Kandidáti na prezidenta SR se střetli kvůli EU. Šefčovič je eurofanatik, láteří Kotleba

První televizní debata hlavních favoritů přímých prezidentských voleb na Slovensku potvrdila rozdílné názory čtveřice zájemců o nejvyšší politický post v zemi na Evropskou unii. Diskuse v soukromé televizi Markíza se ale obešla bez vzájemných ostřejších výpadů kandidátů.

Zatímco favoritka voleb Zuzana Čaputová i místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se označují za kandidáty s proevropskými názory, rezervovaný postoj k EU netají soudce nejvyšší soudu Štefan Harabin a šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Tito čtyři kandidáti jsou podle průzkumů nejpopulárnějšími ze 13 zájemců o post hlavy slovenského státu. První kolo voleb bude 16. března.

"Z pohledu imigrace a z pohledu bruselského diktátu mezi panem Šefčovičem a pani Čaputovou není absolutně žádné rozdíl. Oni jsou jednoduše liberálové," řekl Kotleba, který zároveň přirovnal Šefčoviče k eurofanatikovi. Dodal, že jako prezident by stáhl vojáky z cvičení u ruských hranic a z prezidentského paláce by odstranil "okupační vlajky", kterými Kotleba dlouhodobě označuje vlajky EU.

Harabin se zase označil za jediného křesťanského a národního kandidáta na slovenského prezidenta, v debatě v souvislosti s řešením migrační krize hovořil o snaze bruselských elit dostat migranty na Slovensko.

Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová v debatě řekla, že se zasazuje o proevropskou a proatlantickou orientaci země. Zopakovala, že při žádosti o milost by přistupovala ke každému žadateli stejně.

Právě ve zmíněné otázce Šefčovič dříve kritizoval Čaputovou, že se podle něj jednoznačně nevyjádřila, zda by udělila milost i úřadujícímu prezidentovi Andreji Kiskovi, pokud by byl stíhán a odsouzen v daňové kauze své firmy. Kiska, který se o znovuzvolení již neuchází, podpořil v prezidentské kampani Čaputovou.

Šefčovič v televizní debatě opět odmítl odpovědět, zda by jmenoval ústavním soudcem expremiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Právě Fico nabídl prezidentskou kandidaturu Šefčovičovi, kterému Směr-SD financuje i část jeho kampaně. Šefčovič rovněž nekomentoval kauzy Směru-SD s odůvodněním, že je třeba se dívat do budoucna.

"Kandidatura Roberta Fica je irelevantní. Tuto otázku nikdo nebude řešit, pan Fico nebude (na ústavního soudce) kandidovat," tvrdil Šefčovič.

Fico se původně ucházel o funkci předsedu ústavního soudu, krátce před únorovou volbou kandidátů na ústavní soudce se ale kandidatury vzdal. Jeho snaha o získání taláru se stala jedním z témat prezidentských voleb. Kiska i Čaputová se nechali slyšet, že by Fica nevybrali ústavním soudcem ze širšího seznamu kandidátů. Od poloviny února je činnost slovenskéhoústavního soudu paralyzována, protože většině soudců skončilo funkční období a parlament dosud nezvolil na jejich místo žádné kandidáty.

Soudce Harabin v televizní debatě tvrdil, že Sefčovič, který v minulosti studoval například na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, používá titul doktora práv nezákonně. Šefčovič to odmítl a zveřejnil takzvanou nostrifikační doložku, na jejímž základě mu Univerzita Komenského v Bratislavě vzdělání a titul z Moskvy uznala.

Očekává se, že o příštím slovenském prezidentovi rozhodne až druhé kolo přímé volby, které se uskuteční 30. března a do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola hlasování.

Související

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Maroš Šefčovič Marián Kotleba Slovensko Prezident SR EU (Evropská unie) Štefan Harabin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy