EU shání peníze pro syrské uprchlíky, Česko na konferenci zastupuje Petříček

Zmrazení konfliktu v Sýrii a pouhá příměří nemohou nahradit trvalé řešení dlouholeté krize v zemi a vytvořit podmínky pro dobrovolný návrat milionů syrských uprchlíků. Na rozsáhlé konferenci k Sýrii, kterou v Bruselu spolupořádají OSN a EU, na to dnes upozornila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Trvalý mír v Sýrii podle ní může přinést jen dohoda všech stran konfliktu, respektující celé spektrum tamní společnosti, zprostředkovaná OSN.

Účastníci v pořadí už sedmé dárcovské konference, která se potřetí koná v Bruselu, mají dnes večer potvrdit své finanční příspěvky určené na podporu milionů syrských uprchlíků jak přímo uvnitř Sýrie, tak především v okolních zemích. Jménem Evropské unie Mogheriniová oznámila, že EU letos i v příštím roce na pomoc v oblasti poskytne 560 milionů eur (asi 14,4 miliardy Kč) a s podobnou částkou nyní počítá i pro rok 2021.

Na pomoc v Sýrii a v okolních zemích Česká republika na konferenci poskytne 250 milionů korun. "Naše pomoc směřuje především nejpotřebnějším, ženám a dětem. Chceme se zaměřit na zlepšení zdravotnictví, poskytování vzdělávacích služeb, praktickou pomoc v terénu pro uprchlíky," řekl novinářům v Bruselu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Je to podle něj jak výraz české solidarity, tak také krok posilující bezpečnost České republiky. Připomněl, že mimo Sýrii je stále přes pět milionů lidí a situace především v Libanonu a Jordánsku tak zůstává velmi vážná.

#SyriaConf2019 "We are convening today together with the @UN the 3rd Brussels conference. Gathering 80 international delegations, more than 50 countries to keep Syria and the Syrian people on top of the international agenda" @FedericaMog pic.twitter.com/UzuQIDao2R

— European External Action Service - EEAS ?? (@eu_eeas) 14. března 2019

Většina české pomoci už směřuje na přípravu konkrétních projektů, doplnil český ministr. Plán na výstavbu domova pro sirotky v Sýrii opakovaně zmiňovaný premiérem Andrejem Babišem mezi nimi není. "Pan premiér to prezentoval, že to je především jeho projekt, který chce realizovat jakožto konkrétní pomoc syrským sirotkům. Je to mimo rámec toho, co zde slibujeme," dodal Petříček.

Ministr @TPetricek vystoupil v Bruselu v rámci konference k zajištění spravedlnosti a udržitelného míru v Sýrii. ČR podporuje mezinárodní vyšetřovací mechanismy. Vyvození odpovědnosti za zločiny spáchané v průběhu syrského konfliktu tvoří nezbytnou podmínku jeho řešení. pic.twitter.com/0RvrkeCrrQ

— MZV ČR (@mzvcr) 14. března 2019

Od počátku syrské krize EU a její členské země na pomoc postiženým občanskou válkou v Sýrii vydaly okolo 17 miliard eur (přes 436 miliard Kč), unie tak je největším poskytovatelem finanční pomoci v syrské krizi.

"Zpráva z této konference je jasná, nepomáháme jen uprchlíkům, ale i místním komunitám ve vašich zemích," řekla Mogheriniová vrcholným představitelům zemí jako je Jordánsko nebo Libanon, které nesou hlavní tíhu syrské uprchlické krize.

Hlavním politickým cílem dnešního bruselského setkání zástupců více osmi desítek zástupců asi 55 zemí a mezinárodních organizací je ale podle ní podpora obnovení politického dialogu mezi stranami syrského konfliktu, které v Ženevě zprostředkovává OSN. "Někdo si začíná myslet, že budoucnost Sýrie nevyhnutelně znamená rozdělenou zemi, zemi s omezenou suverenitou, nedemokratickou, sektářskou a bezpečí nezaručující zemi. Podle mého by to nebylo v ničím zájmu," upozornila.

Zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock dnes na konferenci uvedl, že jej čím dál víc znepokojuje trvající situace kolem severosyrského Idlíbu. "Velký vojenský útok na Idlíb by vytvořil nejhorší humanitární katastrofu, kterou svět viděl ve 21. století," upozornil.

Podle Lowcocka letos OSN žádá na humanitární pomoc v Sýrii a okolí necelých devět miliard dolarů, 3,3 miliardy na pomoc uvnitř země a 5,6 miliardy na podporu uprchlíků v regionu.

Související

Federica Mogherini

Bývalá eurokomisařka Mogheriniová bude proti pravidlům rektorkou školy EU

Bývalá šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová zřejmě získá díky podpoře od Evropské komise místo rektorky prestižního Evropského kolegia v Bruggách. Napsal to francouzský list Libération, podle něhož by její jmenování do dobře placené pozice porušilo interní pravidla této postgraduální školy evropských studií.
Írán, ilustrační foto

Írán obnovuje připojení k internetu. Krvavé protesty prý rozdmýchal Západ

Úřady v několika íránských provinciích dnes začaly obnovovat přístup k internetu, který byl v zemi přerušen kvůli protestům proti zdražení benzinu. Íránská agentura Fars oznámila, že připojení přes pevnou linku opět funguje mimo jiné v části metropole, znovu dostupné jsou i sociální sítě. Protesty začaly minulý týden v pátek a podle organizace Amnesty International při nich přišlo o život přes 100 lidí, což ale Teherán nepotvrdil.

Více souvisejících

Federica Mogherini Syrská krize EU (Evropská unie) Sýrie uprchlíci Tomáš Petříček

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy