlutých" Najeh Farhat znechuceně prohlásil, že organizace je strašlivá. "Spojit se dohromady není špatné, čím víc nás je, tím jsme silnější, to je jisté. Ale cíl našeho boje se nezměnil, naší prioritou je lednice. Až po rovnosti a po tom všem. První je lednice," řekl s odkazem na původní smysl protestů, jímž bylo poukázat na špatnou ekonomickou situaci některých Francouzů.

Protesty se konaly i jinde ve Francii, především v Bordeaux, Nantes nebo Toulouse. V severofrancouzském městě Longuenesse se sešlo dopoledne asi sto lidí. Chtěli zablokovat přístup k tamnímu obchodnímu centru, ale četnictvo je z místa vytlačilo.

Související

Více souvisejících

demonstrace ve Francii Francie Demonstrace v Paříži

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy